Форум КАРАКАЧАНСКО КУЧЕ
News: Втора национална изложба на Каракачански кучета, 31 март 2024г. гр.Пловдив.  Резултати и фотогалерия
 
*
Welcome, Guest. Please login or register. February 20, 2025, 20:18:16 PM


Login with username, password and session length


Pages: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 88
  Print  
Author Topic: Овчар засвирил, Стада заблели..  (Read 880219 times)
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
dandi
Hero Member
*****
Posts: 2933



« Reply #210 on: February 09, 2009, 19:21:18 PM »



Logged
Mad Max
Hero Member
*****
Gender: Female
Posts: 6164



« Reply #211 on: February 10, 2009, 14:28:41 PM »

ЮССССССС!  drunk
Logged

dandi
Hero Member
*****
Posts: 2933



« Reply #212 on: February 10, 2009, 19:25:25 PM »

 Wink
Logged
dandi
Hero Member
*****
Posts: 2933



« Reply #213 on: February 11, 2009, 19:01:28 PM »

 Из разказ за с.Гела
"Тук все още е жив ритуалът "предой",

както е жива и традицията овцете на едно или две села да се събират в огромно стадо, което да изкарва лятото високо в планината на волна паша по трудностъпните ливади, далеч от населените места. Това се прави, за да могат ливадите край село да се косят и сеното им да се прибира за зимата, без да се налага много труд за транспорт отдалече, обясняват планинците.
Хилядолетният опит е измислил как хем цанените за овчари мъже високо в планината да не останат гладни и жадни, хем всеки собственик на овце да може да си прибере и оползотвори млякото, без да се налага да ходи да дои всяка заран. Затова ритуалът "предой" е много важен за стопаните. В началото на лятото овцете се изкарваат на определеното за кошари място. Два дни са им нужни за адаптиране. През тези два дни млякото от всички животни се събира от овчарите. Част от него се кваси, а от останалата част се прави сирене. Обикновено изобилното количество е достатъчно за няколко казана с кисело мляко и сирене, които пък са неразделна част от трапезата на дошлите за предоя стопани на третия ден. В този ден собствениците на животни стават много рано и се отправят към кошарите горе в планината.
След изгрев слънце всеки стопанин заделя от стадото собствените си овце и ги дои. Тези, които имат повече животни, си водят помощници, за да успеят с предоя, тъй като горе в планината всичко се върши на ръка, както се е правило през вековете. Хората събират млякото от собствените си животни в лични съдове, а след като всички приключат с доенето, започва меренето на събраното мляко. Накрая се изчислява колко литра би трябвало да вземе всеки стопанин за месец и се прави график за всеки отделен ден. Така вместо да събира всеки ден по два-три литра от няколкото си овчици, родопчанинът отива във въпросния ден и събира млякото на цялото стадо. Отиващият "на мандра" има задължението да носи храна на овчарите.


Всичко се прави в планината при полеви условия -

кваси се млякото и се прави сирене, а варенето става в големи казани на жив огън.
В Западните Родопи правят специално овче сирене, близко по вкус до кашкавала, което затварят в буркани, за да го съхранят за дълго. Наричат го брънза. В деня на "предоя" обаче се яде съвсем прясно сирене и прясно овче мляко, а трапезата е обща - направо на поляната под звуците на хлопки и чанове от пасящото наблизо стадо. Жените са приготвили типичните домашно точени родопски специалитети, а мъжете са налели от "специалната" ракия. След разсипването на млякото и раздаването на сиренето между всички участници в предоя идва ред на задължителния курбан. Курбанът също е общ - прясно заклана овца, която от заранта ври в един от казаните. Тя по принцип има предварително определена цена от стопанина, който я е дал. В момента на раздавенето на курбана, всеки оставя край казана съдината, в която да му разсипят. Нареждат се от войнишки канчета до малки пластмасови кофи. Кехаята /собственикът на най-много овце/ разпределя курбана, като гледа всяко канче да получи по равно от мръвката. Накрая брои съдовете и дели цената на дадената за общ курбан овца на броя им. Зоркото око на Спас от съседното на Гела село Стикъл не пропуска случайни туристи, които биха могли да се наредят край трапезата:  "Нали знаете, тука си плащаме, не е кьорсофра!" Стопаните си знаят реда, но разбират намигването, защото винаги край трапезата се намират и хора, които нямат работа, но по една или друга причина са попаднали там, дори само за да хапнат овче мляко на корем.
Около пладне подбраните домашни ракии вече са обиколили пъстрата трапеза, овчарите са нагостени от собствениците на животни, дадени на паша. Стадото руква към долчинката между два баира. Докато овцете се изгубват от погледа на стопаните си, пастирът им оглася планината с мечтите си: "Девойко, мари хубава..."
И това се случва днес, макар в един друг свят, идващ от вековете и отиващ към вечността."
Logged
Mad Max
Hero Member
*****
Gender: Female
Posts: 6164



