Форум КАРАКАЧАНСКО КУЧЕ

General Category => Кавказки овчарки - типове, породи => Topic started by: NAPALM on August 18, 2011, 08:05:28 AM



Title: Статии
Post by: NAPALM on August 18, 2011, 08:05:28 AM
Ето една статия на Наталия Львова, която заслужава да и бъде обърнато внимание.

КЪСОКОСМЕСТА КАВКАЗКА ОВЧАРКА - история и съвременност

В последно време много се спори и говори за късокосместите аборигенни кавказки овчарки или кавказки вълкодави(така ги наричат в почти целият кавказки регион). Едни говорят, че това е смесица от кавказец с азиатец, други мислят че това е кавказка овчарка, но с по-къса козина. Дойде време да си спомним за Историята на породата КО, за която в наши дни имаме навика да забравяме.
Съгласно дданните на генетиците, които последните години си служат с методите на молекулярната биология, аборигенните кучета на Кавказ може да се разглеждат като едно от разклоненията на твърде многочислената популация на овчарски кучета с азиатски произход, разпространени на територията на Централна Азия, Турция и Кавказ.
Породата се е сформирала по пътя на жесток подбор по ползвателски качества, ото хора, принадлежащи към различни етноси, но обединени в близко географско положение(Кавказ винаги е бил един от най-гъсто населените и разноезични райони) и до голяма степен стопански сходни.

 И така, кавказката овчарка от късокосместия тип е била описана заедно с дългокосместите и тъй наречените среднокосмести още от Мазовер, Пильщиков, Комиссаржевски и др. в началото на 20 век. Само че, в бъдеще голяма роля за забвението на късокосместите кучета изиграва изказано от Мазовер мнение, че най-приемлив за СССР(т.е. северните райони на държавата) е грузинският дългокосмест тип. Смята се, че самият той не е предполагал, че останалите породни типажи ще се окажат ненужни за неговите последователи и ще бъдат зачеркнати от племенното развъждане.

Нека направим малка екскурзия в несправедливо забравеното, не чак толкова далечно минало.

Съвременната история на кавказката овчарка като заводска порода започва от 1947 година, тъй като кучетата внесени от своята историческа родина до 1940 година, са изчезнали в огъня на военните действия на Великата Отечествена Война. Към тази година се отнасят и първите следвоенни изложбени отчети. Ще се спрем на някои късокосмести представители на породата кавказка овчарка, чиито потомци се явяват съвременните кучета.

Всичко започва с Карабаш(собственик Медведев) и Джана(собственик Митрофанов) в Москва и с кучетата внесени в развъдника на завода "Красный Треугольник" в Ленинград. Това са Гром, Грома, Тфан, Гурджи, Гурзуф, Алма-Мирка(Гурджи+Моска) - късокосмести кучета, поставили основата на на популацията в град Нева. От Гурзуф и Алма-Мирка се ражда Амур(ЦННИ им. Крылова???) - неговите синове и внуци Решад, Нухтар и др. са широко използвани в развъдна дейност. От тях идва и общия тип на телосложение на ленинградските кучета от 50-те до 70-те години: малко по-дългоноги, достатъчно компактно сложени, с плоски бедра, в голямата си част късокосмести и среднокосмести.

С вливането на нова "кръв" по пътя на заплождането на местни женски с ивановски и по-късно с московски производители, космената покривка започва да се удължава. Особено рязка е промяната след многочислените заплождания с московски кучета.

В средата на 80-те години в Ленинград се осъщестнява мащабен внос на кучета от Кавказ, сред коитодългокосместите Тугри и Лома, както и късокосместите Тигър и Дато. Тигър, след прекарано тежко заболяване се оказва безплоден. От Дато(внесен от Осетия)е получен Фараон - победителят на Всесъюзната изложба в Казан, който дава многочислено поколение и става основател на заводска линия.
В 90-те години в Петербург е внесен късокосместият Тула, който се е използвал активно в развъждането.

Московската популация започва с дългокосмести кучето от по-приземист и разтегнат формат и периодично появяващите се късокосмести екземпляри просто се сливат в общата маса, въпреки че сред тях в своето време достатъчно известни са били Вулкан от Лорми(ЦКСС) и Керту-1(собственик Каваленко) и принадлежащ на ГУЛАГ, Майка(собственик Левковская) и Ураган(собственик Шалдо), които са брат и сестра е произлизат от Джоя(Красная Звезда) и Алма(собственик Левковская). Алма на свой ред е била дъщеря на Мурат 2 и Ханъм(Лорми+Керту) собственост на Коваленко. Развъдника на Ухтомския завод използва в развъдната си дейност Рекс от Джамала и Юла и Джоя от Джоя(Красная Звезда) и Гама(Ухтомския завод). Известната производителка и основателка на огромно семейство Ема(собственик Комляков) също е била късокосместа. След това Циклон(собственик Цилин) от Мурат 2 и Телда(собственик Демидов), Ангара(собственик Поскорин) от Варяг и Ема(собственик Комляков), Енга(собственик Подколзин), Чуча(собственик Комляков).

В краят на 80-те години в Московска област се появяват Арго(собственик Попова), Арчил и Тугри(собственик Шувалова), които са се използвали в МОКСС в качеството си на подобрители на поголовието с недостатъци в опорно-двигателният апарат и успешно изпълнили задачата си. В Днепропетровск в краят на 80-те години се използва късокосместият Бандит(собственик Мицук) от Пятигорск.

По-нататък, до настъпването на 21 век, късокосместите кучета практически не се използват в развъдна дейност. На няколко големи изложби като "Евразия" и "Русия" се показват късокосместите кавказки овчарки Герта, Каплан и Баксан, принадлежащи на развъдник "Пять Гор". Отличаващи се от общият типаж на изложбените кучета, независимо, че се отличават с правилно сложение и отсъствие на каквито и да било претенции по отношение на екстериора от страна на експертите, не влизат в разстановката на ринговете, във връзка със затруднение да се даде експертиза в един ринг с дългокосмето куче.

 


Title: Re: Статии
Post by: NAPALM on August 18, 2011, 08:08:22 AM
И втора част

Исторически се е получило, че при вноса на племенно поголовие от Кавказ, се е отдавало предпочитание на кучета с по-дълга и гъста козина, тъй като основно те са били предназначени за охрана на обекти предимно в северната част на СССР и е предстояло да живеят при тежки климатични условия. Също така са се отбирали кучета с ярко изразени охранителни качества и недоверие към странични хора. Тези кучета са започнали активно да се използват за охраната на затвори, лагери и обекти със специално предназначение. Козината е защитавала от ветрове и студове и е създавала впечатление за по-голям обем. Кучетата с по-тъмен цвят са изглеждали по-застрашителни в сравнение с по-светлите екземрпляри. Отбирали са се екземрляри с внушителни размери, мощна костна система, масивни глави и застрашаващи със своят външен вид.
......Постепенно КО минават в ръцете на развъдчиците. С развъждането на породата се заемат не само държавните учреждения и ведомствените развъдници, но и в клубове, където кучетата принадлежат на частни лица, но стереотипът вече е определен-дългокосместо куче, с желателно тъмен и еднотонен цвят.

Отдавна и много добре е известно, че всяка порода, в това число и аборигенната не е застинала в едно положение и с течение на времето се променя с една или друга степен на динамичност. За да илюстрираме това твърдение е достатъчно да си спомним как са изглеждали добре познатите ни породи Номска Овчарка, Коли, Ротвайлер и др. само 15-20 години по-рано. Породата извън своята историческа родина се развива и става по-еднородна. Очевидно и КО в наши дни се различава видимо от аборигенните кучета на Кавказ от началото на 20 век. За времето на Съветската история на породата влияние са оказвали мощни фактори като депортация на цели народи, войни, смяна на политически режими, рязко снижение на численоста ноа селскостопански животни и ликвидиране на овцевъдството, свързано с икономическия упадък на дадена страна. След всичките тези хуманитарни катастрофи, всеки път се е получавало и намаление на численоста на кучетата, понякога поставящо породата на границата на изчезване. Но времената се праменяли, и се променят и породата въпреки загубите се възражда.

Втова време, когато дългокосместата КО, вече заводска порода, стабилно е навлязла в нашеят живот, получила е международно признание и заслужена любов, на Кавказ кучетата остават в аборигенно състояние. Хората правят подбор, водени единствено от практически съображения. От кучетата, както и в минали времена се изисква да бъдат напретенциозни, способни да отбраняват стадата от жищници и дворовете от крадци.
Предпочитание тук се отдава на кучетата с къс косъм, тъй като се счита за по-практичен: не се сплъстява, несе забиват тръни и прочее, вследствие на което не се наблюдават кожни проблеми

По цвят също се отбират по-светли кучета, тъй като белите кучета човек лесно може да различи в планински условия, те силно се отличават от цвета на вълка. В планините да съществуват успешно и да работят могат само много добре сложените, силни и издържливи кучета. Езлишната тежест и едрина в такива условия може да струва живот.

Последните години, благодарение на помоща на водещи развъдчици ото Северен Кавказ, ние направихме оглед на повече от 200 глави КО, а през януари 2003 се състоя племенен оглед на късокосместите аборигенни КО. В Карачево-Черкезия бяхя огледани и описани 26 кучета, а в Северна Осетия-Алания ,гр. Владикавказ - 53 кучета.

Късокосместите КО с аборигенен произход са големи кучета е като правило, широкотели със здрава костна система, правоъгълен формат, в по-голямата си част високоноги. Половият диморфизъм е ярко изразен, макар че нерядко сред женските се срещат екземрляри с височина до 74-75 см в холката.
Главата на кавказкият вълкодав е голяма, със широк лоб, с невисока мозъчна част на черепа, обемна, но в никакъв случай бърнеста морда, добре развит челюстен апарат, с много плавен преход от лоба към мордата, с много добре развити скули. Очите са с овална форма, с цвят вариращ от жълт до тъмно кафяв. Поставянето на ушите от високо до средно високо.
Шията при повечето представители е къса и мощна, не много стегната, но и не провиснала.
Кучетата имат доста характерни особености на строението на корпуса: на първо място трябва да се отбележи много добре изразената висока и същевремено къса холка. Този признак е свързан с особеностите на анатомичното строение не само на предната част на тялото на кучето, но и на целият корпус. Премия постав на лопатката определя не само строението на холката, но и ъгъла на свръзката на плешката с лопатката, коятто заради това е по-осър. И тъй като едно животно, движещо се основно в тръс, трябва да има относителен баланс между ъглите на предните и задните крайници, ъгъла на наклона на бедрената кост и колянната връзка са в значителна степен разтворени.

За аборигенните кучета на Кавказ са характерни не само разтворените ъгли, но и много еластични, дълги и здрави свръзки не би билло възможно двигателният апарат да функционира ефективно и нормално. В това число се обръща внимание и на следните черти: ъгъла на тазобедреният състав е достатъчно отворен, затова, при поглед на кучето отзад се забелязва умерено широко поставяне на задните крайници. Китките у болшинството кучета са дълги, при това почти отвесно разположени или имат съвсем незначителен наклон. Както показва практиката, кучета с достатъчно дълги китки, при условие, че са налични здрави и достатъчно еластични свръзки, по-малко травмират лапите си при скокове и при бягане по неравна повърхност, за сметка на подобрената амортизационна способност на крайниците. Лапите имат добре изразена овална форма, палците при която са особено подвижни. По този начин кучето получава възможност да работи активно с палците, което помага при движението по сложен терен: камъни и т.н.
Още една много специфична черта се явява достатъчно дългият поясен отдел на гръбнака, при това гръдната клетка остава с достатъчна дължина, което определя и дължината на целият корпус. Крупа е слабо наклонен. Главното, което си заслужава да се отбележи е виликолепното развитата мускулатура на корпуса, позволяваща на кучето огромна лекота на движенията, тъй необходими на животното за успешно съществуване в планински райони и пресечени естности.
Космената покривка е много гъста: подкосъма е чудесно развит, а косъма е дебел, прав и прилегнал-осигурява добра защита при лошо време. По типа на козината, тези кучета са късокосмести в по-голямата си част, но се срещат и кучета с удължена козина. Цветовата гама на окраса на козината е твърде разнообразен. В някои райони на Кавказ традиционно се отдават предпочитания за белият цвят, в други рижият, а в пограничните райони с Грузия се среща и кафяв цвят. Късокосместите кавказки овчарки са разпространени на цялата територия на Северен Кавказ, Дагестан, Ставрополският и Краснодарският край и частично в Калмикия.
При нашият оглед на около 100 глави, ние направихме следните описания и измервания: по-голямата част от мъжките кучета са с височина в холката 70-78 см и тежест от 55-70 килограма, женски 63-72 см в холката. Обхвата на китката средно при мъжките е 13-16 см., при женските 12-14 см., индекса на разтегнатост е колеблив, средно от 106-112, а понякога и до 118.

В наше време поголовието има висока степен на генетическо разнообразие. Могат да се отделят минимум 3 големи вътрешнопородни типа, а при по-детайлно изучение не по-малко от 12-16 отделни линии-семейства. Например кучетата от Карачево-Черкезия представляват отделен вътрешнопороден тип. Те са едри, с големи глави, високоноги тъмно сиви или рижи кучета, с добра костна система, дълга и дълбока гръдна клетка(умерено широка при поглед отпред), формата на главата напомня широк, бавно съединяващ се към носната гъба конус с обемна и не много дълга морда.
Кучетата на Северна Осетия се явяват друг вътрешнопороден тип, външно много по блезък до кавказката овчорка от заводското развъждане. Най-често те са бели, петнисти, средно по-малко високоноги и по-широкотели от кучетата в Карачево-Черкезия. При тях са характерни достотъчно големи и невисоко вдигнати глави при поглед отстрани, с обемна и средно дълга марда.
Иска ми се още веднъж да подчертая, че горе изброените особености на анатомическия строеж, позволяват на аборигенните кучета на Кавказ да се приспособят оптимално към климато.географските условия на тяхната исконна среда на обитаване и изпълнението на възложените им от човека задължения.

Що се касае до особеностите на поведениена косокосместите КО, като цяло може да ги отнесем към сангвиниците. Това са активни, подвижни и жизнерадостни кучета, в значителна степен ориентирани към човека, които в същото време демонстрират абсолютна самостоятелност и голяма избирателност както при взимане на решения, така и като поведение като цяло. Не би могло да бъде по друг начин, тъй като аборигенната порода почти винаги е многофункционална. Областа на използване на кавказкият вълкодав във всички времена е била достатъчно обширна: за лов на едри зверове, охрана и защита на добитък и имущество от хищници и злодеи и т.н.
Аборигенните кучета на Кавказ при свободно гледане лесно образуват свои общества, по структурни отношения много близки до социалното устройство на вълчите глутници. По този начин е възможно и напълно оправдано да се отглеждат на групи, в случай, че се използват за караул на стадо на пастбища, тъй като взаимоотношенията в системата на кучетата са като на стражи и по отношение на вълците действат като на конфликт за територия между две глутници.
На Северен Кавказ трудно ще се намери човек, даже сред гражданите, който да не знае за тези кучета, а на улиците в селищата, лежащ на сянка и не на синджир кавказец не може да се нарече рядка гледка.

В последните години благодарение на възможностите не интернет интерес към късокосместите КО проявяват фермери от Нова Зенландия, Америка и редици държави, където овцевъдството е достатъчно развито. По тяхно мнение късокосместите КО, както и аборигенните кучета на Турция са много добри за защита на селскостопанските животни от хищници като койот, техните смесици с кучета, даже срещу мечки и леопарди. Особено впечатление им прави работоспособноста, невзискателноста, смелоста и комуникативните способности на аборигенните кучета на Кавказ.

Аборигенната късокосместа кавказка овчарка така добре позната и търсена в своята родина е много малко известна в международните киноложки кръгове. И само благодарение на хората, които са безмерно влюбени в тези кучета, те са съхранени и до ден днешен. Сред цялото поголовие на аборигенни кавказки овчарки има много ярки и известни представители, които по екстериор често на много превъзхождат много известни изложбени шампиони. За тези кучета може много да се говори и пише. Ще стигне за книга, и не само за една, и затова в заключение искам да кажа че дългокосместата и късокосместата КО, тези прекрасни вътрешнопородни разновидности, служат вярно за благото на човека. Те са длъжни да съществуват и да се развиват и да бъдат наша гордост, гордост на Руската кинология, това е нашето богатство!

Наталия Львова


Title: Re: Статии
Post by: NAPALM on August 18, 2011, 12:39:51 PM
                                  Аборигенните породи кучета в съвременният свят.

