е "по-велико" творение не бях чел
https://www.facebook.com/ChicopeeBG/photos/a.235305113212511.56048.226298927446463/789213541154996/?type=1&theaterЗа тези които нямат фейс
Каракачанското овчарско куче – независим и верен пазач!

Каракачанското овчарско куче е с неясен произход. Според някои теории, породата е създадена от български любители. Наследник е на догообразните европейски вълци. Според някои изследователи корените й се крият при Тибетския дог .
Тези кучета са отглеждани още от древните траки, срещали са се и сред стадата на скитащите племена скотовъдци – каракачани.
Факт е, че това е породата, с която ние, българите, трябва да се гордеем. Можете да откриете доста имена, с които тази порода е наричана: Българско пастирско куче, Тракийски молос, Българско планинско куче, Влашко куче.
Тези гиганти са с твърд и уравновесен характер. Изключително предани, безстрашни, издръжливи, много работоспособни.
Не са подходящи за отглеждане в апартамент, защото са с големи размери. Притежават много гъста козина, която значително покачва температурата на тялото им. Затова са любители на поляните в планината, където температурите са много ниски.
Обичат да се къпят. Трябва редовно да се решат, за да не се спластява козината им.
Заради независимия си темперамент, каракачанските кучета трябва да се подлагат на дресировка още от много малки. Така свикват с командите и могат максимално да развият своята интелигентност.
Породата се препоръчва за отглеждане от хора, които имат дългогодишен опит във възпитанието на кучета, понеже се прилагат по-специални методи за обучение. В противен случай е възможно домашният Ви любимец да стане агресивен и да се превърне в заплаха както за Вас, неговия стопанин, така и за околните.
През 1991 г., на 26.06, в Тракийския университет е публикуван първият оригинален стандарт за порода. През 2007 г. Каракачанското овчарско куче получава официално световно признание и много високо отличие на киноложката изложба в гр. Лингбург, Германия.