« Reply #214 on: February 12, 2009, 14:27:15 PM »

Дънде, ЖИВА ДА СИ!
Пълниш ми душата, много те ОБИЧАМ!
Logged

karakardam
Jr. Member
**
Posts: 89


« Reply #215 on: February 12, 2009, 19:15:10 PM »

да си дойдеме на думата:
Дирли дирли, дишка - овчарка свири....
песът (пренебрегнат) вие под трънка...
кучка разбесувана уши е приклепила
котката дращи на вратата отвънка
форумка безумна е тема отлепила....
агнета блеят, гайда ручи,
чобан опинци стяга - де ли ш'върви....

хайде да я продължиме тая песен сладка....

Logged
Mad Max
Hero Member
*****
Gender: Female
Posts: 6164



« Reply #216 on: February 12, 2009, 19:22:16 PM »

От диво прасе мръви се стегат
зайци сиви по баира бегат,
Кучища да видиш, душа ти се пЪлни -
Природа и Чудо - пушка да гЪрми..

И нема насищане, нема и край
красотата по нашенско, дивният Рай..
Чанове дрънкат, овчар рука:
"граждане место немате тука!"..

 lol lol lol
« Last Edit: February 12, 2009, 19:57:56 PM by Mad Max » Logged

Mad Max
Hero Member
*****
Gender: Female
Posts: 6164



« Reply #217 on: February 12, 2009, 19:28:18 PM »

Овци да беха щех да продумам
стока да беше щех да я чувам
ни са ми овци ни ми е стока
гледам добитъка - взел ми е тока..

Съно ми избега, литнах високо
стреснах се бърже, отворих си Око..
И що да видя - бетони сиви
надвесили се над моите гриви.
Logged

Mad Max
Hero Member
*****
Gender: Female
Posts: 6164



« Reply #218 on: February 12, 2009, 19:36:09 PM »

Повей ветре, споминай Балкано
сърцето ми радвай, избутай ми рамо..
Да литна далеко където си зная
на верни другари да слушам aз лая..

Стига ми роши косите само
грабвай ме бърже, води ме на тамо
 smile

« Last Edit: February 12, 2009, 19:49:21 PM by Mad Max » Logged

Mad Max
Hero Member
*****
Gender: Female
Posts: 6164



« Reply #219 on: February 12, 2009, 19:39:12 PM »

Logged

Mad Max
Hero Member
*****
Gender: Female
Posts: 6164



« Reply #220 on: February 17, 2009, 06:52:07 AM »

http://www.youtube.com/watch?v=WOlbs_NN8uU
Logged

Mad Max
Hero Member
*****
Gender: Female
Posts: 6164



« Reply #221 on: February 19, 2009, 07:20:05 AM »

Заглавие: "Пастирчето", автор: Колов, България.

Logged

dandi
Hero Member
*****
Posts: 2933



« Reply #222 on: February 19, 2009, 20:02:33 PM »

Иван Христов

--------------------------------------------------------------------------------
                                                                       МИЛУШ