В  наше време проблемът със запазването на аборигенните и местни породи животни, в това число и кучетата, е осъзнато в световен мащаб като едно от най важните направления в делото за съхранение на културното и природно наследство на нашата планета. От 1974 г., две структури на ООН: Програма за околната среда и Продоволствена и селскостопанска организация, съвместно работят по няколко проекта в това направление.
Общият  интерес към изучаването и спасяването на изчезващи породи домашни животни се определя от следните причини:
1. Аборигенните и местните породи се явяват част от биологичното разнообразие на земята, т.е. влизат в състава на общопланетарното природно наследство;
2. Аборигенните породи са винаги неразривно свързани с древните културни традиции на всички народи на света. За някои етноси тези животни до ден днешен са култови и нерядко определят своеобразието на духовният им мир и религия;
3. В така наречените обтегнати биоценози, уникален и адаптиран в течение на векове и хилядолетия генетичен материал, представлява съвкупност на генофондове на аборигенните и местни породи, често не може да бъде заменен с никакви вариации на домашни породи от други региони или на такива от заводско развъждане.
В случаите, когато генофонда продължително се съхранява в локална местнос, той представлява естествено природно богатство, не по-малко ценно от нефта, въглищата, златото и т.н. В нашата страна такива се явяват генофондовете на множество местни породи домашни животни, коне, рогат добитък, птици и разбира се кучета – най-древният спътник на човека.
Известният генетик А.С.Серебровский е указал два процеса, изменящи състава на генофонда: селекционният подбор(естествен и изкуствен), чиято цел е  да размножи идни гени и да отстрани други, и  мутационният, създаващ нови гени.  Генофонд на дадена порода е прието да се разглежда като наследствен комплекс или набор на гени и техните алели, които обуславят основните признаци и качества на дадената порода. В буквален смисъл генофонда на произволен вид домашни животни се определя от разнообразието на породи, популации и отделни животни, които като цяло съответстват на понятието “генетични ресурси”.
Естествени(аборигенни) и изкуствени(заводски) породи
В своето време Дарвин е разделил породите домашни животни на изкуствени и естествени. Първите са получени в резултат на целенасочена селекционна дейност от страна на човека – те често имат неестествен външен вид, и без поддържващ подбор в значителна степен са склонни да губят новите придобити признаци в следствие, първо на зъзвръщане към екстериора и поведението на предците, и второ, в следствие на продължаващата се изменчивост. Към изкуственото развъждане могат да се отнесат породите, които са заводско развъждане.
Естествени породи домашни животни -  древни, преди всичко аборигенни породи, запазили формата и облика на предците си и притежаващи нефункционални признаци на одомашняването в най-малка степен. Те са оптимално приспособени към външните уславия, вследствие на оскъдно хранене и сурови условия на живот, отличават се с крепка конструкция, голяма издържливост и устойчивост към местните болести. Естествените породи, обитаващи обширни райони, като правило се състоят от вътрешнопородни групи, които могат видимо да се различават по външни признаци и по своето значение. В сегашно време естествените(аборигенните) породи се срещат в райони от планетата, които са слабо засегнати от цивилизацията, при все, че в миналото те са били разпространени повсеместно и са съществували във всички европейски страни. Подбора с умисъл рядко им е влияел, най-често е бил несъзнателен и естествен, тъй като такива животни сами се грижат за себе си и се адаптират активно в условията на обкръжаващата ги среда, изпитвайки всяко пряко влияние, дори и нан най-малките различия във външните условия.
Най-заметна част от естествените породи представляват кучетата. В  нашата страна към тях принадлежат арктическите и северни ловджийски кучета, ездовите и гонещите елени шпицове, кавказката и средноазиатската овчарка, в местата на своето историческо развъждане.
Както е известно от 30-те години на 20 век в СССР започва целенасочена селекция или заводско развъждане на много аборигенни кучета, преди всичко на ловджийски лайси, кавказки и средноазиатски овчарки. В наши дни тези кучета външно не се отличават кой знае колко от аборигенните, но значително им отстъпват по работни качества, издържливост и някои особености на поведение.
От съвременните развъдчици се изисква повече такт при съставяне на програми за развъждане на аборигенни кучета в градски условия и развъдници, а също и специално внимание на съхранелете се в Русия територии на естествено обитание на аборигенните породи.
По мнение на авторите е нужно да се отнасяме с особено внимание към опитите да се раздели която и да е от аборигенните породи на редица други породи, основавайки се на такива частни признаци като цвят и някои конституционни особености на района на обитаване. Това би означавало раздробяване на единен генофонд, което меже да взриви генетическото, в това число и имунното и психологично здраве на породата като цяло.
Влияние на заводското развъждане на аборигенните породи.
В отличие от принципите на народна селекция, обеспечаващи устойчивоста на аборигенните породи, при заводското развъждане на кучета, изменението на екстериора, работните качества и поведението настъпват в течение на дейноста на едно поколение развъдчици, за което свидетелстват приетите от съветските кинолози целенасочени преобразования на аборигенните ловджийски лайки в три известни спортно-ловни породи. Поведението и екстериора като правило се изменят не в най-добра страна като за самостоятелно вземащо решения куче.
Ще разгледаме промените на на няколко основни характеристики на екстериора на кучетата под влияние на изкуственият подбор.
Цвят и космена покривка. Състоянието на космената покривка служи като показател за здравето на животните, а унаследеното осветление на окраската на козината, ириса на очите и носната гъба, указва за генетично отслабване, така че трябва да се подхожда много внимателно при развъждането на кучета със светла окраска. Окраските на космената покривка имат при породите както формално, така и функционално значение. Функционално се различават предимно плътните и пъстри окраски. Големите бели петна облекчават визуалното проследяване на кучетата при стадата, на лов, при свободно търсене на различни обекти в местноста, особено в сумрак или лошо осветени площи.
От дълбока древност изменението на окраската на кучето е било свързано с необходимоста да се даде на тези домашни животни най-убедителен признак за различаване спрямо дивите им роднини. Съвременното разнообразие на окраски, постигнато по пътя на селекцията, в наше време е придобило идентификационно значение.
Първият етап на деструктивното изменение на космената покривка при лайките е във връзка с това, че почти столетие го оценяват на изложби, провеждани между откриването на ловните сезони, т.е. в първата половина на лятото. При дивите кучета от северното полукълбо през тези месеци протича основната смяна на зимната козина с лятна. Само че болшинството кинолози-експерти, не вниквайки в тази биологична закономерност, отдават предпочитание на изложбите към кучета с все още зимна козина, т.е. към тези, при които смяната на козината се е преместила от пролетно-летният на есенно –зимният сезон.
Лайките също са подложени и ноа подбор на лятно-есенни полеви изпитания с плаваща във вода патица. В този период кучето не е в период на смяна на козината и е по-добре защитено от измръзване във водата. Има също и подбор, който е през есенно-зимният сезон по гонене на белка. Дипломата, получена при работата по белката открива на лайката пътя кам племенният клас, към продължение на своят род.
За двата часа, през които се провеждат тези изпитания спортната лайка трябва да покаже разширено и задълбочено търсене на небогати на белки райони, а това и позволява да направи максималната и скорост при бягане. Естествено куче с изкуствено сменена по срокове козина, ще спечели с подвижност куче с  несменена зимна козина, но съответстваща за сезона. На такива кучета се отдава предпочитание на изпитанията в средната полоса на Росия. Но когато връщат спортните лайки в северните райони за “подобряване” и  възстановяване на местните породи им се налага през деня да търсят звяр за отстрелване при температура под -40 градуса и нощем да спят на снега. Уви да издържат на изпитанието на студа, те вече не могат.
Изменениена срока за смяна и качеството на космената покривка при кучетата, попаднали от степите и предгорията на Средна Азия и Кавказ в умереният климат на Източна Европа.
Ще се спрем на главата, в която са съсредоточени основните породни признаци.
Преди всичко ще отбележим, че при крайно слабо развитите потни жлези при всички кучета, вспомагателна топлообменна функция при много породи изпълняват езика и бърните и увеличените ушни раковини. Неслучайно такъв”радиатор за охлаждане” е разположен близо до главният мозък, особено чувствителен към прегряване. Морфо-физиологичните изменения на ушните раковини при гончетата и близки до тях по произход породи започват в резултат на естественият подбор, но след това биват засилени от изкуственият подбор, продължаващ вече не една и две хиляди години.
Гончетата и родствените им породи, по време на работа, продължаваща часове, изпитват психо-физически натоварвания на границите на предела и предизвикват силно загряване на организма. Това е довело до изменения не само в устройството на ушните раковини и нарастване на бърните, но и на скъсяване и разреждане на космената покривка и загуба на подкосъма.
Няма нищо по-печално от кучета, чийто породен признак е брахицефалията(булдози, мопсове, боксери и др.). Пастта на брахицефалите не може да побере език с необходим размер за ефективно участие в топлообмена, а ушните раковини при боксерите много стопани продължават и до сега да купират, независимо от измененията в стандарта. Такива животни в летната жега не могат да бъдат спасени нито от късата им козина, нито от постоянното им слюноотделяне и т.н. На летни изложби им покриват главите със специално направени за целта шапки и въпреки това те страдат от топлинни удари при това при температура ненадвишаваща +30 градуса по Целзий.
Като цяло заводското развъждане на работни породи на основата та екстериорен принцип е съпроводена с добре забележими изменения в строежа на главата. Например при самоеда за десетки години развъждане с цел куче-компаньон, тесните и поставени косо очи са се превърнали в кръгли и изпъкнали, мордата е станала по-къса, ушите са се променили и са загубили своята “дива” форма. С една дума кучетата от тази породата са придобили нрав на мил и сърдечен градски жител, уви несъвместим с първоначално заложеното си работно предназначение.
Опашка: Маниера на кучетата да си държат опашката навита на кръг е присъща на абсолютното мнозинство на шпицообразните, динго и много други породи, представлява един от най-ранните признаци за одомашняване на кучето.
Безусловно при оценката на аборигенното куче, всички отклонения на екстериорните признаци, без функционално предназначение, са длъжни да отидат та втори план в сравнение с неговото поведение и работни качества. За съжаление заводските стандарти и правила за изпитание на аборигенните породи, слабо отчитат тяхната биология и функционални особености в обстановка на нормално работно използване, и форсират розвитието основно екстериорно и с признаци на формално или декоративно поведение. Трансформирането на работните породи в декоративни лесно може да проследим в съдбата сполетяла немският вълчи шпиц, самоеда и др., успешно развъждащи се с комерсиални цели даже в страни със субтропичен климат.
Всичко изказано по-горе демонстрира ценноста на екстериорните признаци при стандартизацията на аборигенните породи, особено тези,обитаващи обширни територии на историческо разпространение(лайки, кавказки и средноазиатски овчарки и др.). Кинологията, като никой друг отрасъл на животновъдството се отличава с изобилие на породи, множеството ст които по зоотехнически критерии следва да признаем за формални, отделени като такива неоправдано. Важно е да се отбележи, че създаването на голямото количество такива породи, изискващи особено развъждане, и естествено бързо израждащи се, е в ущърб и ограбва генофонда на породите като цяло.
При съвременото “породо-творчество” е уместно да се помни историята за създаването на трите породи лайки. Не ни се иска този печален опит да се повтори и в наши дни.

Л.С.Богословская, К.Т.Сулимов
Научно-координационен съвет по отечествените породи кучета на Русия при Рос НИИ за културно и природно наследство към Министерството на Културата на РФи РАН


Title: Re: Статии
Post by: ASKAR on August 21, 2011, 04:04:23 AM
                          ПОИЗХОД НА КАВКАЗКАТА ОВЧАРКА
                                           1-ва част



Кавказка овчарка -една древна порода водеща своята история от догообразните кучета на Тибет,близка по произход със пустинните и боини кучета от Азия.наи вероятен предшественик на всички молоси се смята Тибетският Мастиф.тибетският Мастиф
е голямо и мощно куче ,тежко но прекрастно сложено с добра костна система,тежка глава и обемна морда цвят черно и червеникаво-кафяв, кафяв, сив или червен цвят, има дълга, груба козина. Тази порода е достигнал наши дни, както и
някои изследователи смятат, че в продължение на много векове се е развило доста силно, а други настояват, че образът на тибетски мастиф останал същият.
Едно от първите доказателства за тибетски мастиф е от 1121 г. пр. н. е., когато един от представителите на тази порода,е бил представен на китаиският император.Освен това сведения за  тибетски мастиф могат да бъдат открити в писанията на изследователя Марко Поло, където той ги описва като много големи кучета с добри охранителни качества.
Тези кучета охранявали домовете от хищници и врагове. Френският пътешественик Гийом де Рубурк  впише в  книгата си през 1253 "Пътуване на Изток"пише:" страната се намира от западната част на морето, където се намират железни порти на Александър (проходъг Дербент  на западния бряг на Каспииско море) и планините на Алан (осетинците), до северния океан и блато Меотида (Азовско море), където тя започва Танаид (Дон). Исидор Севаильский (ум. в 636г.) Говори Че в тази страна, че са обитавали кучета  толкова големи и свирепи ,  че те вземат жертва волове и лъвове. Това е вярно, ако
се съди по това, което научих от приказките, за кучетата на север, тъй като с техния размер и сила, издърпвали каруци, като волове. "

   Първият европеец описал тибетският даг бил Англииският писател Юатт. Тои описал породата в средата на XIX в.като
името на тибетския мастиф при превода било написано тибетско куче.

Заедно с търговските кервани, каруци, войските на нашествениците тръгва и мастифоподобното куче, "завладяването"  на
всички нови територии. Попаднали в нови региони, потомците на тибетски мастиф Метизирали с местните кучета .
Техният външен вид често претърпявал значителни промени. Някои клонове на породата загуби богатото си окосмяване
присъщо за планинските  кучета придобивали други  цвят  и форма, но основните характеристики се съхранили при мастифо подобните кучета - груби,мощтни, високи с отлични охранителни качества .

Арменския цар Тигран II, който е живял през I в. пр. н. е., използван огромни мастифо подобни кучета да отблъсне атаките на римски легионери. В същото време, подобни мастифоидни кучета са добре познати в древния Рим и Гърция,
където са били използвани главно като охрана и за боевеа. Там тези кучета са били наричани - молосс, или Епирски кучета,въпреки че очевидно те  вече значително са се различава от своя предшественик - тибетското стадно куче.

Някои съвременни учени смятат, че "мастифоидното куче - древен група от азиатски произход се разделя на  три подгрупи:
Големите овчарски кучета, късокосмести кучета и дългокосмести кучета.Първата подгрупа включва породи като КО,САО,Кувач,Маремма,Пиринеиска овчарка,анадолски карабаш и швеицарса овчарка-зененхаунд.Вероятен прародител на тези кучета е
тибетският мастив.
Втората група-съвременни мастифи или боини кучета,към тях спадат мастиф,неаполитански мастиф,булмастиф,булдог, боксер, немски дог(въпреки че внего тече кръв от древният  Ирландски вълкодав)ротвайлер и др. Въпреки
че ротваилерът е близко до Швеицарските овчарски кучета.
Третата подгрупа-дългокосмести ,тя включва Нюфаундленд,Санбернар,Леонбергер,Ховаварт.Записването на тези кучета като
отделна подгрупа не е общоприето особено за Сан бернара ,които има късокосместа форма(в началото единствената форма)(А. Д. Поярков, "Происхождение домашних собак", в сб.: "О собаке". - М.: "Улей", 1991г.) .

Кавказката овчарка е роднина със съвременните догообразни кучета от Азия,те имат близка анатомична структура,тип конструкция,големи размери и някои физиологични особености.

Самото име"кавказка овчарка"е доста неточно ,тъи като се обхваща доста общирни райони на разпространение.С
развитието на скотовъдството възниква необходимост от големи кучета,способни  да защитават стадата и имуществото от хищници и недобронамерени хора,и хората започнали да подбират такъв тип кучета.От древни времена, тези прекрасни кучета
са придружавали  пастири в обширна територия, простираща се от степите и полите на Кавказ до иранската плато.Основно породата е селектирана в сурови условия,но за ниеното формиране оказало влияние и националните  и културни особености
на народите,населяващи тези огромни територий.Кавказката овчарка ,както и други аборигенни породи не може да се определи с точна селекция,но народите са селектирали уникална порода.Очевидно е, че предците на кавказката овчарка са
дошли от Азия, Кавказкия регион, заедно с номадски племена, много от армиите на завоевателите, търговски каравани.Един от най-удобните пътища за движение на голям брои хора и стока се смята Дербетският проход(на територията на днешен Дегестан).

При сложните социално-икономически моменти в историята  от кучетата се е искало голяма сила,издържливост,непретенциозност и злоба не само към хищници а и към хора,но и възможността за вземане на самостоятелни решения.Съответно в продължение на много поколения се  е сектирало именно по тези качествата на кучето.Кавказката овчарка - тава е гордо и смело куче,от една страна много преданно и отдадено на собственика си ,а от друга безстрашен боец ,влизащ в бои както с хищници ,така и с недобронамерени хора.

Работните качества на Кавказката овчарка са ценени много.Например по при завладяването на Кавказ(1765г.)в руската армия имало кавказки овчарки  които охранямали крепостите и крепостните пунктове.В периода на Руско-турската воина в турската армия се използвали кавказки овчарки се използвали не само за охрана на крепости,лагери и транспортни средства ,но и като боина единица.Тези кучета са били допусни в предната част на редиците, за да объркват подредените редове на врага. Въпреки използването им за военни цели кавказката овчарка е съхранила работните си качества на полето.По всички данни таези кучетасе справят еднакво добре като за караулна служба ,така и за охрана на стада.

Кавказката овчарка е с доста широк ареал на разпространение,включващи терирории с различен терен и климат,като заради различните географски ширини на някои райони при кавказката овчарка има значителни външни разлики.В деиствителност
степните райони на Азърбеиджан се различават значително от планинските райони на Грузия и централен Кавказ.Сухите и горещи степни райони ,които са доста безводни изискват големи  и ежедневни преходи на стадата и охраняващите ги кучета.
Съответно кучетата придружаващи стадата в степните райони трябва да са от една страна достатъчно силни и големи за да се противопоставят на хищници,а от друга страна да са по-леки,късокосмести,с дълги крака за да използват по
малко усилия при дългите преходи.
В планините ,където климатът е по студен,вода има в изобилие и пасищата са на по-малки площи  няма нужда от големи преходи,та там се е сформирал друг тип кавказка овчарка.Тези кучета са силни и доста по-груб тип,масивна костна система с по-тежка
глава,имат дълга козина ,и са с по-къси крака,гърдите са по-обемни ,а тялото е по-удължено.

В продължение на векове породата се е селектирала на естествен подпор и народна селекция,затова са се се селктирали много
вътрепородни типове и под типове според районът които населяват.Разнообразието в кавказ е поради факта,че от древни
временна на пътя на маршрутите накараваните преминаващи ат Азия към Европа и обратно и е на границата межде северна и
централна Азия.Значителен брои народи населяват този "Евроазииски кръстопът".Народите в кавказ се различават по език,вярвания
начин на живат и живеят в изолация ,заради религия,итнически или географски причини.Поради това в многото райони на
местообитание на кавказката овчарка са се сформирали различни подтипове,но всички са еднакви генетически и са под жесток
подбор сформирани по сходните нужди на човека.

В някои райони например в Иранското плато типовете кавказка и азиатска овчарка се смесват и минават в междинни типове и
междупородни типове.В Турция при Анадолското плато един от тези под типове се откроява и сформира нова порода,но достатъчно
близко до началната си форма-Анадолски карабаш.


Title: Re: Статии
Post by: ASKAR on August 21, 2011, 04:08:39 AM
Тъй като преводът освен че ми отне доста повече време от предвиденото,но и не стана много сполучлив втората част ще я пусна без превод.

                           ПРОИЗХОД НА КАВКАЗКАТА ОВЧАРКА
                                             2-ра част(на руски език)


  Первые попытки отечественных кинологов описать и систематизировать породные типы кавказской овчарки были предприняты вскоре после окончания Гражданской войны и продолжились в начале 1930-х годов. В это же время началась и широкомасштабная племенная работа с породой. Н.А. Ильин в своей книге «Генетика и разведение со­бак» (Л.: Сельхозгиз, 1932) приводит некоторые данные о кавказских овчарках ахалцихского и тушинского типов и собаках бассейна реки Терек. Е.А. Моль достаточно подробно описывает тип собак степей и предгорий Северного Кавказа, отмечая их значительное отличие от собак Закавказья.

   А.П. Мазовер в книге «Племенное дело в служебном собаководстве» (М.: Изд. ДОСААФ, 1954) пишет: «Лучшие кавказские овчарки распространены в Грузинской ССР, где собаки отличаются могучим костяком и являются самыми крупными из всех отродий кавказской овчарки. Тип консти­туции в большинстве крепкий, грубый. Голова правильная, типичная. Однотонный окрас и длинная шерсть делают этих собак эффектными и красивыми. Индекс растянутости грузинских собак колеблется в пределах 104— 106. За последнее время кочевки на зимние пастбища в Азербайджан из глубин­ных животноводческих районов Восточной Грузии способ­ствовали некоторому смешению типов собак и появлению типичных азербайджанских собак с характерным для них сложением и окрасом. В Азербайджанской ССР среди овчарок различают два типа: один встречается в горных районах, приближающийся к грузинскому, очевидно сложившийся при большом влиянии последнего, и второй — в степных районах, крепкой и сухой конституции, более высоконогий, короткошерстный, с более вы­тянутой сухой головой. Для собак Азербайджанской ССР характерен рыжий окрас с более темной маской, редко встреча­ющийся в других районах. Имеется большой процент пятнис­тых собак (около 30%), встречающихся чаще в степных райо­нах. Индекс растянутости у собак горных районов тот же, что и у грузинских. В степных районах часто встречаются корот­кие собаки с индексом растянутости 100—102. В Армянской ССР распространены овчарки того же типа, что и Грузинской, но они несколько меньше и беднее костяком. Индекс растянутости у них меньший, приближающийся к квадрату (102 — 105). Собаки в большинстве своем длинношерстны или близки к ним. Характерен для них одноцветный окрас — серый, бурый. Встречаются тигровые и пятнистые собаки.

   Овчарка Дагестана — животное крепкой, а в некоторых случаях и грубой конституции. Это — крупная собака с правильной формой головы и хорошо развитым костяком; по типу сложения она приспособлена для степных районов. Здесь преобладают особи квадратного сложения (индекс растянутости 100—103), с короткой или промежуточной шерстью. Окрас разнообразен, но в отличие от других районов здесь много пятнистых (35%) и тигровых». Весьма интересное описание типов кавказской овчарки дают С.Л. Лобозинов и Л.А. Морозова в ежегоднике «Клуб служебного собаководства» (М.; ДОСААФ, 1987): «Гергетский тип. Собаки крупные, в большинстве длинношерстные. Тип конституции — грубый и крепкий. Морда слегка удлиненная. Зубы крупные, белые с ножницеобразным прикусом. Собаки пятнистого окраса (пятна серые и рыжие), с белым «воротником», белой проточиной на лбу и морде, морда крапчатая. Среди основ­ного типичного поголовья встречаются собаки с менее развитой шерстью (более короткой, чем обычно) и менее злобные. Но и эти кавказские овчарки гергетского типа отлично охраняют отары овец от хищников и ценятся чабанами. Гарбанский тип. Собаки очень агрессивные, злобные. Они были завезены в Закавказье в послевоенные годы из Турции, одновременно с закупленными в Турции отарами овец. Тип конституции грубый. Морда очень короткая. У некоторых собак отмечается перекус. Собаки короткошерстные. Окрас ры­жий без «масок». Рабочие качества хорошо выражены. Казбекский тип. Собаки мощные, грубого, крепкого типа, гармоничного телосложения. Зубы крупные, белые, с правильным прикусом. Шерстный покров хорошо развит. Окрас пре­имущественно пятнистый, встречается тигровый. Рабочие качества хорошо выражены. Ахалцихский тип. Произошел от смешения гергетского, гарбанского и казбекского типов. Собаки крепкого и грубого типа конституции, гармонично сложенные, длинношерстные, окрас белый, бурый, палевый. Для собак светлого окраса характерны светлые глаза.

