
Да Оги, моите думи могат да се напишат 1:1 освен за каракачанската овца, така и за доста други местни породи овце, говеда, коне, кози. Но автоматичното им прехвърляне към каракачанското куче определено е некоректно. И би трябвало отдавна да си наясно с това.
При Каракачанското куче и двамата знаем, че нещата има различен генезис и ход.
Първо: организациите за Каракачанско куче работят само с Каракачански кучета. В МАКК има нулева толерантност спрямо нечистокръвни екземпляри.
Второ: организациите за новосформиращата се популация от кръстоски наречена БОК преследват поне два различни типажа, които спокойно могат да се селекционират в различни направления
Трето: в организациите за БОК периодично се впръсква кръв от родословни Каракачански кучета, с което се стремят да намалят разликите между двете породи. Това очевидно се толерира. в разрез с официално декларираните цели, че БОК е отделна порода с отделен тип.
Четвърто: МЗХ реши, че Каракачанското куче и БОК са различни популации и се водят в отделни породни регистри.
Пето: При породата Каракачанското куче има и лица, които се стремят да презентират една част от популацията под ново измислено име.
За сравнение, в случая с каракачанската овца имаме формално една порода призната от МЗХ, развъждана от няколко развъдни организации. Като при това в популацията не са отделени типичните породни овце от нетипичните кръстоски. И едните и другите се вписват в един регистър и притежават еднакви родословни документи. И за сега МЗХ не реагира адекватно на желанието на фермерите за отделяне на типичните породни овце от нетипичните в две популации с два отделни регистъра.
И накрая, но не и по важност. Еднаквостта за която пиша, при типичните животни от автохтонна порода и техните потомци, е в рамките на естествената вариабилност за конкретната породна популация. И тази еднаквост не е еквивалентна с еднаквостта при културна порода селекционирана в посока към ЕДИН избран виртуален идеален екземпляр. В бившата ти организация МАКК следваме подхода за съхранение на типичната за породата вариабилност и генетично богатство. В настоящата ти организация се целите към един виртуален идеален екземпляр. Формално тази ви организация съществува от 23 години. При така заявената цел, този срок е предостатъчен за селекциониране на екземпляри еднакви като индустриални шишета. Факт е, че резултата далеч не покрива прокламираните заявления. Още повече, вариабилноста на типа в тази част от популацията на каракачанското куче е не по-различна от тази съхранявана целенасочено в МАКК.