  Милуш лежеше на дървения одър в голямата стая и гледаше струйките вода, които се стичаха по прозореца. Навън продължаваше дълъг ред от тъжни и кални дни. Вятърът непрекъснато извиваше и дъждът тихо ромолеше, като обръщаше в блато селото.
  Милуш погледна към дъното на стаята, където се намираха дървеният шкаф и долапите, боядисани в синьо. Погледът му се плъзна по наредените на полиците – овчарска гега, десетина чана и тюмбелеци. Лицето му беше избледняло, а очите му хлътнали и загубили предишната сила и живост. Устата му горчеше от билките, които бе пил за лек. Дробовете му хъркаха задавено и проточено свиреха. Гърбът му бе като изгнил. Болката не му даваше покой. Вече не си спомняше кой ден беше легнал и кой идеше.
  Буковите дърва пукаха в огнището и по тавана се отразяваха и гонеха сенки. Милуш отвори очи, загледа се в тавана и се унесе в миналото. Болката в гърдите не замъгляваше съзнанието му и спомените му бяха тъй чисти и хубави... В болното му съзнание изплува отново образът на стария. Такъв какъвто си го спомняше – висок, вечно брадясал, със сини, много сини очи.
  Овцете са издоени и прибрани в кошарата. Над Чернатица припада мрак и в синкава здрачина се губят нейните върхове и била. Двамата стоят край запаления огън, греят се и си говорят. Стою Сивков запалва лулата, всмуква жадно от тютюна и отваря дума пак за овцете. Каквото му е на сърцето – това му е на устата. “Овчарлъкът синко е тънка работа – казва той... – трябва да караш овцете полека, да не ги подпираш и назорваш, кога пасат. Сами да си поемат пътя, сами да си лягат на пладнишка. Сбъркаш ли ги, крият млекото и току виж, че пет оки във ведрото по-малко си надоил.” Догаря огънят, изчезва и ликът на Стою Сивков, който преди да умре, завеща овцете и малкото земя на Милуш едничкия син.
  Наскоро след смъртта на стария Милуш повика Ташо Кисьов, направи го ортак и подкараха овцете към Петльов чукал. Направиха егрек, оградиха и сая. На Петльов чукал паша колкото щеш, ама и много вълци се бяха навъдили тогава на това място. Милуш имаше големи каракачански кучета, без които не можеше крачка да направи. Но веднъж по бял ден вълк му отнесе коч и кучетата въобще не джафнаха.
  Отдавнашна случка и сега вълнуваше сърцето на Милуш. Беше през една мартенска нощ. Затвориха овцете в саята, събраха дърва и накладоха огън. Постоплиха се. Ташо сух, но жилав и здрав човек, взе да се стяга за село.
  - Отивам – казва – да пременя ризата на жената в село, пък ти варди да не изколи мечка овцете...
  - Щом е такава работата, то върви със здраве – съгласи се Милуш.
  Милуш остана сам. Нагледа овцете. Те лежаха вкупом и преживяха. След това се прибра в саята и уморен заспа в сеното. По едно време силен шум го събуди. Чу се тропане на вратата и пукане на дъски. Кучетата лаеха. Овцете се разшаваха и заблеяха. Милуш стана бързо, запали фенера, грабна пушката и отърча навън. Но какво да види? Натъркаляни двайсет брава овце. Вратата разбита. Дебелото дърво серкме, с което затваряше саята, бе пречупено. “Дръж Перчо!” – викна сънено Милуш на най-хубавото куче. Но като се обърна, видя го да лежи проснато на земята. Мечката не бе пощадила и него. Подплашени се разбягаха и останалите овце. Два дена след това ги търсиха и събираха с Ташо по камънаците. Намериха и една овца, заровена близо до саята в един мравуняк. Същата вечер на това място се появи голяма, рунтава и стара мечка, но когато започна да рови, Милуш, който познаваше хитростта на това животно, я причака и уби.
  После я занесоха с Ташо в селото и я побиха на мегдана, за да я видят всички селяни.
  На тоя мегдан в празник ставаше голямо хоро, по два-три ката, краят му се не вижда. В такива дни Милуш слизаше в селото. Той слагаше големия овчи калпак на главата си, обличаше нова долама до коленете и се хващаше на хорото. Стройното му тяло, сините очи и мъжествените черти на лицето караха момите да се изчервяват, щом ги срещнеше с поглед.
  На един такъв празник Милуш се глави за Севда – работно и здраво селско момиче. Наскоро след това вдигна сватба. Млад беше тогава Милуш, с буйна кръв. Нищо не можеше да го задържи вкъщи, когато овцете му пасяха по Петльов чукал. Един ден нарами торбата и тръгна пеш за Неврокоп, за да поръча чанове по мерак. След седмица се завърна с цяла дузина. Ама да видиш чанове! По три оки единият, а отвънка изписани. Залюлееш ли ги, пеят като камбани...
  Остра болка като с нож отново прободе гърдите му. Пред очите на Милуш се залюляват чановете, люлеят се боровете, цялата земя се люлее.
  В стаята влезе на пръсти Севда, състарена млада жена с разплакани черни очи и заплетена до кръста коса. Тя пристъпи плахо, за да не безпокои болния. Притупи дърва в огъня и се приближи до Милуш. Севда отметна халището и допря студените си пръсти до челото му. Болният спря да бълнува. Отвори очи и я погледна.
  - Да хапнеш малко, Милуш – тихо продума тя, като едва скриваше сълзите си.
 Милуш закашля сухо и като протегна треперещата си ръка към Севда, бавно заговори:
  - Севдо, то се е видяло, че скоро ще ми се кратят дните ... Ама ми се иска да умра с отворени очи. Извикай утре Ташовия син Никола да натовари чановете на две мулета и отиде при Ташо. Нека му каже да навърже чановете и прекарат стадото през Голо бърдо. Искам още веднъж да чуя песента на чановете... – като каза това, той отпусна главата си, загледа се в огъня и дълго нищо не продума.
  На сутринта Севда изпълни заръката му и като се върна, видя, че Милуш е станал от одъра. За голяма изненада, той беше се пременил сам като за черква. Болният се чувстваше по-добре и тъпаше по стаята. Той вървеше бавно, с тежки къси стъпки, но главата си държеше изправена високо и гордо. Някаква невидима сила сякаш му помогна да се изправи на крака. Мисълта, че ще види отново стадото, го караше да се държи за живота.
След обед овцете превалиха билото и се спуснаха през зелените поляни на Голо бърдо. Милуш беше седнал до прозореца и с ръце, облегнати на пармаците, гледаше натам, откъдето като бял облак се разточи стадото. Разстоянието не е много – половин хвърлей на пушка. Очите на Милуш блясват, заиграва сърцето му в болните гърди. Той вижда добре. Най-напред върви еркичът и води стадото. На врата му се разлюлява най-големият чан. След него с равна крачка вървят другите два еркича. Чановете им бият като камбани – бодро и тържествено. След тях с бърз ход вървят кочовете, които разлюляват на шиите си тревожно каба-чановете. След кочовете като широка река се люлее и точи стадото. Тук-там подскачат бели агънца около майките си и блеят. Кучетата лаят отстрани. Най-отзад върви Ташо и размята гегата. Тази музика залива като вълна нивите и ливадите. Цялата земя кънти. Песента на чановете се люлее на талази и ехото я отнася надалече. Пред очите на Милуш се залюляват светли кръгове, люлеят се чановете,люлеят се боровете, цялата земя се люлее...
  Същият ден Милуш излезе сам отвън на двора. Болката като че ли го напусна. След малко Севда го намери край градината, опрян на оградата. Тя се приближи до него и тръпки я побиха. Севда погледна с въздишка, прегърна го, като че ли искаше да го задържи. Но Милуш все повече и повече изстиваше. Очите му бяха полуотворени и сякаш гледаха към Голо бърдо. Тогава тя скочи като луда, вдигна престилката към очите си, заплака и със задавен глас завика по двора.
Logged
karakardam
Jr. Member
**
Posts: 89