   Для всех этих типов характерны грубый и крепкий тип конституции, большая физическая сила и выносливость, бесстрашие в схватке с хищниками (волками и др.), неприхотливость к условиям содержания и кормлению, хорошая при­родная дрессируемость и пригодность к несению службы по охране овечьих отар». Кроме упомянутых выше типов существовали и другие на территории Осетии, Чечено-Ингушской республики и т.д. К сожалению, все это было раньше. Сейчас говорить о разделении типов кавказской овчарки очень сложно, так как в местах ее исконного обитания осталось совсем немного чис­токровных животных, сохранивших лучшие качества своего типа. Причин создавшегося положения несколько. В первой половине XX века началось новое интенсивное «покорение Кавказа»: строились дороги, города, заводы, курорты, сильное развитие получил туризм. Новые люди приносили с собой новый уклад жизни, иные культурные ценности и традиции. С приходом нового типа хозяйственной деятельности в труднодоступные горные районы, резко сократилось число хищников, нападавших на отары, соответственно, снизилась и потребность в собаках, призванных защищать эти стада. Эти обстоятельства не могли не отразиться на состоянии поголовья аборигенных пород собак. Начала теряться культура разведения кавказской овчарки. Вместе с «новыми покорителями» на Кавказ хлынули и собаки различных, невиданных здесь ранее пород. Кавказские овчарки метизировались с пришельцами, ценнейший генофонд породы утрачивался и, зачастую, безвозвратно. Негативно отразился на поголовье аборигенных собак и указ советского правительства «О борьбе с бродячими собаками», подписанный в начале 1950-х годов. Конечно, сохранились еще места, в которых можно на­блюдать кавказских овчарок в условиях их естественного обитания, но таких мест становится все меньше и меньше. Например, в Северной Осетии, Карачаево-Черкессии, Кабардино-Балкарии, на Ставрополье и Пятигорске достаточно многочисленное поголовье кавказских овчарок, но, что характерно, часть собак действительно является таковыми, часть животных очень близка к среднеазиатской овчарке, а часть явно имеет следы метизации с собаками других пород. Объяснение этому явлению можно дать, если обратиться к недавнему прошлому народов Кавказа и их традициям. Как известно, некоторые народы Кавказа подверглись репрессиям в национальном масштабе и были депортированы в Среднюю Азию и Казахстан. Был разрушен многовековой уклад жизни. Положение усугублялось Великой Отечественной войной. В сложившихся обстоятельствах порода кавказской овчарки во многих регионах Кавказа приходила в упадок. По возвращении на родину, после реабилитации, в конце 1950-х годов, многие вынужденные переселенцы привозили с собой полюбившихся им среднеазиатских овчарок, образовавших в дальнейшем помеси с сохранившимся местным поголовьем кавказской овчарки.

   Нельзя сбрасывать со счетов и национальные традиции. У многих народов Кавказа собачьи бои — это традиционное развлечение, азартная игра, в которой делаются ставки на участников и, порой, на большие деньги. С развитием коммуникаций появилась возможность завозить в регион собак как породы среднеазиатская овчарка, так и (особенно в последнее время) других, в основном бойцовых, для участия в боях и для получения помесных животных. Это объясняется тем, что гибриды первого поколения могут значительно превосходить своих родителей по физической мощи, стойкости и злобе в условиях боя. Правда, следует отметить, что такая практика приводит лишь к временному успеху, поскольку разрушить генофонд легко, а вывести новую ценную породу крайне сложно. В результате теряются такие ценные качества, как генетически закрепленная способность кавказских овчарок охранять вверенную ей территорию, при необходимости вступая в бой с хищником, а не с соплеменниками, изменяется характерный для породы тип высшей нервной деятельности. Помеси кавказской овчарки с собаками бойцовых пород с трудом поддаются социальной адаптации, становятся крайне неудобны в содержании, да и просто опасны в повседневной жизни, не говоря уже о том, что внешний облик таких собак меняется до неузнаваемости, а гибриды второго и последующих поколений, как правило, не удовлетворяют уже никаким требованиям. Полвека назад, когда после Великой Отечественной войны для нужд армии и различных ведомств, использовавших кавказских овчарок для несения караульной службы, начали завозить собак с Кавказа, основные закупки племенного материала были произведены в республиках Закавказья — Азербайджане, Грузии, Армении. Привезенные собаки зачастую были весьма неплохого качества — крупные длинношерстные особи, имевшие мощный костяк, массивные головы и отличавшиеся прекрасными рабочими качествами. По всей видимости, они были действительно одними из лучших представителей своей породы в вышеперечисленных регионах, что, впрочем, и немудрено, поскольку задания Партии и Правительства в тоталитарном Советском Союзе, выполнялись с особой тщательностью. С этих собак и началось заводское разведение кавказских овчарок в СССР. Причем короткошерстные кавказские овчарки, впрочем, как и собаки Северного Кавказа, в значительно меньшей степени приняли участие в формировании породы кавказская овчарка, которая в последствии стала заводской. Одна из главных причин неприятия разведенцами короткошерстных собак — чисто эстетическая, поскольку длинношерстные особи имеют более внушительный вид. Стараниями многих энтузиастов породы кавказская овчарка к концу XX века окончательно превратилась в заводскую породу, собаки в различных регионах России стали достаточно однотипными, образовались и четко прослеживаются линии и семейства, проводится огромное количество выставок с участием собак этой породы, и, наконец, порода получила признание во всем мире — теперь Чемпион Мира среди кавказских овчарок «имеет Российское гражданство». Что касается Закавказских республик, в плане разведе­ния кавказских овчарок, следует признать, что племенная работа и в советские времена была,, к сожалению, далеко не на высоте, а с наступлением «перестройки», последовавшим за ней «парадом суверенитетов» и обострением политической обстановки, по всей видимости, была сведена к нулю. Еще в 1970 — 1980 годы наметилась тенденция реэкспорта кавказс­ких овчарок в места их исконного обитания. И если теперь грузинские коллеги вполне могут похвастаться заметным количеством высокопородных, а главное конкурентоспособных кавказских овчарок, то в ряде случаев основой этому поголовью послужили щенки наиболее известных производителей, привезенные из различных регионов России. Северный Кавказ на протяжении всей истории Рос­сийского государства был и остается одним из наиболее неспокойных регионов. В последние годы, видимо в связи с неутихающими межэтническими и политическими конфликтами, все сельское хозяйство, включая животноводство, переживает в Северокавказских республиках далеко не лучшие времена. Например, в относительно спокойной и благополучной Карачаево-Черкессии, по наблюдениям одного из авторов этой книги, численность и количество отар только за последние несколько лет сократилась чуть ли не вдвое. И если раньше на всех приемлемых для выпаса скота участках альпийских лугов можно было в летний период увидеть многочисленные отары овец и небольшие стада коров, как правило, сопровождаемые собаками, а расстояние между кошами, принадлежащими пастухам из разных селений и животноводческих хозяйств, составляло всего несколько (2 — 3) километров, то на рубеже 3-го тысячелетия горы почти опустели, соответственно и резко снизилось количество приотарных собак.

   Одна из попыток включения аборигенных собак Север­ного Кавказа в заводское разведение кавказских овчарок была предпринята ленинградскими кинологами в середине — кон­це 1980-х годов, результаты оказались не самыми лучшими, хотя, надо отдать должное, от зонарно-серого короткошерст­ного кобеля по кличке Дато был получен Фараон, ставший основателем заводской линии. В дальнейшем, вплоть до после­дних лет, многими заводчиками, в том числе и весьма опытными, подобные попытки предпринимались неоднократно, но успех, опять же, сопутствовал далеко не всем. По всей видимости, необходимо было учитывать не только типы экстерьера спариваемых собак, но и обладать хорошо развитым чувством интуиции и просто-напросто везением. Собачьи бои, как уже говорилось выше, всегда пользова­лись на Северном Кавказе большим успехом, но в последнее время, особенно в связи с резким разделением общества по имущественному признаку и наметившимся спадом в сельскохозяйственной сфере, вновь резко обозначилась тенденция к использованию отечественных овчарок (волкодавов) исключительно в качестве боевых-травильных собак,'т.е. на боях. Если в старину бои среди пастушеских собак-волкодавов, в качестве довольно нечастых развлечений, проводились, как правило, в осенний период, когда отары спускались с гор, то в последнее время это занятие стало своего рода престижным спортом для состоятельных людей. Собак (кобелей) для боев отбирают по принципу наибольшей агрессивности к себе подобным, хорошо кормят и приблизительно в возрасте года начинают как следует тренировать, причем притравливают их в весьма юном возрасте. Характерно то, что на сегодняшний день стали уже нередки случаи, когда не лучшие приотарные и караульные собаки участвуют в боях, а, наоборот, неотобранные по какой-либо причине для боев щенки (некрупные, несильные или не очень агрессивные) продаются пастухам за сравнительно небольшие деньги, или используются для охраны разных хозяйственных объектов. Собака, с успехом выступающая на боевых рингах, стоит очень дорого и приносит своему владельцу не только приличный доход, но и уважение со стороны тех, кто увлекается подобного рода деятельностью. По неофициальным данным на бои выставляются не только кобели, но и молодые еще не щенившиеся суки для проверки боевого духа буду­щих матерей ринговых бойцов. Причем разведение ведется исключительно по рабочим качествам, т.к. наибольшую цен­ность, в том числе и в денежном измерении, представляют щенки, полученные от чемпионов боев. Так кто же они и что собой представляют на сегодняшний день эти стражи отар, ставшие одновременно ринговыми бойцами, вокруг которых кипит столько страстей, сломано столько копий и ведутся горячие споры. Ответ на этот вопрос не может быть однозначным.


Title: Re: Статии
Post by: ASKAR on August 21, 2011, 04:14:29 AM
                                       Габарити на работната кавказка овчарка                               


При всички типове кавказка овчарка това куче трябва да може да защити от хищници собствеността на човек,също така се изисква физичко здраве за да може да се справи с работата си .Учените смятат,че оптималната височина за мъжко КО е 70-76см в хопката, 14-15,5см обхват на китката и тегло от 60 до 80 кг.тези габаритидават дават възможност на кавказката овчарка да е краино мобилна и работоспособна.По леките кучета не могат да се справят с хищник въпреки добрата си маневреност,а по тежките са краино неефективни ,изразходват много енергия измарят се по бързо и съответно ядат повече и са с доста
по нисък коефициент на полезно деиствие.


Title: Re: Статии
Post by: NAPALM on August 30, 2011, 12:57:43 PM
                                                         Към какво се стремим?

Ако обичаш себе си – това не значи, че трябва да зачеркнеш всички останали.......                                                            
/Основи на Даоизма/

(http://s001.radikal.ru/i195/1108/5c/520f5d1f5f9c.jpg)(http://i061.radikal.ru/1108/2f/9a8c29296950.jpg)
                                         (http://s52.radikal.ru/i138/1108/19/5d11ad3731b5.jpg)

Препрочитайки книгата на Евгений Йерусалимски „Екстериора на кучето и неговото оценяване”, за пореден път съм поразен от правилното подреждане на темите от автора, обосновани на законите на биомеханиката. В тази връзка бих желал да поразмишляваме над това, какво ИСКАМЕ от уникално ценните, но същевремено и с променени до неузнаваемост от човека белези породи Кавказка и Средноазиатска овчарка овчарки. Не съществува нито една порода, която да претърпи такива резки промени и  то в рамките на няколко години. За да „погребат” Немската овчарка, на германците бяха необходими 20 години....Т.е. те се добиха със стил и силует, но забравиха за значението на породата. Но Немската овчарка е била аборигенна порода преди 120 години и става културна в началото на 20-ти век. Нека погледнем на историческите факти – 3000 години Кавказката и Средноазиатската овчарки са бродили по пасищата на своите страни, съпровождайки стадата и войниците и са се метизирали помежду си. Но....когато е бил определен стандарт(който е бил създаден от никак не глупави хора), то за спазването му се е контролирало строго, както и всичко в СССР. И това продължава цели 50 години.........
След това всеобщата безнаказаност допусна и разви киноложки структури и култури...Може би някой от „главната кухня на стандартите” – РКФ, ще даде обяснение по повод допускането на мастифоиди при КО? Исъщо така как „неусетно” късокосместите КО отидоха в „десета глуха”? Някой ще отговори ли???? Мисля, че никой няма нищо да отговори....Ще пуснат допълнение към стандарта, ще изчакат една петилетка, както със захапките при Азиатите(чакаме и до сега решението на FCI). Това ли е всичко??????
Не, не е! Закона сложи край на тоталитарният режим. Хората развъждаха, бели, пъстри КО.... Много от тях цял живот. Кой има право да им забрани това? Късокосместите КО също бяха основният генетичен клон на Аборигенните КО и сега представляват 80% от поголовието на овчарските кучета. Тогава защо е нужно да се разделят и да се показват в отделни рингове????
И така, позовавайки се на фундаменталният труд на Евгений Йерусалимски, ми се иска да анализирам наложилият се тип в Русия и частично в Украина. В Украина по мое мнение се отнасят по-правилно към развъждането на КО, което бих отбелязал и по отношение на САО. В Белорусия поголовието е доста оскъдно, така че не е целесъобразно да се правят изводи. Като че ли малко забравяме за Прибалтика, а там в наши дни се намират много добри кучета. Наблюдавайки внимателно поголовието в Москва и областа от 1987 г., не мога да разбера на какъв етап се появяват мастифообразните кавказци. В онези далечни години бях силно поразен от типа и изражението на Нур Джек(собственик Лавров). Това бе най-добра проява на грубо-мощният тип. Неговите потомци с успех се показваха по изложбите в Украина и Русия. Т.е. преди 20 години се случва някакъв незаконен ход, довел до легализацията на кучетата със слаби връзки и висящи бърни. До тогава подобни мастифоиди получаваха оценки „много добър” и „добър”. Ако трябва да съм откровен, не изпитвам радост от продължаването на тази тъжна тема за деградацията на породата....Но все пак трябва да довърша поне част от мислите си. Да разчертая биометричните параметри на Йерусалимски? Това е плагиатско и ще е скучно за читателят. Та, какво да предложа на читателят? Мисля че анализ на някои части от анатомията, които са най-функционалните раздели, не би било зле.

Итака: От носната гъба до завършека на опашката!

(http://i025.radikal.ru/1108/fb/b94b3731c3ca.jpg)(http://i024.radikal.ru/1108/08/58a0dbf5f4f1.jpg)

Носна гъба на кавказката овчарка(средноазиатската овчарка). В началният стандарт: голяма, с добра пигментация....Това е общо определение. По отношение на функциалноста носната гъба е един от най-чувствителните органи на кучето. Този своеобразен локатор управлява и „филтрира” ароматите. Кучето различава тези аромати още преди да е прогледало и ги складира в паметта си още преди да са се появили слуховите резонанси. То е равносилно на фотографското възприятие при хората, вследствие на зрителният ефект. Ние държим в зрителната си памет множество лица, пейзажи, събития.
Същото се случва в обонятелният център на все още непрогледналото кученце. С възраста диапазона се разширява и „базата данни” на кучето достига до хиляди ароматни варианта. С очите си кучетата „помнят” значително по-малко, затова и се самопроверяват подушвайки обекта. По мои наблюдения, кучета, прекарали сериозни боледувания, и при които носната гъба е останала суха, са със значително по-слаба чувствителност към аромати, а това означава, че и бавно усещат приближаваща се опасност.
Влияе ли пигментацията на носната гъба на чувствителноста? Според мен не, макар че това е признак за генетическа нестабилност. Срещат ли се кучета с малка носна гъба? Да, срещал съм това при лайки, мелеси и даже при чау-чау...Това е феномен, който все още не е достатъчно изследван. Но ако искаме да видим здраво и функционално животно, в сравнение с дивите си събратя(вълк и динго) ние можем смело да заявим, че само голяма носна гъба може да осигури нормален живот и дейност на организма на охранителното куче. Да се провери функционалноста на носната гъба не е трудно. Достатъчно е да заведете кучето до плътна оградата на непознато място, зад която се намират всякакви непознати за кучето животни. Ние веднага забелязваме движението на носната гъба, долавяща и запаметяваща информацията на аромата на невидимото...Много могат да възразят, че зайците, както и много други животни си движат носната гъба по същият начин, и аз ще се съглася с тях, тъй като целият животински свят се състои от аромати, които помагат на животните да живеят...Нас в охранителните кучета ни привлича тяхното умение да уловят миризмата на врага и да усетят неговото приближаване. Т.е. носната гъба като функционална част съхранява не само живота на кучето, но  в даденият случай и на неговият стопанин.

(http://s59.radikal.ru/i165/1108/d4/e6a8cbd5a525.jpg)
На фотографията виждаме добре развита носна гъба с добра пигментация и здрав език.

(http://s004.radikal.ru/i208/1108/e6/a189bbe09f0e.jpg)
Тук виждаме депигментация на носната гъба на САО, която граничи с порок. Не можем да допуснем вариант на руският стандарт, в който такъв детайл е допустим! Просто такова безобразие не се среща дори и при далматинците. В Украина на подобен детайл би се обърнало особено внимание.

Морда. В минали времена е имало израз „щипец”....Но това не играе никаква роля(названието). Сега незнайно защо говорят, че щипец е горната част или плоскост на мордата. Мордата е толкова функционална част от главата, както и очите, ушите и носа. Тази част от същноста на главата съдържа в себе си комплекс на скелетните кости, носните канали, устното пространство с езика и зъбите. Всичко това е покрито с кожа и е свързано с долната подвижна челюст.

(http://s43.radikal.ru/i100/1108/e4/24775d046d79.jpg)(http://s009.radikal.ru/i309/1108/1b/133dac9bf68c.jpg)
Ние виждаме две високопородни кучета. Класиката на главите им е видна във всеки един детайл, бил той надлъжната бразда на челото, погледа, изражението на личноста! Също така виждаме обемни морди на истински породисти кучета, определени от стандарта на различните породи, но колко общо има в изражението! Хората наричат това „колорит” и „лично обаяние”.

Не ми се иска да създавам нова трактовка в анатомията, но все пак ми се иска да проведем малък експеримент. Поставяме на едно място снимки на няколко десетки морди на различни породи кучета, сред които на КО и САО, след това да отправим въпрос към читателите на колко от мордите сред множеството са разпознали породната тринадлежност. Да, мордата трябва да е силна, красива и функционална, в смисъл за хващане и разкъсване на храна, а също и на врагове. Практикувайки вече много години с работни кучета, съм длъжен да отбележа, че съм виждал виртуозни „хватки” от кучет с леки, буквално лисичи морди....Парадокси не съществуват в природата, а в нашето възприятие за света. Как доказват привържениците на краткомордестите кучета, че тяхната захапка е най-силна? Това вярно ли е? Практикуващите дресьори ще се съгласят с мен, че при изпълнение на командата на „задържане”, кучетата с къси морди често пропускат. Те правят дълъг скок, при който най-често пропускат „обекта”, не успявайки да го фиксират. Това лошо ли е? Да – лошо е....Може да струва живота. Втори път може и да не успее да хване врага. Кучето с къса морда, вързано на повод и обладаващо задалжителната нему агресия, действително демонстрира добра захапка. През мен са минали много изпитани кучета. Много добре са хапали ротвайлерите, много добре са се справяли боксерите, мастифите, американските стафове и питбулите, много се доверявах на американските булдоци, много малко са бул-мастифите в добра атака....За съжаление съм виждал рани нанесени от кучета на хора без защитни костюми, т.е. при битови ситуации и при задържане на престъпници. Подковообразни и обърнати наопаки рани от ротвайлери и боксери. Страшни изродщини след сафове и питбули. Два случая на счупване на кости от ротвайлери. И накрая, съкрушителната захапка на охраняващият кавказец. Не по-малко опасни са и САО. Страшно е да се опише, а и няма защо, изключая само с цел безопасноста на хората...Работата е там, че ако незащитена човешка китка попадне на премолярите на кавказец или азиатец, то следва счупване на костите(имаме  в предвид само „трудните” по характер кучета ). Кучешките зъби попадат на „обекта” едва след счупването на костите и кучето си наглася захвата така, както му подсказва инстинкта.
Не трябва да се подценяват социално опасните кучета,  не е нужно да се изброяват и фаталните епизоди, те и без това са много...Но, много по-често съм виждал кучета, неумеещи и неспособни да охраняват повереният им обект, въпреки че са притежавали титли от изложби и дипломи за работни качества. През 80-те години на 20 век учени от САЩ са се занимавали с  измерването на силата на захапката при различни хищници. Използван е специален уред за налягане в атмосфери, за който писаха в списанието „Наука и живот”. Но както е било описано от по-сериозни източници – този труд е бил просто фундаментален. Първо място по сила на захапката е присъдено на хиените, след което са мечките. При кучетата лидерското място принадлежи на бултериера. Що се отнася до хиените, то те са абсолютно мистични същества и са уникално природно явление. Пропорциите на тялото и анатомията им са толкова малко изучени и.....лично за мен, това животно си остава загадка. Кафявата мечка и мечката гризли имат много пропорционални глави. Те са и оръжие за убийство и природна месомелачка. Да уточним, че за мечка не е проблем да здъвче метална консеврна кутия. В Сибир са ми показвали пластмасови туби за бензин, скрити от ловджиите в храсти за дозареждане при нужда....Мечка ги прегризала, след което изпила бензина и продължила по пътя си.  
(http://i050.radikal.ru/1108/4c/bd47cee86460.jpg)(http://s46.radikal.ru/i111/1108/7c/90249b49e99e.jpg)
Мечката не само прегризва тубите и изпива бензина както разказват ловджиите, но го пие като алкохол! След това спи или върши глупости....Необичаен звяр.

Но ние забравяме, че мечката не е месоядно! Бултериерът като фенкционална порода е бил създаден за да спре дивите прасета  пребори и да ги удържи за езвестно време. Но нека да хвърлим един поглед и на хищниците от семейство котки....Всички те имат къса морда и големи очи. Тези хищници нямат съкрушителна хватка, а само „пробождаща”. Припомнете си епизод от лоът на произволна котка – от тигър до домашна катка....Цялата им тактика е в удъра с ноктите и залавянето и едва след това впиване на зъбите в жизнено важен орган. Никакви разкъсващи движения с глава. Блокирането на обекта е с всичките четири, въоръжени с нокти крайници.
До тук ставаше дума за късите морди. Големите очи са несъвместими със съкрушителната схватка. Вълците, имащи дълда и суха морда, нанасят режещи и разкъсващи рани, които не оставят никаква надежда за жизот....Даже и ако обекта е само ранен. Това ли не е еталон за определянето на стандарта на аналогични по анатомия и функции породи? Имам предвид и формата на захапка при вълците. Много автори, изучаващи вълците и техните смесени с кучета популации, дават статистика на захапките. Това не е тема за раните и тяхната форма...Темата е за правилните пропорции на две функционални породи: КО и САО, създадени като такива за пряко взаимодействие с вълци и хилядолетия влизащи в конфликти с тези и други хищници, са длъжни да имат челюсти, които по своята сила трябва да съответстват на предназначението си.
(http://s008.radikal.ru/i304/1108/b9/4335b72fbbdf.jpg)
Вълците вървят рамо до рамо с човека вече много хиляди години и са оживяли....въпреки варварското им отстрелване и отравяне...Но са оживели, защото с  тяхното развъждане не са се захванали хората...Иначе този вид щеше да изчезне за 50 години.
(http://i048.radikal.ru/1108/a2/55dace048800.jpg)
Виждаме, че добре подготвената КО в динамика по нищо не се отличава от бягащият вълк. Това и искаме да обозначим като понятие за ФУНКЦИОНАЛНОСТ, или по-точно за една от нейните части, която изискваме от работните породи кучета.

(http://s09.radikal.ru/i182/1108/f6/e57cb2d307c5.jpg)(http://s39.radikal.ru/i086/1108/8b/20a61e26acac.jpg)
Малиноа е единствената порода в света, съхранила полицейски качества, които са свойствени за немските овчарки....Само че екстериора на породата е малко изменен за 120 години. Развитието на немските овчарки е тъкмо обратното, което им коства загубата на работните качества, и това не е тайна, а трагедия, която са си направили самите германци.

Немската овчарка като цяло е най-близо до вълка като тип и анатомия. Хората си мислели, че този прототип е супер – издържливо куче, при това притежаващо уникална захапка, поражаваща и по-силен от него противник като например човек, елен и т.н. Но! Уви!!! Пълна деградация като самовъзпроизвеждащ се вид...Няма шанс да преживее в природата, не може да си набави храна, никого не може да изяде....Лайки, много шпицове и чау-чау ще се адаптират и ще заживеят в дивата природа, но овчарката без социална среда ще загине. Куче за игра, хващащо ръкав като команда „апорт”! Това ли не е деградация?
И така, морда на КО – във формата на тъп клин, с желателно прибрани(сухи) бърни. Мордата е малко по-къса от челото, но най-често е 50/50. При САО наблюдаваме положителна стабилност в пропорциите на по-правоъгълна морда вече повече от 10 години. Като още едно напомняне за тази част на главата ми се иска отново да разкажа за знаменитото куче, което закупихме през 1984 година от Гатчина. Това е Аскар(собственик Цадо). Когато се запознахме със собственицата на развъдника, от където е кучето, Наталия Филипова, тя ни каза, че при охрана на обект и задържане на престъпник, Талаш(бащата на Аскар) е прегризал пищяла на човек...Ние като че ли не повярвахме на това и си трагнахме с недоверието, взимайки със себе си Аскар. Той ни привлече като личност. След няколко месеца ние тествахме Аскар за агресивност и „изтрих” своето недоверие завинаги. Завързан със синджир към дърво, Аскар така „завъртя” помощника с костюма, че се наложи да изкараме човека от него....Подобна хватка и динамика не бях срещал при кавказци. Това беше скоростно захапване, продължаващо около три минути, но помощника не получи нито една травма, а само леко сътресение на мозъка, тъй като през цялото време беше разтърсван. Силата на захапката при кучетата от тази линия(Оур-Тахо-Чук) винаги е била акцентираща и показателна. Тогава ми се изясни до край, че захапката е природно явление, както и умението да се нокаутира или неумението някой да се бие....Това е генетично явление при животните и определя формирането на атакуващата част на тялото, в случая – МОРДАТА. Природата е създала тази част на тялото за атака, отбрана и набавяне на храна. Обърнете внимание, ПРИРОДАТА, а не ние!
(http://s59.radikal.ru/i164/1108/69/e9e22cfca4ec.jpg)
Аскар(собственик Цадо), 1986 г. Куче със съкрушителна захапка.

(http://s014.radikal.ru/i326/1108/ba/27e2d2d8b2e8.jpg)(http://i076.radikal.ru/1108/06/647967d9ba1b.jpg)
Да, предците на булдоците – буленбайцерите, са захапвали бика за носа е са се държали за него известно време, но нека да разгледаме гравюри и картини на древни булдоци. Тези буленбайцери са приличали на аржентинските догове – сухи и мощни. Мордите им са били нормални и пропорционални с черепа. Те са били и функционални кучета – бикодави. Мордата е оръжието на кучето, а то трябва да бъде разбрано в своето механично действие. Вдаденият случай – биомеханично.
(http://s003.radikal.ru/i204/1108/96/8e897ea622b9.jpg)(http://i013.radikal.ru/1108/c6/3f7468ec67a6.jpg)
Всички ли разбираме това явление като експерти? И всичко в работата на експертите ли е правилно? Отдавна не е така! Далеч не е така! Не при всички е така!

Преход от челото към мордата.

Фактически нефункционалната част от главата, която като че ли не влияе на работата на кучето....Но, ако се замислим, дълбокият и рязък преход, означава, че на лице е по-къса морда, чипоносост, разбира се без да говолим конкретно, а като чисто съпътстващ признак имат своето място. Именно кучета с дълбок преход имат хрипове заради изкривяване на носните канали, но те все пак са активни при сблъсък. В стандарта пише „Прехода е плавен, но изразен...” (стандарт на КО 1993 г.) Това е нечие субективно мнение???? Мисля, че не! Хората, изготвили стандарта в следвоенните години са правили оглед на няколко стотин кучета и са правили заключения по най-добрите измежду тях. Да се лъже в онези години не е било на мода, а освен това е било и опасно за живота! Затова понятието „плавен и не дълбок” преход се е задържало в стандарта. Но така ли е днес? Далеч не е така! Все пак какво ще се случи ако прехода при КО и САО стане рязък? Моето субективно мнение е, че като уродливост го има неотдавна, а проблемите с дишането и издържливоста са вече налице.
(http://s006.radikal.ru/i215/1108/32/dba32f6adeed.jpg)
Достатъчно правилен преход, с умерено развито чело, но линията на челото трябва да е по-паралелна на линията на мордата.
(http://i018.radikal.ru/1108/08/bdd543326b6a.jpg)
Прехода от челото към мордата е рязък, формата на челото е по-характерна за нюфовете и ротвайлерите. Независимо от това, такива глави днес получават отлични оценки.
(http://s60.radikal.ru/i168/1108/0a/c220ba796f3c.jpg)
Куче САО на 7 мес. То има класическо изпълнение на глава с правилен преход. Нека обърнем внимание на бялата линия, завършваща на края на челото. На това място се забелязва издатина. Тя е трудно забележима и след формирането на главата, на 3-4 годишна възраст, тя или ще изчезне, или ще изпъкне повече.












Title: Re: Статии
Post by: NAPALM on August 30, 2011, 13:17:42 PM
Чело(Черепна част)

Описано е плоско чело, при това с характерна надлъжна бразда при КО и САО. При САО са възможни малки гънки близо до основата на ушите, като при по-масивна глава се наблюдават и по „свободно висящи” бърни. Челната част е понякога е изпъкнала при растежа на малкото куче, но често се запазва за цял живот, при което прави линията на главата не толкова хармонична, а понякога еи съвсем нехармонична. Класическият стил на главата също така е описан не въз основа на фантазирането на авторите на първите стандарти, а от фотографски изображения на известни производители и шампиони на породата. Не трябва ли това стандартно определение да бъде в основата на строежа на главата? Видимо ДА! Но все по-често се сблъскваме с друга стилизация на глави, под формата на хипертрофирали дъги, куполо образни черепи и приближаване на типа на породата към мастифоидна форма.
(http://s50.radikal.ru/i130/1108/01/fadf95cfd134.jpg)(http://s50.radikal.ru/i130/1108/01/fadf95cfd134.jpg)
Мастифоид

На челото има много силни мускули и е важен костен „масив”, предпазващ главният мозък, а от там и целият организъм. Коректорите на руският стандарт но КО, вероятно напълно са забравили за детайлизирането на надлъжната бразда като породна принадлежност.....Виждал съм стотици КО и САО и съм наблюдавал тази фронтална челна бразда даже у много САО. Този малък детайл също не е бил измислен от някой, просто ей така, а е определен въз основа на огледа на комисията на кинолозите от довоенното време като съпътстващ признак при огледа на най-добрите кучета. Тази бразда говори за плътно прилепнала кожа и плътна мускулатура на главата. Челната част завършва зад ушите с изпъкнал тил, добре изразен при много породи: САО, доберман, риджбек и др.
(http://i031.radikal.ru/1108/aa/e3fb11aa95f1.jpg)
Мъжки азиатец с изразителна и породна глава, с  дълбочина на мордата, която е в нормални рамки и правилни устни, скулите са правилно формирани, характерно изражение. Тук зедтилната част е акцентирана.
(http://s06.radikal.ru/i179/1108/8c/4b08af6757fe.jpg)
Глава на женска САО, сестра на мъжкият, описан току що. Принадлежноста към избаната класа на породата е очевидна, но в главата ние откриваме излъчване, сходно до това на КО...Действително правилните устни и клепачи придават на това куче изражение на аборигенна КО. Но! Първо виждаме главата от една позиция, и второ, ние сме запечатали МИГ....Следващи снимки биха показали друга стилизация и други моменти от фотосесията. Затова по снимка може да се съди само субективно....уви.
(http://i038.radikal.ru/1108/db/2520d88a0240.jpg)
Глава на мъжки азиатец. Акцентирано е на изрзените горни устни и дълбочината на мордата. Тук задтилната част не е акцентирана.
(http://s46.radikal.ru/i111/1108/8d/4168bd1c8bf6.jpg)
Високо породната женска Зейнаб има изразителна и правилна глава и характерно изражение. Да не забравяме, че кучето има и други части на тялото, по които се определя комплексно понятие за представител на порода, или както казват германците – РАСА. Най-главната разлика между тези породи(КО и САО) е тяхното поведение и неговото изразяване. Обширна тема за дискусии.......
(http://i006.radikal.ru/1108/25/cc0476624ca9.jpg)
Тогава как да класифицираме тази безусловно породна глава на САО? При нея имаме абсолютно сухи устни, коректни клепачи и характерно изражение. И при поглед в профил, ние отново намираме някакви признаци с аборигенна КО...Защо? Защото хилади години тези кучета са бродили по един континент, което значи, че са се срещали и метизирали. И тъй като на развъдчиците е предоставен руски стандарт и разбиране за породата, то тя трябва да се разглежда така, че всяка порода да има свой изразен тип и да се отличава от родствено близката и по комплекс от признаци......
(http://s58.radikal.ru/i161/1108/5d/1895dca17dba.jpg)
Виждаме класическа глава на женска КО, с много породно изражение. Масивната морда и чело са добре забележими, но челото не е изпъкнало. На челото ясно се вижда надлъжната бразда. Ако сме много придирчиви, то със сигурност бихме желали по-сухи устни. Като цяло разпознаваемо куче по линията ня Осман 2.
(http://s58.radikal.ru/i161/1108/c3/434674ef892b.jpg)
На тази снимка е женска САО на 3 години. Тя има класическа старокръвна глава и идеални пропорции между челото и мордата. Не е акцентирана задтилната част. Идеален преход, на челото добре се вижда надлъжната бразда. Тя има добра плътност на устните. Ушите са правилно поставени. Забелязва се ентропия на дясното око.
При КО задтилната част е добре осезаема, но прехода е по-плавен. Излишната изразителност и изпъкналост на която говори единствено колко близки са като кръв КО и САО, но не винаги....И това е главният критерий за определяне на метисите. Надлъжната бразда на челото е присъща на много породи, но при КО тя подчертава породноста на главата и нейните пропорции. Разбира се при късокосместите КО този детайл изглежда по-ефектно.

Скули.

(http://i040.radikal.ru/1108/d0/c54c10c67a4b.jpg)(http://s14.radikal.ru/i187/1108/e2/7362ee3b2a02.jpg)
На показаните отгоре снимки ние виждаме две типични глави на КО и САО. Няма нужда човек да е голям специалист, за да каже, че породите са различни, но мотива на различията трябва да се знае и разбира напълно от експертите и много добре от развъдчите. При кавказеца виждаме по-широка структара на мордата, но като цяло формата е клинообразна. Скулите са добре изразени, но не прекалено рязко и цялата глава е някак не дълбока.
Снимката на азиатеца се различава кардинално, въпреки че при затворена уста формата на главата значително се променя. Ние виждаме типична азиатска глава с правоъгълна морда и правилно строение на скулите. При дадените две кучета, ние виждаме кардинално различие в поставянето на ушите, основата на мордата, формата на очите и даже в структурата на шията, по-точно в нейната дължина. Мисля, че коментарите са излишни, но въпреки това винаги ги изслушваме.
Съвсем спорно е понятието за изразителноста на скулите и тяхната взаимна връзка с функционалната силова работа на челюстите.  Теоретично -  ДА! Изразените скули и силните челюстни мускули са длъжни да гарантират селна захапка, което е потвърдено от майсторите на силните захватки стафове, ротвайлери, питбули и др. Но на практика дивите в природата кучета като вълк, чакал, динго, имат различни по изразителност скули, но винаги фатална за жертвата захапка. Динго имат по-релефни скули(особено тези от Нова Гвинея) и да се съди кой от тези представители има по-силна захапка е проблемно. Фактическата победа на хищника не е във фронтално единоборство, а в голямата находчивост, изтощаване на жертвата и най-накрая – решаващ удар. Както знаем скулите при КО трябва да са добре развити. При САО са по-умерени, но това не прави азиатците по-малко функционални в атака. Цял живот сме възпитавани от класическите описаните от Мазовер стандарти и сме отбелязвали, че силно изразените скули при САО са нежелателни...Мисля, че това е справедливо, с цел да има очевидни различия между две близкородствени породи. Но днес това не навсякъде е наложено на ниво квалифицирана експертиза...И за нищо.....Ако при САО е определен плавен преход от челото към мордата и правоъгълен тип глава, то изпъкналите скули ще „унищожат” плавноста в класиката на главата. Скулите в главата на КО също трябва да са хармоничини....Често в ринговете на Донецк и Днепропетровск през 80-те години се появяваха кучета с прекалено силно изразени скули. Произхода им беше „обгърнато в мрак”.....документите им бяха справки от колхози и совхози от кавказките републики.......Добре, че нашите глави тогава мислиха доста рационално, а също и проследяваха многочислените тогава непланирани кучила на КО. В Донецк тези лъже-аборигени влязоха в развъдна дейност тихомълком, а тези хора, които ги рекламираха вече не са сред нас. Скули – това понятие е зоо техническо и следва да се отбележи като функционална част от скелета на черепа. Това всъщност е скуловата кост и прикрепените към нея мускули на долната челюст. Тази част на главата при поглед отпред изглежда слабо релефно при САО и по-релефно при КО. Погледнато отстрани представлява плавно запълнено простронство, завършващо с бакенбарди. Правилно запълненият релеф на скулите често образува красива линия, добре съчетана с главата и шията.

Уши.

(http://s46.radikal.ru/i113/1108/e9/d4d9cff95c82.jpg)(http://s08.radikal.ru/i181/1108/7d/ba6e45388a69.jpg)
На тази снимка виждаме главите на късокосместа КО и САО. Виждаме правилно разположени уши и разлицието във височината на тяхното поставяне. Едновремено с това виждаме и разликата във лицевите „отделения” на главите на тези разнопородни кучета.
(http://i055.radikal.ru/1108/b9/41c583a82cb4.jpg)
На снимката на дългокосместата КО виждаме прекрасно запълнената челна част, характерното поставяне на ушите и правилни очи. Също така забелязваме и добре образувана скулеста част.

Мисля, че всеки би разбрал, че куче и уши – това е едно цяло. Не искаме да чуваме за генетично болни глухи бултериери. Искаме да видим и говорим за функционално куче. Разглеждаме устройството на ушите на две исторически породи: КО и САО, които благодарение на ушите си, инсинкта си и характера си съществуват вече 3000 години, преминавайки през войни, земетресения и наводнения. Ушите на КО са рисоко поставени и късо купирани. Хилядолетия!!!!!! И чобани и биткаджии и тези, ползващи ги за ловуване, са въвели обичай да се купират ушите, а понякога и опашките. Какво морално право имат европейските кинолози да изменят стандарта на друга държава и да нарушават национналната традиция на древни народи? Защо не впрягат арабският кон в каруца като муле или гежковоз? Ще ви отговоря: и арабските, и много други ценни коне не подлежат на никаква модификация и вмешателство от страна на „Зелените дебили”. За да се обязди млад кон, това е също насилие господа „зелени”(недоносчета). И какво за забраната за купиране на уши и опашки......Сигурен съм, че историята ще сложи всичко на място си. А ВИЕ ГОСПОДА ЗЕЛЕНИ СЕ ВЪРНЕТЕ КЪМ ЯДРЕНИТЕ ОТПАДЪЦИ И МЕСОКОМБИНАТИТЕ – ТАМ Е ИСТИНСКАТА СМЪРТ....
Ушите на КО са с триъгълна форма в некупиран вид, плътни и висящи. Те са поставени по-високо от външният ъгъл на окото. При азиатците некупираните уши са по-месести и ниско поставени. Не ми се е налагало да наблюдавам постановката на ушите със строга академичност. За съжаление се нагледахме на некупирани уши и опашки при разглежданите от нас породи и виждаме, че те не деградират заради тази промяната в екстериора(а това е грубо нарушение на екстериора и стандарта). Просто естетически погледнато породата е по-малко търсена и интересна.
(http://i004.radikal.ru/1108/40/4a15205752ad.jpg)(http://i001.radikal.ru/1108/19/4cbc7458e944.jpg)
Некупираните уши при КО и САО закриват ушната раковина, която не може да се проветрява и води до ушни заболявания, които с времето се превръщат в наследствени и водят до оглушаване. Ето това би било деградиране. Но кой ще го разбере тогава? Ще кажат, че им е оставено такова наследство.....Кое може да е по-глупаво от самата глупост? – Масова глупост....Като най-важен орган, ушите, както и носа, са съхранявали живота на тези животни векове, а когато още дивите кучета са станали спътници на човека,чийто отличителен белег както тогава, така и сега  е неразумноста, те са се превърнали в негови очи и уши.....Как може да наречем съвременият човек разумен? Той нееднократно и постояно се намесва в законите на природата и нарушава рационалните основи на аборигените. ОСНОВИ – ПОЛАГАНИ ВЕКОВЕ!!!! Ще повторя по-горе казаното, че историята ще постави всичко на мястото си!!!!!!


Title: Re: Статии
Post by: NAPALM on August 30, 2011, 13:37:32 PM
Зъби.