« Reply #223 on: February 20, 2009, 21:08:22 PM »

Положението,.....като положение,ягнилна кампания Wink
Ние почти изягнихме,останаха 20-тина,мъжките спрямо женските са горе долу наполовина.Та пак ще оставим бая дамазлък.

Има защо да оставите. но не продавайте без пари. особено за животни със сертификати за произход.
Logged
dandi
Hero Member
*****
Posts: 2933



« Reply #224 on: February 21, 2009, 09:58:46 AM »

Положението,.....като положение,ягнилна кампания Wink
Ние почти изягнихме,останаха 20-тина,мъжките спрямо женските са горе долу наполовина.Та пак ще оставим бая дамазлък.

Има защо да оставите. но не продавайте без пари. особено за животни със сертификати за произход.

Ще оставяме,хубави са агнетата тая година,женски не продаваме от години,от мъжките няма как и без това гледаме сумати яловина(кочове,овни,пърчове)единствено за салтаната,за кабадайлъка.Така ни харесва,като тръгне бюлюка да му е драго на човек да го гледа.Пък майната и на печалбата,тъй или иначе от стака не се забогатява,но и гладен не се остава.Един приятел овчар казваше-Това ми е на мен банката(овцете)хич пари да нямам,ще продам мляко,сирене,някоя бракма,шиле и пак ще има за хляб да си купя.
Logged
Pages: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 88
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines

Valid XHTML 1.0! Valid CSS! Dilber MC Theme by HarzeM