(http://s15.radikal.ru/i189/1108/e7/cf228ed05be7.jpg)(http://s52.radikal.ru/i135/1108/17/74fd574aab90.jpg)
(http://s51.radikal.ru/i133/1108/75/de3dc3debaf4.jpg)
Зъбите са най-важното и единствено оръжие на кучето. Ноктите на кучето не са така функционални като тези на котката. Точно заради използването на зъбите при атака срещу всеки, даже в някои случаи и по-голям противник, човекът е опитомил кучето и е започнал да го ползва за охрана и лов. Нека обърнем внимание, че човек е използвал всичко. От камъни и пръчки, до животни...От първият сал, до използването на нефт и газ...От ядене на банани, свалени с пръчка от дървото, до ядене на себеподобни, убити от същата пръчка...Кучето, както виждаме също прогресира в своята безгранична преданост и служба към човека, служи му......Но се видоизменя, по решение на човека, често приемайки уродливи форми. Това ли не е позор – да се правят породите за посмешище????? Ида не се отдава значение на комплексноста на зъбите, както се прави в света на кинолозите. Да се променя облика на ползвателните животни до неузнаваемост, както сменянето на театрални перуки.......
И така, зъбите – това е оръжието на милиони кучета, както и на милиони хора, доверили живота си на тези кучета! Необходими ли са силни зъби и техният пълен комплект, погледнато дори от потребителски съображения? Според мен – ДА, но не всички разбират проблема, а и дори не го считат за проблем. Ушите на кучето са главният отговорник за живота на кучето, защото ако не чуят, може и да не успеят да използват зъбите си. Не искам да пресмятам през коя година започва допускането на липсата на премолари....Смениха захапките на редица породи....Може да се каже, че куче без зъби не е куче, а нещо друго....например костенурка....
Ако при кучето визуално не се забелязва мощ при всички части на тялото, това не означава, че то е физицески слабо. Отсъствието на релефни мускули често дават бързи движения, а главното оръжие на кучето са неговите зъби, които работят в синхрон с неговияг дух. Аз не съм привърженик да се преписва зъбната формула от книги на стари автори, а също и да се повтарят „умни фрази” за значението на зъбите при рода Canis.
...Като практик, мога да кажа, че зъбите трябва да са не само големи и красиви, но и функционални...Храненето с гранули за няколко поколения довежда до безвъзвратната загуба на функционалноста на зъбите....
Мишките съществуват толкова време единствено благодарение на зъбите си, правилната миграция и мутация. Известни са случаи на съществуване на мишки на острови, където се провеждат опити с ядрени оръжия....Ето първият проблем относно функциалноста на зъбите, които при рода Canis са предназначени за за лов, т.е. за добиване на храна, разкъсване на кожа и месо със зъбите и гризане на кости...Що се отнася до повалянето и убиването на жертвата, често превишаваща размера на „ловеца Canis” -  тук вече замлъкваме. А разкъсването на кожата и изяждането на костите? Ветеринарите упорито съветват да не се дават кости!!!! „...Зъбките се износват, червата се задръстват.....”
Вие какво господа ветеринари! Нямате ли страх от Бога! Рекламирате храна, пренебрегвайки законите на природата! Или ветеринарите на дават Хипократова клетва? Ясно е, че са забравили и въобще не са давали никакава клетва. Кок може да работи един механизъм, без интензивната работа на неговият двигател? Как зъбите ще са здрави без да са тренирани за това? Резците се изтъпяват неработейки. По-нататък няма никакъв смисъл да се спори. След 100 години домашните кучета ще имат челюсти като тези на костенурките. Достатъчно остри пластинки за късане на листата на растенията....Вегетарианство и кинология? -  супер мечта за негодници. През всички епохи света е бил управляван от хищници. Те винаги са били кръвожадни, но само толкова, че да се сдобият с храна – храна от плът! Но тези хищници, както е научно доказано винаги са изпълнявали санитарни функции, както лешоядите и мравките. Само кучето може да гризе кости, месо и кожа – значи ще направим още една неразумна стъпка – ще нарушим природните закони без никакви санкции. А и какви санкции за разумният човек???? Кой санкционира човека, който убива с пръчка малките тюлени на леда, които си мислят, че отива към тях да си поиграе.....Хомо сапиенс се опитва да лекува туберкулоза, ядейки малки кученца....Много азиатски народи от векове пекат кучета....Те нямат ли право на санкция за подобно деяние??? Или те просто имат такъв обичай......При някои народи обичаите са малко по-различни – канибализъм – даже многовековен обичай, а пътешественика Кук не е знаел за това....Аз мисля, че казах всичко, което мисля за зъбите на кучетата....и хората.

Врат – мощен носач на главата. Разбира се вратът при КО и САО съдаржа същите 7 прешлена, както и всички останали породи кучета. Вратът е силен и фенкционален отдел, чиято долна част е много уязвима. Там се намират важни артерии и трахеята. За КО и САО има определен ъгъл на врата(по отношение на хоризонтала или линията на гърба -30-40 градуса). Вероятно всичко това е правилно, но в същото време и относително...Срещат се САО с по-високо вдигнат врат при нормално рамо. Сащо така се срещат и кавказци със същите пропорции. Ако говорим по-конкретно, походката на движещ се абориген от коя да е от двете разглеждани от нас породи, кардинално се различава от походката на куче водено на повод. Особено последните години и благодарение на последният „випуск” хендлери.
Променяйки естественото положение на врата, човек изражда походката на животното и неговият породен стил. Ние трябва да покажем кучето като ползвателна порода, а не като скарида със цветен нашийник. За това препоръчвам при показване в ринг КО и САО да са с верижни нашийници, които висят свободно в основата на врата. В това положение на нашийника, кучето трябва да върви, премествайки центъра на тежеста си правилно и също така правилно показващо всички ъгли. По този начин вратът е мощен мост, който свързва главата и вероятно мощният корпус. Той е жизнено важен орган, снабден с мощни мускули и разпределящ центъра на тежеста. Да обърнем внимание че може да се наблюдава „отпуснатост” в известна степен при КО, е в по-голама при САО, въпреки че класиката при КО е плътен и сух врат.
(http://s52.radikal.ru/i135/1108/ef/2a49430e69ea.jpg)
Високо положение на врата
(http://s013.radikal.ru/i323/1108/ec/3c85c9f73fc8.jpg)
Нормално положение на врата
(http://s46.radikal.ru/i114/1108/bc/e20d2df3e6f5.jpg)
Нормално положение на врата
(http://i002.radikal.ru/1108/8d/af8e843d60ee.jpg)
Нормално положение на врата

Холка – като функционално образувание при животните

Ето тук е момента да се цитира Йерусалимски: „Холка трябва да има и да се простира колкото се може по-назад. По този начин тя  позволява на кучето да притежава и съхрани хоризонталният характер на горната линия при тръс, особено в моменти на отваряне на ъглите на задните крайници”. Това е своеобразен „пакет от мускули”, заедно с прешрените и скелетните лопатки. Всичко това създава стабилен възел на предният отдел и прави кучето мъжествено и красиво. Йерусалимски отбелязва:”Кучетата от по-грубия тип и влажни устни имат по-слабо релефна халка”.
Наблюдавал съм много мастифи и мастино, с добре изразена и много холка. Това се наблюдаваше през 90-те при известните тогава английски мастифи: Argentino Terri Benno, Apollo, Etjen, собственик Пархомчук. Всяко едно от тези кучета имаше титла Европейски или Световен шампион. Холката трябва да е силна – по този въпрос две мнения няма. Защо да крием, че точно в холката на издържливите КО са чупили сапове от лопати в съветската армия....Сериозни удари по холката са издържали и старите източно европейски овчарки. Даже и в немските инструкции по дресировка е указвано, че удари с прът се нанасят в областа на холката. Според мен друга част от тялото няма да издържи на такива удари. Холката – това е здраво образуван и един от най-функционалните възли на корпуса.
(http://i037.radikal.ru/1108/cb/a531b639ee6c.jpg)(http://s008.radikal.ru/i303/1108/88/714aa5f6bf50.jpg)
Виждаме две кучета от различни породи и различни вътрешнопородни типове. Виждаме по-дълбоката конституция на КО, което съответства на стандарта, и по-жилавата при ссредният вътрешнопороден тип при САО. Какво ни радва при двете кучета? Това разбира се е издадената и дълга холка. Когато видим жив експонат, проблема става по-ясен и идеята да се пренаписват стандарти се губи.

Гръб – като обемно понятие. Защо обемно? Защото гърбът, като продължаваща субстанция на холката не съществува. Съществува комбинация: 12-13 гръдни прешлена, свързани с ребрата и подпряни от гръдна кост. Дължината на гърба и обема на гърдите често са в „спор” по между си. При дълъг гръб,огънатоста на ребрата варира от плосък, до варелоподобен силует. При това подобни колебания във формата на гръдната конструкция могат да присъстват и при двете, указани от нас породи. С какво е свързано това? Сигурен съм, че генетичното разпределиние разпределение на пропорциите е у ембриона, който отговаря за този детайл. Но също така съм сигурен, че вмешателството на човека, в опита си да направи от породата виртуален еталон, води също до изменение на типа на конструкцията на скелето при по-мощните ползвателни породи.

Нека погледнем в страни....Снимка на съвремена немска овчарка
(http://s016.radikal.ru/i337/1108/1e/4192ef7cf3cb.jpg)
На снимката виждаме плавни линии и поразителна хармония. Дълга гръдна клетка, съвършени пропорции на крупа и поясниците....Еталон към който сме се стремили много години. Еталона е получен, но порода НЯМА....Това е силуетна еуфория. Нека обърнем тази овчарка  и я погледнем фронтално.
Не е ли вярно, еталона е съмнителен?
(http://s46.radikal.ru/i112/1108/93/669110eafe06.jpg)

Иска ми се да видя гърба на кавказеца и азиатеца такъв, какъвто го е създала природата. Прав, със силни надлъжни мускули! Такива гърбове мога да изброя, но не стотици! Десетина ще се намерят....1991....кюрдска женска, внесена от Армения. Куи Мура – нейният гръб беше като че е от дърво и гръбначният и стълб не се откриваше по никакъв начин. Това е така нареченият Това е така нореченият аерозомен тип конструкция, описан от Мазовер.
(http://s016.radikal.ru/i337/1108/18/97949d516bff.jpg)
САО Палма – 1990 г. Гърба на това куче беше подобен на дъска....Изключително мощен.
(http://i060.radikal.ru/1108/37/799241623c99.jpg)
КО Бандит – 1989 г. Да го пипна с ръце така и не можах, но имах чувството, че в гърба му има титаниев прът, който не позволява колебание нито при движение, нито при стойка.

Подобни гърбове има при стафовете, при немските овчарки от бивата ГДР и при редица други породи. При кавказците – все по-рядко...Под пищната козина се мъдри нестабилно формирана мускулатура или чувал със сланина. Всичко това е печално. При азиатците присъствието на по-силен гръб се наблюдава по-често. Положението с гърба е подобно при ротвайлерите и булмастифите. Последният азиатец, притежаващ такава здравина на гърба беше Ник-Хан, собственост Хегай(Азиат – 2000).
При всичко казано до тук, искам да подчертая, че гърбовете на „аборигенното” и „културното” куче са две различни субстанции, обусловени от типа на конструкцията и начина на живот. Никога не съм виждал бягащи по степите, планините, по пясъка кучета с  провиснали гърбове. Това в природата не се случва, а ако случайно се случи – кучето загива и толкова....Кученцата-аборигени често преяждат, ако има с какво...ходят с издути кореми, пълни с глисти, но това не деформира техните гърбове, за разлика от нашето разбиране и учение...Всички тези моменти от живота на малкото кученце преминават и то  се превръща в здраво и силно куче. Техният начин на живот силно се различава от този на седящите в клетки или влачещите се в двора кучета, плод на културна селекция. Относно екстериора? Такова понятие при хората-аборигени НЯМА! Има годно за работа със стадото куче и негодно, т.е. такова, което напа добитъка и хората. Такива кучета се унищожават или стоят вързани на вериги край шатрите. Отвлякох ли се??? Не! Главата и гърба са неизменна част от породното превъзходство.




Title: Re: Статии
Post by: NAPALM on August 30, 2011, 14:01:22 PM
Поясница.

(http://s011.radikal.ru/i317/1108/a4/62c9a8774d12.jpg)
На пръв поглед незабележима за окото величина. Но без нейната невидима „пружина” няма предавка от задните крайници към гърба и предните крайници.
(http://s13.radikal.ru/i186/1108/49/c046f1de5fd8.jpg)
Ето например на тази фотография поясницата съединява корпуса и бедрото по далеч не най-плавният начин. Тук вече говорим за изпъкналост на поясницата, което е характерно за немската овчарка и далеч не е типично за САО.
(http://s43.radikal.ru/i100/1108/da/76f2cc358fff.jpg)
На тази достатъчно динамична и убедителна фотография нагледно виждаме функцията на ПОЯСНИЦАТА, как предава от задните крайници(под формата на силен тласък), с натоварване и напрежение на поясницата(визуално) и крайната цел на предаване посредством гърба към предните крайници, използвани тук при атака над „обект”. Експресия – това е главната цел на тази фотография.


На пръв поглед незабележима за окото величина. Но без нейната невидима „пружина” няма предавка от задните крайници към гърба и предните крайници. Йерусалимски е по-лаконичен – „Поясницата трябва плавно да съединява гърба и бедрото, осигурявайки най-добра предавка на на двигателните тласъци”. Разбира се той виртуозно е изобразил на рисунки и е разшифровал функцията на поясницата. Към неговата кнега за подготовка на експерти(стр.38) няма какво повече да се добави по този въпрос. Имайте предвид, че при кавказките и средноазиагските овчарки аз сравнително рядко съм наблюдавал дълга поясница, за разлика например от НО. Понякога се налага да се напипа поясницата при КО с много дълга космена покривкав случаи, когато движенията на кучето предизвикват съмнение или недоумение.


Бедро

(http://s49.radikal.ru/i123/1108/be/2b551905030b.jpg)
Най-силната част и основа на консрукцията на кое да е четириного животно. Във времената на коневъдството в Русия, бедрото на коня е употребявано в литературата много по-често от женското например. В стандарта от 1993 г. на Руската Федерация за Служебни кучета е казано: „широко, мускулесто и почти хоризонтално поставено”. За неговата дължина нито дума...С една дума бедрото е задницата...Моето разбиране за това определение е като за към нищо! Хората, които се занимават с коне имат съвсем друго отношение към бедрото. Те знаят предназначението на тази част от корпуса и какво зависи от нея. Но в нашата руска редакция от 1993 г. е просто бедро! Въпреки това в графата „Пороци” е написано: „тясно, късо или наклонено бедро....(запомнете – това е порок). В недостатъци пише: „недостатъчно мускулесто!!!! Или наклонено”. Всичко ли е ясно на читателя?
Струва ми се, че като се е преиздавал стандарта, формата му на описание е равнодушна. При Йерусалимски е: „Бедрото представлява мощна и достатъчно стегната конструкция, тъй като негова е отговорноста за първоначалният отскок на задните крайници....”. Колко просто и правирно е представено! Но за това трябва да се родиш, да станеш учен, да се откъснеш от мрачната завистническа тълпа и да напишеш книга!
И още едно правилно тълкуване от книгата на Метр(Пренаписващите старите стандарти с нови забравят, че кучето това е все пак е конструкция, при това анатомично потвърдена). Автора пише: „Горната част на бедрото се образува, свързвайки се с костите на кръста – нарича се кръст, краят на който завършва в основата на опашката...”
Не цитирам от сервилност или ласкателство.....Просто има ясни и завършени мисли, написани от хора за хора. Има и такива, шаблонни и дори тъпо преписани през годините определения. Моето отношение към бедрото не може да бъде дилетантско. От 1968 до 1988 година, аз съм тренирал на издържливост стотици немски овчарки с велосипед. Много време изгубих с тази порода, но научих нещо и за себе си и за хората. НО ми помогнаха да си създам практическо понятие за анатомията. Аз прекрасно виждах как функционират късото, средното по дължина и дългото бедро....Тогава се нагледахме и наобсъждахме за бедра. Карахме ги да бягат в тръс, тренирахме ги, работехме много, при това през повечето години с лоши (анатомично) овчарки. Вземайки за пример „западният модел”, всичко стана ясно – велосипеда ни помогна да се развием физически, но не успя да способства за подобряването на движението и пластичноста на кучета с пороци в бедрото.
(http://i004.radikal.ru/1108/1b/35f5ab2c6498.jpg)
Ник-Хан. Виждаме победителят от изложбата „Азиат 2000”. Куче със съвършена анатомия. Бедрото е много дълго, широко и правилно разположено. Казвам честно, че днес такива азиатци са рядкост – имам предвид структурата на бедрото. Именно такова бедро позволява на кучето да се движи без особено напрежение, движейки тялото си с лекота. Минаха 8 години откакто имах удоволствието да видя и оценя този уникален мъжки. Работата не е в това, дали той е оставил потомство или е бил продаден в чужбина. Пред нас стои куче в пълен формат с добър обем на костите. Ник-Хан съвсем се движеше в ринга по уникален начин – съвършено безшумно. Той има правилна линия на главата и правилност във всички раздели на корпуса. Нека вземем произволен детайл, независимо дали положението на лактите или визуалният обем на китките.....При кой друг сме виждали такава академичност и спокойно поведение???? Аз си мислих, че това куче ще отвори очите на хората в 21 век....Уви – стена от неразбиране.....
(http://s004.radikal.ru/i207/1108/fc/abd34ff27d12.jpg)
Малко куче САО. На пръв поглед ние виждаме хармонично сложено куче.....Но нека обърнем внимание на неговото бедро. Виждаме, че разтоянието, което се полага за този раздел, не е запълнено. Да говорим на собственика ме, че това ще се промени – значи да излъжем себе си и него. Бедрото на това куче е с порок.
(http://i052.radikal.ru/1108/41/42aba5626749.jpg)
Виждаме достатъчно хармонично куче, възрастно, от добър тип. Струва ни се, че всичко при него е в хармония. Но, уве....то ума убедително късо бедро. Такива кучета се срещат много често, но това не значи, че породата трябва да деградира и да изгуби академичният си характер.
(http://i049.radikal.ru/1108/38/f366aefe44c3.jpg)
Женска от развъдник „Пересвет”. Много хармонична и с много породна глава – с истински плосък череп и сухи устни. Женската е много мощна, с дълга и добре развита холка, която е със здрав връх. На фотографията БЕДРОТО се вижда много добре, благодарение на правилното снимане на обекта и правилното разпределение на светлината.
(http://s006.radikal.ru/i213/1108/8c/10d99d9adf0b.jpg)
На тази снимка виждаме куче със здрава костна система, здрав конституционен тип и правилни ъгли на крайниците. Тя губи заради високото си чело, сурова глава, съмнителен цвят и късото и наклонено бедро. За такива кучета се говори или предполага, че имат примеси от източноевропейска овчарка.....Това не трябва да се забравя.

КО и САО се предвижват предимно в тръс, никога не бързат съпровождайки стадата. Техният тръс е бавен, отпуснат и понякога дори тежък. Те преминават по този начин много километри и са с отлично здраве, както някога и немските овчарски кучета. Но това е в зоната наобитаване на  аборигените, а що се отнася до изложбените кучета, саветвам походката в тръс да се смени с походка в крак и то по няколко пъти в рамките на една експертиза. Системата на FCI не винаги разглежда експертизата и особеностите на породите, водещи своето начало от аборигените....Съдията не трябва да е по балове и точки, а да проверява функциалноста на дадената порода. И вместо да се дисквалифицира за ръмжене в ринга и да се проучват прешлените на опашката, трябва да се проверява способноста кучетата да се движат, а не да се ПРЕМЕСТВАТ по ринга. Така че проверете с „ръчен” оглед на бедрото и неговата функция....Правилата на изложбата не позволяват да се отдели много време за всяко куче!
Защо тогава е експерта? Да изпълни функция или.....нечия заповед? На мен лично ми се струва, че точно това се е случвало в Русия, включително и но Евразия 2006. От бедрото към политиката? Замислете се внимателно как изглеждат заедно...Бедро значи задница, а задница означава г*з. Политиката на целият свят върви за ръка с тази дума – определена от битието!
Аз съм виждал аборигени с къси бедра и те навсякъде са успявали да добягат и да свършат своята работа...Не много по-късно, през май 2007 съм виждал в Естония грамадна КО с дълго и широко бедро, и с ъгли като при НО....Той едва се предвижваше по ринга, но вече имаше шампионска титла. Биомеханически да се допълва такъв човек като Йерусалимски, просто няма смисъл. Ще кажа само, че не на всеки е дадено да вижда хармонията, както и да плува, стреля или управлява автомобил....Има също и различно оптично възприятие. С това моите размишления за бедрата и техните притежатели завършват.

Опашка.

И тук при Йерусалимски има „цяла колекция” от опашки и постулати за тяхното положение и форма. Преминавайки скучната тема за значението на опашката като орган за равновесие, искам да попитам всичките експерти на света: „къде и в кое издание на стандарта на КО видяхте определение, което указва, че трябва да се опипва опашката на кавказката овчарка с цел да се открият счупвания?” В стандарта от 1993 г. се допускат купирани опашки при КО. А кой е забранил да се купира и защо? Защо може да се забрани на народа да вижда породата във вида, в който я е създал? Вида, в който народът-създател я вижда вече НЯКОЛКО ХИЛЯДИ ГОДИНИ? От самото създаване на стандарта са били описани формите на опашката.....да се разглеждат стандартите от 1947 до 1993 г. И така, нека изброим: сърпообразна, под формата на пръстен и под формата на кука! Какво „счупване” на опашката под формата на пръстен търсите днес, а господа експерти????? Много хора през 1988-1990 г. не възприемаха Бандит, внесен и използван в Днепропетровск. При него, както и при много други кучета от Осетия опашката е била купирана.
(http://s009.radikal.ru/i308/1108/2c/0bbf0825262a.jpg)
Бандит
(http://i013.radikal.ru/1108/f6/b5e82a663b71.jpg)
Моро

Освен това, тогава ние осъзнахме, че некупираните опашки при късокосместите КО, изглеждат неправилно. И при най-добрите кучета купирахме, когато са вече на 10 месеца(разбира се, с използването на анестезия). Фотографии на децата на Бандит Моро и Низа.
(http://s003.radikal.ru/i204/1108/17/936435cfb37c.jpg)
Низа
Също така от Днепропетровските любители е бил използван и роднина на Бандит – Бутуз, (собственик Темиров), чиято опашка също е била купирана.
(http://s42.radikal.ru/i095/1108/5e/02ec7ced6233.jpg)(http://s16.radikal.ru/i191/1108/d0/edaedaccba01.jpg)
Бутуз, 1985 г., Владикавказ.

Работата не е в опашката, а в съзнанието на експерта и правилното възприятие на породата от негова страна. Също така и в уважението на националната гордост на народите, които все пак са създали тази порода. Ако трябва да се изразим по-правилно, хората, които някога са започнали работа с породата в правилна насока....или не доживяли или останали забравени....А на какво се позовават днешните редактори на стандарта? На опипване на опашки? Може би е целесъобразно да се върнем кам увисналите клепачи и бърни? И общият конституционен тип, който започна да напомня на испански мастиф.......





Title: Re: Статии
Post by: NAPALM on August 30, 2011, 14:17:31 PM
Задни крайници

По редакцията от 1993 г.:”.....при поглед отзад, поставени право, успоредни един спрямо друг. При поглед отстрани, в известна степен изправени при коленните връзки. Пищялите са къси, скакателните стави са силни и широки. Постановката на задните крака не е разтегната! Отвесна линия, спусната от върха на задницата, трябва да  преминава през центъра на скакателната става и метатарзалните кости”. Всичко е изказано съвсем правилно и няма разлики с написаното от Мазовер, но какво виждаме днес? Някакви споменавания за слабо изразено коляно(лично съм го виждал в оценъчнитео листи). И това, при положение, че става дума за КО и САО?????
Какво направиха с академичноста посредством стилизацията? Това го схванах....Добре....Но няма нужда да продължавате да творите уродливост!!!!!! Оставете изразителните колена на немската овчарка, те вече им „влязоха в употреба” при „задържане на нарушители”, дайте тези изразителни колена на стафовете. Дайте възможност на аборигенната порода просъществува като популация, без да я израждате, за да прилича на чау-чау.....Аз се прекланям пред всякаква академичност и класика, но не и пред уродливоста!!! Ами няма как да просъществува популация с изразено коляно и ъгъл, идентични с тези на немската овчарка! Да се обърнем ли за справка към Йерусалимски? За беда в неговата книга няма моно породна стилистика. Ще ми се единствено да цитирам кратко за Евгений Львович за експертизата: „.....При експертиза на кучета в ринг, се проверяват техните движения в тръс и понякога в ход, затова, оглеждайки задните крайници, ние сме особено внимателни към това, колко добре осигуряват те тези Алюри!......” Алюри, а не стил! С това е казано всичко и важи за коя да е порода! Само че, всеки експерт трябва да знае своята порода и да не се поддава на „вкусовете на деня”. Аз лично виждам задните крайници на КО и САО такива:
(http://s40.radikal.ru/i088/1108/59/15e2c30201c9.jpg)(http://i078.radikal.ru/1108/3d/acc2ec8ef653.jpg)

Долна линия. Слабини, корем, гръден кош.

Подобна точка от стандарта от 1993 г. не е указана, но е написано: ”коремът е умерено прибран”(като при войник, бел.авт.). Разбира се долната линия характеризира породата, при това в не по-малка степен от горната линия. Но от какво се състои долната линия е сложно да се разбере и оцени визуално, особено при КО. Това е: структурата на гръдната кост, определеният форбруст говори за дълбочина на гръдният кош; това е формат; това е кондиция и осигуряване на нужният обем при участие на ребрата.
При аборигените често коремът е стегнат, заради работната кондиция. Като цяло отсъствието на излишна подкожна мазнина е започнала да се нарича с ловджийският термин „прекъсване”. Това название е взето от киноложкият речник на ловджиите.
„Прекъсването” – това е излишно стегнат корем и слабини, които са характерни за хръткообразните породи. Като цяло долната линия е видима визуално, включваща слабините, корема, долната част на гръдната кост и дори част от форбруста. Правилната долна линия се разглежда от форбруста, плавно „измереният” корем, преминаващ към слабините и завършваща около средата на бедрото....Като цяло долната линия е наследствен признак....Както в положителен, така и в отрицателен смисъл.
(http://s44.radikal.ru/i103/1108/08/215cf4dc3f7f.jpg)
Хармонична долна линия
(http://s14.radikal.ru/i187/1108/b2/7b7ab65d2e94.jpg)
„Прекъсване”, квадратен формат

Предни крайници

(http://s004.radikal.ru/i205/1108/8a/5cc56013afff.jpg)(http://s009.radikal.ru/i310/1108/76/715310904079.jpg)
Ние виждаме правилно разположени предни крайници на САО(от ляво) и на КО(от дясно). Тук всичко е нагледно, но освен това можем да забележим и различната структура на гръдната клетка, в частност, по-голям обем и дълбочина на снимката от дясно и среден по дълбочина форбруст на снимката от ляво.

(http://i059.radikal.ru/1108/ee/abce37ec47a8.jpg)
Правилно рамо
(http://s010.radikal.ru/i313/1108/b4/7057b4e8af58.jpg)
Право рамо

Стандарт от 1993 г.: „Погледнати отпред са успоредни едно спрямо друго. Ъгълът на съчленение на раменната лопатка е около 100 градуса. Предмишниците са прави, масивни и умерено дълги. Китките са къси и масивни, поставени отвесно, или с незначителен наклон. Дължината на предният крак до лакъта е не много повече от половината на височината в холката. Индекс на високоногост 50-54. Недостатъци: незначителни отклонения в ъглите на раменните стави, удължени или съкратени предмишници, малък разкрач, излишен наклон на китките”.
(http://s40.radikal.ru/i090/1108/d3/ee4e49d9511e.jpg)
На тази снимка виждаме мъжка КО, със съвършена изразителност на анатомията. Изключително рядко съм срещал такива хармонични кучета. Виждаме абсолютно приковано поставяне на крайниците, здраво свързан възел на раменният пояс. Съвсем ясно са видни равните по обем китки и стави, като в същото време у него се наблюдават плавни линии, мощ и абсолютна здравина. Кой може да има забележки по видяното на тази снимка?
(http://i055.radikal.ru/1108/51/9c68ccd5ba8e.jpg)
Тази великолепна млада женска е от известен руски развъдник. Ние не назоваваме имената на всички представени в статията кучета, а само на отделни особено открояващи се. Преди всичко това е куче с  много добра костна система, тя създава впечатление за добра координация и стил. Тук много убедително се забелязва обема на ставите и китките. Стойката на това куче е абсолютно естествена и за това се забелязват както приемуществата, така и недостатъците. Тя има добре изразена холка, гърба е увиснал в малка степен. Тя има плавни линии на главата, с коректни очи и правилно разположени уши. Кучетата, показани на двете снимки, говорят за високо качество на руското развъждане, те произлизат от различни линии, от различни региони в Русия, но имат общо по ТИП и никакви „стилизиращи моменти”(меко казано). Стилизиращите моменти ще видим след малко.

Всичко е правилно определено, но минаха 24 години......Какви кучета виждаме в ринговете? И не само в ринговете, а и в шампионските класове. Не искам да публикувам снимки на шампиони, които имат не проблеми с крайниците, а недостатъци! Всъщност предимно при задните крайници, отколкото в предните. Между другото ще направим екскурзия към последните изложби и ще публикуваме няколко снимки, но без имена на кучета и техните собственици. Просто заради читателският обзор и за вниманието на експертите. Искам да израза лично от мое име, че предните крайници на кавказеца, много често показват един от елементите на породност и разпознаваемост. Азиатците по правило трябва да имат по-дълги предмишници, в сравнение с КО....Понякога и по-дълги китки, но това зависи от вътрешнопородният тип.
При какъв да е оглед на крайниците като цяло, трябва да се наблюдават в движение и в статично положение, под ред и няколко пъти. За някои това може да е просто, а за други много сложно, но експерта трябва да принуди себе си да разглежда крайниците отделно от кучето....Това се прави за да провери самият себе си и то трябва да е в течение на много години при това практикувайки, а не разсъждавайки на лист хартия или по форумите. Какво трябва да вижда експерта? Динамика и баланс – това е ясно. При статично положение – съблюдаване на правилноста на ъглите и пропорциите. При КО и САО има един породен признак(разбира се не при всички добре изразен). Китките и ставите трябва да имат един обем. Предните и задните лапи трябва да са с еднаква големина, или задните съвсем малко по-малки.
Подобно съчетание не присъства при всички породи. Особено с характерен тръс....И още нещо. Аз съм наблюдавал много вълци, дори съм имал и в развъдника си, а също и динго. Аз продължавам да наблюдавам вълците и днес, където ги има. И тъй, нито веднъж не съм виждал вълк със скосена задница....Какво значи това? Може ли да се изрази някак си? Аз знам отговора. Той е известен отдавна. Това е хармонично съчетание на природата. Хищник, надарен със съвършена система за динамика и психика, мотивирана агресия и способност за оцеляване. Вероятно със същата дисплазия като при кучетата. Ветеринари, проверете вълците! Това е сериозноа тема за дисертация!
Хармонията трябвя да може да се забележи. Тя не може да бъде създадена от всеки човек...далеч не от всеки.....Разгледайте падналата от небето снежинка.....Вие ще може ли да „сплетете” така тази снежинка? Според мен компютър ще може, но човек? Не обърнахме достатъчно внимание на описанието на лапите......Сигурно е скучно да се описва това, което е вече описано и като че ли ясно? Но как лесно стана даването на титли на кучета с „отпуснати” лапи, и прави палци? Мисля, че няма да доживея отговора на този въпрос......Човек обича да залъгва себе си, а значи и останалите.
Ако прочетем стандарта на КО от 1993 г., ще забележим, че се допускат купирани опашки, а при САО, некупирането е определено като недостатък. Днес сме длъжни да се учим да оценяваме некупирани уши и опашки при двете гореупоменати породи. Задължиха ни да гледаме на породата по друг начин, и ние сме длъжни да го сторим....Но също така сме длъжни да имаме и принципи и да водим борба против забраната за купиране, защото всеки трябва да осъзнае, че освен естетическото осквернение на много породи, забраната за купиране на уши, предизвика ушни заболявания при много породи.
Към какво се стремим? Не мога да отговарям от името на милиони кинолози. Също и за хората, култивиращи мастифоидният тип при КО и САО......През 2004 г. бях на CACIB в Белград и Зоран Бранкович съдеше КО и САО. Съдийството му за мен бе неочаквано авангардно! Неговият избор за най-добър представител на породата –junior, пренебрегна знаменития Лютер и българският мъжки Нурбек, и докара състояние на шок у мнозина.....Но, решението беше супер авангардно и в същото време консервативно. Тогава Бранкович ми каза лично:”Лютер е добро куче, но ние в Росия скоро ще изкореним тези груби глави.”
Донякъде се зарадвах на неговата идея, но до някъде и не се съгласих, осъзнавайкимного добре, че известно „подчертаване” на устните на азиатеца е необходимо, като това единствено подчертава класиката на главата. Ако „изсушим” прекалено, то няма да е азиатец, а ерзац – вариант.....Даже ако приближим типа към Узбекският тип от средата на 80-те години на 20 век, то това също няма да украси породата. Но минаха четири години, и аз веждам в Русия и в Украина обратното явление – утежняване на типа и излишна грубост при КО и САО. И това ме безпокои повече.


Title: Re: Статии
Post by: NAPALM on August 30, 2011, 14:27:21 PM
(http://s53.radikal.ru/i140/1108/39/9db05308661d.jpg)(http://s002.radikal.ru/i199/1108/5b/33c6d3f7f197.jpg)
(http://s54.radikal.ru/i143/1108/cb/0cc5d7be6c81.jpg)(http://s005.radikal.ru/i209/1108/c6/8dc8f5ef28de.jpg)
Виждаме две кавказки и две средноазиатски овчарки. Всички кучета са титуловани....Защо? Защо мастифоидният тип започна да изпълва ринговете? А най-главното, по каква програма или стандарт се оценяват тези индивиди? Разгледайте линията на устните на КО от втората снимка: за никаква паралелност между горната и долната устна не може да става въпрос, също и за ъгъла на устата, изразена груба уства, висяща няколко сантиметра надолу. Образувалите се бърни са описани в стандарта на мастифите, мастино, но не и за кавказка овчарка. За снимките на САО мисля, че няма нужда да се говори. Както се казва:”без коментар.......”

(http://s43.radikal.ru/i099/1108/d6/6ec863cf5fde.jpg)
1990 г., Донецк. На снимката е ГАБО(собственик Ахполов от Владикавказ). Той се излага на ринга на КО, но експерта го прехвърля в ринга на САО. Баща – Кушма, майка – Джукна.
(http://s39.radikal.ru/i085/1108/2b/1bd146d5a4fc.jpg)
До Осетинският мажки Габо от 90-те години, виждаме късокосмест мъжки. Ако ви позволява фантазията, се опитайте да „облечете” мислено това великолепно куче с дълга козина....Веднага ще забалежите как неговите „акции” ще се покачат чувствително. Това куче е създадено по интелигентен начин от московски развъдчик. Тук на нас не ни пробягва мисъл за съмнение ва примеси с азиатци...въпреки че гаранция за това никой не може да даде. Остава ни да се отнасяме към развъждането на късокосместите КО строго, и да следим за изразеноста на фенотипа, както и да правим подбор на потомството.(Това според мен с пълна сила би трябвало да важи и за популацията от дългокосмести кучета(бел. на прев.).)
(http://s56.radikal.ru/i151/1108/c1/6e01f4233683.jpg)
Виждаме още едно известно руско куче. Мисля, че не е нужно да му се прави описание. То изглежда много убедително. При всички ненужни разговори на теми, въргящи се около типове и стилове – критериите си остават същите както преди: 1 - фармат, 2 -  конституция, 3 – телосложение, 4 – поведение. Всичко това е налично при даденото куче и по мое мнение това е едно от най-добрите кучета за 2008 година.

Невъзможно е да се разбере, как може да се култивира порода, с наситена популация, носеща в себе си грубият комплекс и да се „успокояваш”, че следващият инбридинг ще даде нещо потресаващо добро....Това е безвкусица, егоистичен популизъм и откровено нанасяне на вреда......Днес това се наблюдава на цялата територия на Русия, и незнайно кому, то е изгодно и интересно!! Или по-скоро безразлично, бих казал! Казано с други думи, например, в Московска област, този огромен район – мъжки производители, генетически чисти, няма.
При САО в същата Московска област, положението е много по-добро. Това е благодарение на развъдчици като Е.Мычко, И.Горохов, Анатолий и Ирина Веселови, Роза Заинетдинова, заминала си от кинологията, но оставила светла памет след себе си....И разбира се, покойната М.Овсянникова, отдала на породата най-силните години от живота си. Затова и там има генофонд, което не бих казал за състоянието на САО в Сибир....И присъствайки на няколко изложби в Европа, мога смело да заявя, че в Полша, Словакия, Естония и Финландия – нивото на САО е много по-високо, от колкото в Сибирския регион. Генофонда на КО стана много оскъден и в Украина, но някои развъдници правят всичко за стабилизирането на породата. Това са: Варлай, Чаран Гордолан, Золотая звезда Тавриды(бих казал, че това е развъдника с най-голямо поголовие), Даур Дон, Мрия Волыни. Съвършено уникални по поголовие и генофонд са развъдниците за САО: Конча Заспа, Казах-Ит, Бабек Никопольский, Баяз Бури, Каскад, Кара Ялдуз и др....В този списък на развъдниците не са фаворитите на автора или публиката, а най-силните по отношение на някои от основните производители.
Мога само да кажа, че един малък град, като Кировоград, е дал на киноложкия СВЯТ уникален генофонд на САО! В края ще повторя фразата, с която започнах: „Към какво се стремим?” Ако имате идеи по този въпрос, които ще помогнат да се спрат някои моменти от деградацията на породата КО, просто ги напишете и изпратете на нашият сайт. Само че много бих искал да ви помоля да исказвате обективни мнения, назовавайки самоличноста си.... Не се „замаскирвайте”, както във форумите....Това е смешно! Живеейки в 21 век, трябва да се боим не от другари по спорт, а от глобалните промени в ЧОВЕЧЕСТВОТО!!!
И така, към какво се стремим???? Помислете преди да отговорите.


Вадим Кацнельсон
Експерт FCI
Украина
expert53@mail.ru
http://coordinator-ua.org/





Title: Re: Статии
Post by: NAPALM on August 30, 2011, 14:36:14 PM
След кратка кореспонденция с експерта Вадим Кацнельсон и редактора на неговият сайт Елена Береза(също собственик на сайта Security Dog и развъдника Самшитовая Усадьба), получих тяхното одобрение да преведа и публикувам тук статиите на Вадим! Самият той изяви желание да се присъединява от време на време(когато времето му позволява) към нас тук на този форум! И тъй, това е първата от заплануваните за превод статии. Искрено се надявам информацията да е полезна някому! Желая Ви приятно четене! :smile:


Title: Re: Статии
Post by: rex on August 31, 2011, 06:23:26 AM
Божо, адмирации за свършената работа! :cheers:
 Скоро не съм чел в електронен вариант толкова обстоятелствен материал, а за тези специално породи на български, май никога. 
Да ти кажа честно след като прочетох всички материали се замислих, дали е добре това, че един високопоставен съдия от FCI като В. К. говори открито за проблемите в съдийството – за модните течение, подгъзуването и т.н. В смисъл дали това е началото на някаква промяна в мисленето на отговорните фактори или напротив – скоро окончателно ще вдигнат бялото знаме.
ПП Единственото, с което по моите разбирания не мога да се съглася с казаното в материала е част от генетичната база при САО, която автора посочва като „богатство“. Особено за някои развъдници, чиито представители са далеч от моите разбирания за старата САО – без набухватели и оцветители. Но все пак това е мое мнение, пък и моите предпочитания винаги са клонели към кучета, напомнящи с визията си туркменския алабай. А САО е породна група на практика, а не една порода - поне в наши дни.Ще ми е интересно ако автора поговори някой път малко и за породност при САО – какви са неговите наблюдения относно метизацията при тази порода, за прочутата Акбилек да каже две приказки, изобщо би било много интересно. Още веднъж поздравления за добрата работа!


Title: Re: Статии
Post by: NAPALM on August 31, 2011, 07:50:14 AM
Благодаря ти за добрите думи Ники! Постепенно ще преведа и публикувам тук още много статии. Само живот и здраве да има.
Не знам какво да ти кажа относно промяната.....Вярвам, че всичко, което е в разрив със законите на природата, подлежи на самоунищожение, но просто е нужно още малко време, за да го проумеят и хората, които явно все още не си дават сметка за това.......


p.s. Ще трябва да разгледам сайтовете на развъдниците на САО, които автора посочва като надеждни. Както съм ти споменавал, тази порода в известен смисъл е непозната за мен, но винаги "надушвам" кога са използвани "набухватели" и "оцветители".


Title: Re: Статии
Post by: KaraKitan on August 31, 2011, 08:34:11 AM
(http://s002.radikal.ru/i199/1108/5b/33c6d3f7f197.jpg)
Виждаме две кавказки и две средноазиатски овчарки. Всички кучета са титуловани....Защо? Защо мастифоидният тип започна да изпълва ринговете? А най-главното, по каква програма или стандарт се оценяват тези индивиди? Разгледайте линията на устните на КО от втората снимка: за никаква паралелност между горната и долната устна не може да става въпрос, също и за ъгъла на устата, изразена груба уства, висяща няколко сантиметра надолу. Образувалите се бърни са описани в стандарта на мастифите, мастино, но не и за кавказка овчарка. За снимките на САО мисля, че няма нужда да се говори. Както се казва:”без коментар.......”
..........
Мога само да кажа, че един малък град, като Кировоград, е дал на киноложкия СВЯТ уникален генофонд на САО!

Вадим Кацнельсон
Експерт FCI
Украина

Браво за труда!
Хвърлих бърз поглед на статията. По късно смятам да я прочета спокойно. От пръв поглед видях противоречие в автора. Кучето на снимката се отрича като нетипично(очевидно е защо). От друга страна се възхвалява приноса на Кировградската популация, която стои в дъното на въпросният екземпляр. Същата категорично е отречена като мелезирана от водещите развъдници на чистопородни туркменски алабаи(САО).
Извинявам се за офтопика. Все пак темата е за КО.


Title: Re: Статии
Post by: rex on August 31, 2011, 09:00:33 AM
p.s. Ще трябва да разгледам сайтовете на развъдниците на САО, които автора посочва като надеждни. Както съм ти споменавал, тази порода в известен смисъл е непозната за мен, но винаги "надушвам" кога са използвани "набухватели" и "оцветители".
В тази връзка Божо, може да поогледаш питомците на "Конча Заспа" примерно, откъдето излизат доста шампиони в последните години и чиято популация В.К. определя като богатство. Явно той има предпочитания към кучетата на Онищенко, но моля те като ти остане време, хвърли един поглед и после ще ми е интересно мнението ти. Другото, както каза КараКитан, въпросния Булдозер е също много титуловано куче, в България също има негови деца. В тази връзка може да поогледаш поголовието и на "Александровская свобода".  ;)
Поздрави


Title: Re: Статии
Post by: rex on August 31, 2011, 12:49:57 PM
Божо, още нещо да кажа само и спирам, че наистина ти офлудих темата.  :smile:
Ако наистина ти е интересно, влез в сайтовете, дето ти посочих и обърни внимание на някои от основните разплодници - Бегемот Алу Кримеа, Тахир из Маръйной рощи, Чан Царандой Алу и прочее. Част от тези кучета ще откриеш и в работата на госпожа Ягодкина, САО-направление.  ;)
После ако имаш време, за сравнение виж кучетата на питомниците "Довлет", "Алтън Кумлы" и ако е останало някое от по-старите кучета на "Из Клови" примерно - тва за действащи развъдници говорим.
Някъде из нета (трушка.инфо.ру или нещо подобно) бяха спасили част от снимките на питомник КараКелле, след като развъдника и съответно сайта спряха да функционират. Там беше най-богатата база от истински кучета и данни.
Убеден съм, ще усетиш известна разлика между тенденция и традиция.  :smile:


Title: Re: Статии
Post by: ASKAR on August 31, 2011, 18:44:36 PM
Статията е много добра  и е една от причините да се позамисля и да си променя погледа над породата КО преди няколко години.Които вникне малко в написаното ,а не само повърхностно да я прочете мисля че ще почне да забелязва тези"незначителни недостатъци"които са си доста важни и от съществено значение. :clap: :clap: :clap:а за превода и труда които е положен съм изключително благодарен на Божо ,защото вече и много по-подрбно ми се изясниха някои неща за които сме  спорили не веднъжвъв форумите,като късите морди,резките стопове,висящи бърни и всичко нетипично за КО.


Title: Re: Статии
Post by: rex on September 01, 2011, 08:51:54 AM
Да Радо, много си прав в това отношение. И то не само за КО, но и за САО, най-малкото защото тази "породна група" е представена в статията също. Просто ще е повече от добре да се прочете от заинтересованите хора, най-малкото за да видят, че между екстериора и ефективността на кучето има пряка (и то огромна) функционална зависимост. И че нещата, които многократно сме говорили, изобщо не са лай-лай кучки нали.
Важно е и за запалените ентусиасти, желаещи да придобият куче от съответната порода да разберат, че също има и генетично заложени айде да ги наречем "пороци", което автоматично трябва да прецизира избора им на кученце в посока "От къде?".
Аз лично познавам хора, които се опитваха да лекуват/предпазват от дисплазия с бая редуцирана диета на кучетата си. Като тук не говоря за здравословното "непрехранване" на кученцето в периода му на растеж. "На ребра" се гледаха и големи кучета.  :smile: Е, някой остана с дълга поясница и тесни бедра, на други така и не им мина дисплазията, но още по - лошото е, че много хора се подведоха по тази вълна за гладуването като пенкилер за вся и всьо болести по кучето. Затова е важно да се говори за тези неща - за връзката между екстериора и функционалността, а и за генетичните обусловености от друга.
Наистина много добра и изчерпателна статия. Още веднъж  :clap: за Божо!


Title: Re: Статии
Post by: NAPALM on September 02, 2011, 10:03:51 AM
Благодаря Ви още веднъж за подкрепата момчета! :cheers:
Number two is on the run...........


Title: Re: Статии
Post by: NAPALM on September 02, 2011, 10:12:10 AM
                                                                Да се върнем към източника

(http://i013.radikal.ru/1109/66/2744c67fe8c2.jpg)
Тибитски дог – абориген в родината си


“...промени не настъпват или от висша мъдрост, или от низша глупост”/Конфуций/ 

Връщайки се към темата за съвремената популация на кавказката овчарка, съм принуден да цитирам изказвания, известни на целият свят, за да втълпя малко разум в главите на хората днес.
Желанието да напиша това бе продиктувано вследствие на огледа на известно количество племенни кавказки овчарки от Москва, през юни 2006 година.
Що за желание е това, и какво да пожелаем на този, който си мисли че е на върха на славата си. Чий труд и кучета, вероятно са модерни и непоколебими в киноложкият свят.....
Всичко така прекрасно ли е? Стабилна ли е породата като цяло?
Няма да се разхождам около темата, няма да ви товаря с излишно сложни материи, тъй интернет форумите изобилстват от всякакви по вид материали и там основно младежта - налага или отстоява, хересалите и се абзаци и ги дискутира, както при музиката. Някой харесва Джон Ленън, друг Виагра(предполагам, че става дума за руски или украински музикален изпълнител). Повярвайте, кинологията не е музика, а отрасъл от животновъдството. В много страни тя е и приоритет. Но не и у нас.
Първата неприятна тенденция беше през 80-те години на 20-ти век – появяването на груби глави при кавказците. Но тогава това беше епизодично, а сега това се проявява генетично и фенотипно едновремено. Защо? Изглежда нечие рационално око от висшето ръководство на РКФ е погледнало към ринга и притежателят му е казал: ”На мен това ми харесва повече” -  и е присъдил на мастифоподобният кавказец CACIB или CAC. И какво толкова? Кучето е красиво, аз всъщност съм експерт по мастино, но познавам и тази порода....
Може да се е случило и нещо друго, но резултата е налице. Погледнете главите на днешните кавказци. Аз също съм принуден да давам високи оценки на нюфаундленд, мастиф, санбернар...Защото захапката е в норма, анатомията е добра, а главата...е, да...грубичка е.....А правилно ли е определението „грубичка”? Като цяла – да, но в частност – не.
До колкото породноста започва от главата, то аз като експерт виждам това: ”отпуснати клепачи, влажни устни, изпъкнало чело и очи с нехарактерно изражение” – какво съм длъжен да напиша? Изключително породна глава? Не! Много породна глава? Не! Породна? На пръв поглед, да!  Това вече не е правилно. Защо вие, господа, съставили новият стандарт допуснахте тази стилизация на главата при кавказката овчарка, наричайки я незнайно зашо „мечешка”......
Ако имате това предвид, ме извинете, но наистина намирам малко сходство. Практическото отсъствие на преход, малките, дълбоко поставени очи – да, това мечките го имат! Но къде отидоха тези черти при съвремените кавказци? Аз ще ви кажа къде. Очите излязоха от орбитите си и имат изражение, което не вдъхва респект, а съжаление към породата, подсилено от провисналите клепачи, хипер развитието на третият клепач и мрачното и тъжно изражение на мастиф. Къде видяхте нещо мечешко тук?
(http://s59.radikal.ru/i163/1109/0d/7da4cb27374e.jpg)(http://s009.radikal.ru/i307/1109/96/996f17a01bef.jpg)
                                                   (http://s05.radikal.ru/i178/1109/f3/4b3f75b67522.jpg)
                                 В най-добрият случай виждаме глава на нюфаундленд, а в най-лошият на мастиф.

Няма да разкрия голяма тайна, ако напомня, че подобна стилизация на главите на кучетата(съкращаване на челюстите, което само по себе си е дегенерация), води до липси в зъбният комплект, а също и за обратна ножицовидна захапка – перекус. Титлите, дадени от чуждестранни експерти, спомогнаха за небрежното отношение на развъдчиците, които знаят от опит, че гигантизма и влажноста, винаги са водели до дегенерация на породата, но в името на добрите продажби са готови на всичко – като например използването на хормони за растеж, което само по себе си изражда генотипа и понижава имунитета.
Ние да не се стремим като при  САО – да се допуснат всичките три вида захапки? Искам да предупредя веднага, че този експеримент е повече от утопичен.
Следва утежняването на костите и слабите връзки, които се наблюдават у редица „експонати". Това също е модно увлечение към всичко голямо. Помнят ли всички историята на источно европейската овчарка? Къде е тази порода? В специален клуб в Москва? Виждал съм тези съвремени ИЕО. Те са съвсем различни, не са като светлите на цвят великани от 70-те години. С черни гърбове, силни и  с ¾, или по-скоро ½ немска кръв. Никаква отделна порода не е това, а немска овчарка с работно направление.
А създаването на ИЕО в „Красная Звезда”, посредством подбора на трофейни немски орчарки, по ръстови показатели, кръстосани с нашите немски овчарки от довоенният период, които успяхме да развалим още преди самата война(1941 г. – 1945 г.)
А руският тръс? Имало е графска династия на Орлови. Един от Орлови е създал съвършено уникална порода коне, развиващи висока скорост и притежаващи отлично здраве. Нарекли са я в чест на създателя и – Орловский рысак.
Дойдоха „червените”.....кръстосаха тази порода с американска, която давала по-добро време при пробезите.
Резултатът е известен – получената смесица нарекли...грандиозна...Така у нас с настъпването на пролетариата, всичко стана грандиозно.
И така, виждаме, че при каквито и да било обяснение от „спецове” и пояснения към последният вариант на Руският стандарт, аз твърдя, че се случи не плавен, а по-скоро рязък преход от сурово-грубият към грубо-влажният, или откровено влажният тип. Плюс повсеместното увлечение по сухите храни. Възможно ли е това в прирадата? Но аз забравих! Съвременита „бройлерни” кавказци не живеят в природата! Те живеят под закрилата на техните собственици-акселерати.......
Що за кавказец е този, който не гризе кости, жили, кожа и месо? Обърнете внимание, това не е моя рецепта, а продиктувана от природата и е естествена за рода Canis. И всеки един от изброените компоненти, отговоря за функции в организма.
Дойде ми до гуша да говоря за сухите храни. Пробвайте да ядете две години само цаца,месни и прочее консерви, и след това ще разкажете как е.....ако оживеете.
Собствениците на кучета не разбират ли, че да се храни човек с консерва е правилно, тъй като има право на избор. А кучетата? Те не могат да четат сертификатите на продуктите – не са обучени.
А на какво са обучени? Този въпрос може и да е скучен за много от вас, но го задавам. На какво учат стопаните своите кавказци?
В Украина е школата на Валерий Висоцки – АРЕС. Силни прийоми на дресировка и като цяло силни випускници излизат от тази школа. Как е в Русия и по-нататък не искам да говоря, тъй като не знам. Но знам, че при кавказеца, както и при азиатеца, агресията трябва да се акцентира в определена ситуация. На изложба да речем има забрана за агресия. Поставеният в ситуация на охрана пес, не трябва вяло да лае и ръмжи, а да готов за схватка....Като на война. Товаправи кучето достойно и за уважение, но при това трябва и да е управляемо!
Мога да направя обширна тема за дресировка, но мисля че не днес, и не в тази статия. Именно управляемият кавказец или азиатец е ценен за развъждане и използване.
Когато дилетантите говорят, че азиатеца и кавказеца са със злобен и лош характер поради тяхната природа, аз ще се съглася на 20% и на 120% ще кажа следното.
Кавказците имат вродена агресия, но ако тя не се акцентира и с кучето не се лаботи поне веднъж месечно и да се тества на „нарушител”, тя става затворена и опасна дори за стопаните.
Ние сами ограничихме тези кучета с огради и заграждения, а някои пори приковахме със синджири.
Не сте ли се замислали какво се върти в главата на куче, което е вързано на синджир? Куче от коя да е порода, вързано на синджир, ненавижда всички.....И е право. Прибавете към затвореното пространство и суха храна, консерванти, които отравят кръвта и органите, следователно и мозъка, а значи и психиката. Понякога разглеждам форумите и оставам поразен за какво спори младежта там!......
А незнанието е от това, че киноложките клубове са деградирали. Там отдавна не учат никого на нищо, а само търсят нови членове – купувачи. Вероятно е настъпило такова време?.....
Но главният проблем днес при разглежданата порода е естетически. Хората започнаха да забравят какво е това стандарт. Има снимки на най-добрите представители на породата от минали времена, когато всичко се правеше със съвест и чест. Защото хората вярваха и се гордееха със своята родина. Освен това и органите за безопасност пресичаха всякакви нарушения на закона. Може да беше и крайно....но навреме. А, ако се беше дала свобода на действие, то още 40-50-те години, от кавказеца щяха да направят санбернар.
Отдалечавам се от темата, навлизайки в историята, но ако сега подобни своеволия със стандартите се наказваха сериозно, проблемите щяха да са по-малко. А сега какво?
С азиатците „маневрираха” и извоюваха „свобода” на захапките. След това започнаха да унищожават кавказците. Тенденцията е – силният тип – това не е тип! Защо? Кой измени стандарта? Който конкретно е бил в комисията, е позабравил, че точно силният тип е съставлявал основната популация от овчарски кучета както в Кавказ, така и в Азия.
За каква естетика говорим, когато Европа не купира уши и опашки! Помислили ли са харата, внесли тази забрана, какви ще са последиците? Не? Хиляди собственици на кучета, които са купирали(на някои породи с векове) уши, а сега изведнъж по настояване на дебили изведнъж са престанали, ще ви кажат, че кучета с некупирани уши, често страдат от възпаление на ушите, защото хилядолетия откритата ушната раковина се е проветрявала, а сега е затворена! Естетика? Любов към породата? Не – това е генетична блокада на породите, красиви, тачени през годините, столетни стандарти, превърнали се в посмешище.
Следващият момент е, когато започнаха да си изсмукват от пръстите....
Аз бих добавил и откъде изкараните пръсти.....Но не съм научен на вулгарно писане.
А тази тема – дисплазия на тазобедрените стави!
За лош късмет кавказците, както и всички породи, особено по-едрите, са склонни към дисплазия.....както се оказва. А за 3000 години, когато породата се е развивала на воля, не е ли имало дисплазия? Помислете само каква глупост са измислили ветеринарите: ”Всички на проверка за дисплазия!”. Да, никой не спори, че има такова органическо заболяване. И го е имало винаги. Както и криптохизъм и лицеви уродливости, но защо е всичкият този шум?
Няма ли глисти? Всяко семейство кучета, хранейки се с месо, има глисти. Вълците и чакалите ядат див чесън, за да се пречистват периодично. Те също ядат изпражненията на копитните животни, като използват съдържащият се там азот, за да се изчистят от глистите. Излиза, че глистите са опасни за тези животни, чиято свобода е ограничена и не могат да се лекуват сами с естествени компоненти!
Малко се поовлякохме. И така, какво са кавказките и азиатските овчарки? Какво ще стане със стандарта след 10-20 години?
Хайде да обсъдим този въпрос от гледната точка на  съветската зоотехника. По-рано винаги се е преподавало, че съществуват три условни типа на сложение: дълбок, среден и високоног(при германците са били девет).  Това правило е позволявало да се регулира популацията. А днес какво ни преподават и говорят? Какво? Слушаме някакви семинари? Лекции по генетика? Не. Книги? Кой пише книги? Много автори. Не искам да изброявам авторите и изданията и да ги обсъждам.....
По добре да се върнем към типовете конструкции и дисплазията на тазобедрените стави. Ако някой се е занимавал в младоста си с вълци, чакали или динго, знае, че вътрешно породни типове има при всички видове Canis. И това е определено от природата. Относно дисплазията при кучетата, съветвам да прегледате статистиката на някое друго семейство – вълк, лисица, динго....Уверен съм, че и там ще има случаи на дисплазия, но по-малко, дори бих казал единични случаи, тъй като в природата такива индивиди са подложени на неправилно движение....ставите трябва да са в ред, а ако не са – индивида умира от глад, неспособен да си осигури препитание. Всичко е просто – спасението от дисплазия е движението – движението на няколко хиляди поколения – тогава ще има и яснота по даденият проблем.
Относно паразитите – положението е аналогично. Животно, което се движи, намира средства да се изчисти от паразитите. Ако ограничаваме свободата на животното, сме длъжни да го лекуваме.
Разяснихме вследствие на какво се получава дисплазията и е време да се върнем към вътрешно породните типове. Не искам да езглеждам като  „шаман”, но съм сигурен, че кучетата от здравият и здраво-сухият тип са по-неподатливи към дисплазия, в сравнение с кучетата със слаби връзки, наричащи се груби.
Тогава какви са тези с порблеми с връзките? При условие, че  тези, които виждаме днес, наричаме здраво-груб и груб тип?
Ще ми се да поговоря с развъдчиците, селектиращи с кръв на гореупоменатите типове. Какво ги ръководи? Само пазарното търсене ли? Просто тъпо размножение на гигантски животни  проблеми с връзките?
Но има ред мастифи, близки до КО – испанският мастиф. До толкова близък, че вече са правени и връзки с кавказци(по достоверни данни). Щом е тъй, развъждайте испански, английски и други мастифи в чистата им форма, щом ви харесват големи и флегматични кучета.
Това, което се случва днес е израждане на породата! Истерията около Жан-Крист, като най-използваната кръв при отечествените КО, е просто майтап в сравнение с заплахата от генетично разрушение на генофонда, с въвеждането на цяла армия конститучионно слаби, генетически нестабилни кучета, незнайно защо станали производители....Отговора е ясен! Сега лесно се получават  CAC и CACIB.


           





Title: Re: Статии
Post by: NAPALM on September 02, 2011, 10:28:02 AM
(http://s014.radikal.ru/i329/1109/d3/eb283e875c17.jpg)(http://i079.radikal.ru/1109/69/0342f28a4cb7.jpg)(http://s14.radikal.ru/i187/1109/e5/c5a26059e740.jpg)(http://i048.radikal.ru/1109/9b/cb5ba7a23488.jpg)(http://s56.radikal.ru/i153/1109/55/843aca31d64d.jpg)(http://i072.radikal.ru/1109/89/88d6d6c8ed2c.jpg)(http://s13.radikal.ru/i186/1109/fa/d26fd123d3f5.jpg)(http://s51.radikal.ru/i131/1109/b4/44bbb921e28e.jpg)(http://s014.radikal.ru/i326/1109/cb/af0dba5c4e4c.jpg)(http://s02.radikal.ru/i175/1109/dc/3ce5239bd3c1.jpg)(http://i079.radikal.ru/1109/a5/67384537c82b.jpg)(http://s49.radikal.ru/i123/1109/9d/6f8200b711e6.jpg)
Разгледахме известно количество глави на кавказки овчарки, без назоваване на имената им, за да не обидим техните собственици. Някои ще искат да спорят. Да спорят за какво? Има съвремена популация на тибетски дог. Развъжда се и в Русия, и в Европа, и в Америка. Там съвършено ясно са описани два типа: тибетски дог и тибетски мастиф.

Съдейки по конструктивната форма на главата, всичко това не ни напомня на кавказка овчарка....а и като не купираме ушите? Предценете сами какво стои пред нас????
(http://i049.radikal.ru/1109/fd/0e3d144cc59c.jpg)(http://s003.radikal.ru/i202/1109/54/0157a1826c53.jpg)
Тибетски мастиф
(http://i082.radikal.ru/1109/64/035ae44a27d2.jpg)
Тибетски мастиф
(http://s001.radikal.ru/i193/1109/fd/c341acaa5584.jpg)(http://s009.radikal.ru/i310/1109/89/35950a01c147.jpg)
Тибетски дог

Значи и кавказките овчарки да разчленим на подтипове? Това вече прави „гениалният селекционер” Шамил Дотаев. Прочетете неговата книга „Кавказки Вълкодав”. Не преставам да се изумявам, и съм поразен от начина на хората, а вече сме влезли в  21 век! Не искам да се връщам към коментара си на статията на Н.Дотаев, но в природата няма лъвове с раета като при тигрите. Тези раета не са дадени на тигрите и зебрите за красота, а за маскировка, съответстваща за даденият ландшафт. Не знам какви примери да приведа още, но в генетиката има много правила и много отворени теми. Нека привържаниците на гигантизма се утешават, че създават нова популация от „големи”, както те ги наричат „елитни” индивиди. Те не откриват никакво нова селекционна тема. Те упорито отглеждат чудовища, успешно вмъквайки ги в стандарта, при който е нужно да се направи по разяснителна редакция.
Освен това, пазара се засити не просто с едри кученца, а бройлери, напомпени с хормонални добавки, и които още от трето коляно са чудовища. Нещастни животни, с разрушена имунна система, необратими процеси на заболяване на ставите, кръвта и психиката. Мисля, че мнозина знаят, че не съм фантазьор. Не искам да обвинявам без улики. Група московски биохимици в продължение на много години се занимават с  изследването на кръвта на десетки кучета с имунни заболявания. Те останаха потресени от резултатите, а скоро ще остане потресена и киноложката общественост. Когато този отчет излезе в печат, хората ще видят по възходяща линия откъде хормоналната епидемия води своето начало. Какво ще кажат тогава хората, успешно продаващи кученца с тегло 15 килограма на 40 дневна възраст. За цената няма да казвам нищо, Русия е пълна с богати хора, но по някаква причина лесни за лъгане. Но в Русия има и много прогресивни хора, стари развъдчици, просто любители, които не обсъждат обичайните проблеми по форумите, кой как е отсъдил на изложба, а са се обединили, и са въвели черен списък – на развъдниците вредители, които бълват кучета, пълни с пороци и нанасят непоправими щети на генофонда. Майтап....но понякога ми се иска да се върна Йосиф  Висарионович.....Никой друг не е разрешавал така добре като него проблемите с вредителите...Не искам кръв, а ми е обидно за държавата.


Title: Re: Статии
Post by: NAPALM on September 02, 2011, 10:55:44 AM
Сега ми се ще да покажа снимки на изключителни кучета от различни години. Все пак хубавото е повече на този свят.

(http://s55.radikal.ru/i149/1109/1a/99e77c2f59ff.jpg)
РАХИМ – съвършено идеален и функционален модел в наши дни.

(http://s013.radikal.ru/i324/1109/56/20b715d8fdb3.jpg)
МУХТАР – типичен представител на старата кръв, изразителен здрав тип, алтернатива на царящият хаос в породата.

(http://s58.radikal.ru/i159/1109/f4/b009d12c50ff.jpg)
НЕЖНЫЙ ЗВЕРЬ ИЗ ГРАДА ВЕЛИКОГО – изключително породен и капитален представител на тигровата популация.

(http://s12.radikal.ru/i185/1109/60/a32100fd162c.jpg)
 НОЧНОЙ ТАЛИСМАН ИЗ СТОЛИЦЫ СИБИРИ -  един от ярките представители на породата. Инбреден, съответстващ на положителното влияние на инбридинга.

(http://i030.radikal.ru/1109/69/230a2e9bba77.jpg)
НУРЕК – символ на руската кавказка овчарка от 80-те години. Академичен модел.

(http://s013.radikal.ru/i325/1109/d9/550f238a3fe5.jpg)
ОСМАН – първият представител на елитното ядро на украинските кучета с дагестанска кръв по линия на баща си.

(http://s014.radikal.ru/i328/1109/0c/58ab7c7591f3.jpg)
ПОБЕДИТЕЛЬ ИЗ СОКОЛИНОГО ГНЕЗДА – известен производител от добър тип и с добра анатомия.

(http://s009.radikal.ru/i308/1109/c9/b4297c6c6a65.jpg)
ТОПУШ, собственик Гурбич – исторически производител. Ярък представител на украинският разсцвет на породата от началото на 80-те години на 20 век.

(http://i042.radikal.ru/1109/de/aeb6cae73a28.jpg)(http://i021.radikal.ru/1109/06/b531b4c266c0.jpg)
(http://i050.radikal.ru/1109/0c/a5bb8fb4e9c9.jpg)
БАНДИТ – като отличен производител – абориген, без аналози в антомията, конструкцията, коректноста и характера.

(http://s44.radikal.ru/i103/1109/c6/eacc76987baa.jpg)
БУТУЗ, собственик Темиров, 1985 г.

(http://s45.radikal.ru/i109/1109/ce/1c1db4e4548c.jpg)
ИЛЛИКО, собственик Плахута – най-добрата дъщеря на Бутуз, 1988 г.

(http://s57.radikal.ru/i157/1109/34/581fe3f6e461.jpg)
ЦЕЗАРЬ, собственик Шпаков – уникална личност. Истинско шоу-куче от краят на 80-те години на 20 век.

(http://s002.radikal.ru/i200/1109/dc/61c3df9bf666.jpg)
МАНСУР – крал на красотата 1984-87 г. Представлява уникално произведение на ленинградските развъдчици.

(http://s007.radikal.ru/i301/1109/87/5364a9d42f9d.jpg)
УТРИШ ИЗ СОКОЛИНОГО ГНЕЗДА – като представител на тигровата популация на КО – със съвършена анатомия.

(http://s48.radikal.ru/i120/1109/5d/bc5e95e602e4.jpg)
ХАРД – като исключително породен и колоритен тип на старокръвните КО.

(http://i054.radikal.ru/1109/95/6e51526f6ebe.jpg)
ШАМХАЛ ЛАДО – уникално по тип куче, със забалежителна класика на главата.

(http://i029.radikal.ru/1109/9d/66f1818e02ad.jpg)
КАДЫР – правилна по обем, пропорции и изражение глава.

(http://s46.radikal.ru/i111/1109/e1/bb1860c69c41.jpg)
БАЗИР-ЗАРЯ – типична старокръвна кавказка овчарка, с потресаващо породно изражение.

(http://s48.radikal.ru/i119/1109/d8/6fcf9c4847d9.jpg)
ШАМХАЛ ЛИЛУ – високо екстериорна, с добро изражение. Ярка пра внучка на Жан-Крист, в най-доброто изражение на неговата линия.

(http://s010.radikal.ru/i312/1109/c2/a3dea91995a2.jpg)
БАЙРА – мощна и типична, но от пограничният тип.


Title: Re: Статии
Post by: NAPALM on September 02, 2011, 11:12:05 AM
(http://i059.radikal.ru/1109/cf/9fff5da45aa6.jpg)
МЕДВЕДЬ РОССИИ ТАХО – породен и изразителен, един от добрите синове на Демон (Ягодкина).

(http://i034.radikal.ru/1109/96/e9a3cc5e847b.jpg)
МАХНО ИЗ СТОЛИЦЫ СИБИРИ – породен и изразителен. Описан като пограничен тип – грубо-здрав, но функционален в конституционен план.

(http://i059.radikal.ru/1109/66/22a2f650ed21.jpg)
ВАРНА – като историческа производителка от развъдник "Светлый Дом".

(http://i046.radikal.ru/1109/eb/5bbe8fe6fb46.jpg)
БАЙРАК АЗСКАЗ ЭЛЬФЕБА – като изключително породна, анатомически правилна.

(http://s52.radikal.ru/i138/1109/5f/ef4880a9c8e0.jpg)
ВАМ БОСЯ – като добра наследница на кръвта на Мансур, в типа на неговата майка Илма, но по-съвременен тип, с  впечатляваща костна система.

(http://s46.radikal.ru/i112/1109/34/b4d2f60e86bb.jpg)
КАРМА ИЗ СТОЛИЦЫ СИБИРИ – като отличен индивид на сибирското развъждане, с великолепна анатомия.

(http://i040.radikal.ru/1109/34/f2829de76738.jpg)
ГЕРА СКАЙЛ КАЗБЕГИ – за отличният стил, независимо от високият постав на врата, с отлична анатомия, с неголямя академичност на типа.

(http://s40.radikal.ru/i088/1109/47/99008ec7da7a.jpg)
ЛАДА ИЗ ГРАДА ВЕЛИКОГО – като изключително породен и изразителен потомък на Тагор.

(http://s42.radikal.ru/i097/1109/1f/e3d6172caa63.jpg)
КАТУНЬ ИЗ СТОЛИЦЫ СИБИРИ – като отличен индивид на сибирската популация.

(http://i026.radikal.ru/1109/19/9fd50254c615.jpg)
ЗЕЯ – като високо породна и органична женска и телесно силна.

(http://s45.radikal.ru/i107/1109/aa/b36e7b7d5e7f.jpg)
НАЙРА ДАУР ДОН – като отлична старокръвничка, силна по тип.

(http://s008.radikal.ru/i303/1109/0b/62534e2ac9f0.jpg)
ФАИНА ФОРА – като телесно силна, с породно изражение.

(http://s011.radikal.ru/i316/1109/28/4a3a6b3df95a.jpg)
ПАНТИ БАНДА -  заради изразителната глава и типичност.

(http://i044.radikal.ru/1109/99/65cb218d4bf1.jpg)
ФОРА ФАЯ – старокръвничка по еталон в пълен формат.

(http://s40.radikal.ru/i087/1109/c9/2a21f12d2fcd.jpg)
РУССКИЙ МЕДВЕДЬ ЛАКИ – като академичен модел, изразен контитуционно.

Виждаме, че принципни различия при тези отлични кучета няма. Също така годината на раждане не определя какъвто и да е отличаващ се анатомичен момент. Може да се говориединствено за стилизацията на главата, по изискани форми и структура на ъгъла на крайниците. Но това не винаги оправдава работните качества(ъгъла на крайниците). Но ние забравихме, че кавказката овчарка хилядолетия наред е съпровождала стада.
Затова природата е създала такива ъгли на крайниците, които да осигуряват на кавказката овчарка свободно и продължително предвижване. От какво се нуждаем, за да съхраним породата? Само от рационално мислене, а не от използването на нови технологии под формата на храни и добавки, с консерванти и хормони.
Работата на зоотехниците, а днес на развъдчиците, които са си сами и зоотехници, е длъжна да се основава на практическото използване на КО.
Ние няма да пасем стада, но кавказците трябва да притежават сложение, характер, и разбира се красота, за да може по всяко време да се намери полза от тяхното униклно умение да охраняват и да вземат решения самостоятелно!
Аз съм се занимавал много години с подготовка на кучета за охрана, и мога да кажа, че атаката на кавказката овчарка е най сериозна и безпощадна. На същото мнение са и моите колеги и сътрудници от Киев, от школата „АРЕС”.
Шоу кучетата са нужни на породата и нейният генофонд като академична част(често, но не винаги).
Ако забраним на кавказците да ръмжат по изложбите на съдиите и другите хора, ще загубим кавказката овчарка.
Работа с аборигените -  голяма, нужна и полезна тема, но и много сложна, защото подборът трябва да е много строг и принципен(отново ще добавя от себе си, че според мен същото трябва да се отнася и за тъй-наречените културни КО(бел. прев.)).
Кой как разбира думата „принцип”? Ето това ме тревожи повече. Има хора, които намират за  голям грях с натрупването на кръвта на Жан-Крист, Осман 2 и други известни производители. Тези хора говорят, че само аборигените могат да изведат породата от регреса, в който се намира....До някъде съм съгласен и до някъде не съм. Качеството на аборигените стана по-лошо заради кавказките войни. Такива като Бутуз и Бандит(от 80-те години на 20 век) вече не се срещат. Срещат се такива, че не ти се иска да запомниш къде си ги видял...
С линейната регресия знаеш как да се пребориш, а с приливането на аборигените работата ще е по-сложна и трудна....
В наши дни в Москва назрява проект за съденето на късокосместите КО в отделен ринг. Аз също се подписах под този проект, тъй като смятам, че късокосместата популация е достойна за уважение, като производна популация на КО, идваща при нас от дълбината на вековете. Харесва ли се или не на някой днес – това е принципен въпрос. Тази популация я е имало, има я, и ще я има. Важното е да е кавказката овчарка, описана още в довоенните години(1930-40 г.). Създавайки „нов велосипед”, трябва да видиш, че принципа си остава стария – работна функция...Мисля, че това е лесно да се разбере. И още нещо, искам да пожелая на всички здраве и рационалност.
Не се отчуждавайте, не водете войни по форумите. Всеки бой, завършващ с победа или загуба, не носи щастие....Спортната победа е радост за приятелите по спорт и дава на човека повече радост и надежда.
Аз съм сигурен, че днес КО е в пикът на своята слава. Има колосално по численост поголовие. Урал, Сибир, Московска област, Украина, която като че ли изостана по количетво, но качество има. Главната задача е – да не се съгласяваме със забраната за купиране на ушите. Да коригираме на базата на стандарта тези негативни натрупвания на черти, които наблюдаваме в породата: влажност на устните, провиснали клепачи, тежест, загуба на темперамента, лоша възпроизводствена функция.
Попитайте някой овчар, знае ли за проблем със цезарово сечение при кучетата? Мисля, че въобще няма да ви обърне внимание....
Ге е и длъжен, защото недоспиващите си десетилетия овчари и недохранените кучета, не знаят що за чудо е това(цезаровото сечение).
Да, овчарите гледат всякакви кучета, с нормална, с обратна захапка, те не са естети. Но кучетата са здрави и издържливи, както и преди 3000 години. Да, не всеки вълкодав ще надвие вълк, но той умира там сред овцете, в планините....Защото той не мисли за нищо друго, освен да служи на човека. Хранейки се с мишки и съсели, овчарският пес придобива мъдроста на битието. И не боледува от рак. И женските раждат малки на дванадесет месеца, дребни, но здрави. А неуспелите да родят – загиват. Ветеринарите не ги стерилизират, превръщайки ги в психясали уроди. Не се учете от овчарите, а от рационалноста на природата.
......Старинните китаяски и японски философски учения, винаги са се опирали на законите на природата. Хилядни войски, недобили се с победа, са се връщали в родината си, където мъдрец ги е призовавал да се молят и да пият вода от източника, лекувал ранените, карайки ги да мислят за висши сили. След година войската тръгвала по старият път и побеждавала.
Когато самураят не се е справял с меча, учителят му го е карал да влезе в бурният водопад и да разбива водата с меч. Там се е усъвъшенствало изкуството на самураят, а по-късно и на нинджа.
Никой няма да Ви застави да правите това, което са правили великите, он се огледайте, и ще видите този труд и тези хора, които са създали тази порода за Вас.
Върнете се към източника, прясната вода лекува всяко заболяване.



Вадим Кацнельсон
експерт FCI, Украина
expert53@mail.ru
http://coordinator-ua.org/


Title: Re: Статии
Post by: NAPALM on September 02, 2011, 11:14:00 AM
Тези дни здраво се озорих, но смятам, че си струваше. Сега наистина ще направя малко пауза, че главата ми бръмна.....
Enjoy :cheers:


Title: Re: Статии
Post by: DonKrasi on September 02, 2011, 11:24:46 AM
NAPALM,евала ти за труда :notworthy:
Много интересни неща публикуваш/не съм прочел всичко де/но определено човек който се интересува от породата има какво да научи от тези стаии,браво :cheers:


Title: Re: Статии
Post by: rex on September 02, 2011, 11:54:19 AM
В поредната статия, която Божо си е направил труд да преведи и представи тук, ми направиха впечатление няколко неща:
1.   Авторът (В.К. – титулован експерт и съдия към FCI) открито говори за няколко типа КО. Такова нещо в България не съм чул официално да се говори от официалните лица, които по настоящем пишат във форума на Мартен Бг. Дори една дискусия не е инициирана от тях в полза на любителите на порода, с цел да се разясни какво позволява стандарта или по-точно какво трябва да се признава като породност. Или казано с две думи, да се обясни на хората, че породността (и вътрепородните типове) при КО далеч-далеч надхвърля 2-3 руски развъдника, чиито кучета са внесени тука и се притежават и развъждат от разни отговорни фактори.
2.   Авторът съвсем закономерно извежда главата на кучето като ОСНОВЕН ПРИЗНАК ЗА ПОРОДНОСТ! И подчертава, че шикалкавеници от типа "абе настъпва си очите, ма иначе е съразмерен“ са прах в очите и нищо друго. И че наличието на кучета от влажния тип, говори за метизация на породата, омелезяване с мастифи, нюфове и санбернари. Това обяснение е самата истина, за разлика от „кефещите“ обяснения за еволюция при кучетата (в рамките на 20 години ха-ха-ха) и тем подобни простотии.
3.   Авторът говори съвсем открито за последствия от гигантизма върху здравословното състояние на кучето. Признава открито, че доста голяма част от развъдниците за КО използват хормонални добавки, както и постоянни медицински грижи да поддържат на крака такива „франкенказци“. Отново тема, за която местния КПСС на КО мълчи.
4.   Авторът говори за стандарта на породата като за нещо вредящо на самата порода и като за нещо, което се чете като Евангелие от дявол. И още по-точно като за нещо, което се позволява да бъде четено като Евангелие от дявол. Съвсем умишлено и целенасочено.


Title: Re: Статии
Post by: NAPALM on September 08, 2011, 14:18:01 PM
                                                                       СТАТИКА.....И ДИНАМИКА


.....Такъв принцип като златната среда, се явява най-високият.....И хората отдавна не го притежават.
/Конфуций/



(http://i055.radikal.ru/1109/ea/1e26ba9d9ca4.jpg) 

Многогодишните наблюдения върху движенията на животните и в частност на кучетата, като най-близки, ме накараха да напиша тези бележки-определения. Тази тема не е приятна за всички, но мисля че е актуална и убедителна. Породата на кучето няма никакво значение за определяне на неговото сложение и динамика.
Редица автори, опирайки се на законите на биомеханиката са доказали едни или други пропорции при кучетата в анатомичен аспект. Уважаваният от мен Е.Л.Йерусалимски е написал потресаващ труд, който без никакво съмнение се явява базов за световната кинология! Аз само ще напомня за значението на чисто зоотехническата снимка, когато тя стана призната и определяща. Също така ще отбележа за естествената способност на кучетата да се движат динамично или нединамично.
Също така за умението на кучето да застава в „стойка”, не в ловджийски смисъл, а фиксирайки своето движение в условно изходна позиция. Връщайки се назад във времето, ще напомня, че зоотехническа снимка при конете е въведена от европейските коневъди в края на IXX век. Има какво да се научи от тях. На първо място търпение, тъй като бременноста при конете не е 60 дни, а 11 месеца. Ражда се едно конче, или две....Те израстват по-дълго от малките кученцата и много животни. След като израстнат, което не е малко време, може да се каже дали конят струва, или пък нищо не струва....Много, много култура и знания могат да бъдат придобити от коневъдите.....Но няма кога!
И така, без да задълбавам в хронологични определения, ще обознача някои параметри на снимките, които започнаха да се наричат зоотехнически.
За зоотехнически правилно се смята:
1. Снимка на животното в стойка и пълен профил.
2. Главата на животно в стойка трябва да гледа в ляво.
3. Желателно е задният ляв крайник да бъде поставен леко по-назад от десният, за да са забележими всички статични части.
На стари снимки животното(конят) или се е държало на къс повод, или в кадъра е попадъл и конярят. Или поводът е бил по-дълъг и човекът не е попадъл в кадър. Това се е смятало за по-класическа снимка. По същото правило са се правили и снимки на кучета. Тва е било в безоблачното дореволюционно, довоенно и дори следвоенно време.
С появяването на немски овчарки в СССР, ние започнахме да получаваме и много немски списания и прикрепените към тях рекламни снимки. Как това се случваше, всеки си спомня с усмивка. Ние дърпахме, разкрачвахме краката на нашите немски овчарки, натискахме им надолу гърбовете, без да си даваме сметка що за безобразна гледка е това отстрани. Да, така беше....Но немците и сега доказаха правилото от един век – овчарките да се фотографират в пълен профил, защото всеки друг изглед!!!!!!!!!!!!!! Ще покаже нежелателните пропорции на корпуса у съвременната немска овчарка и ще предизвика изненада у дилетанта и съжаление у професионалиста! Имам предвид ширината на гръдната клетка на „днешната овчарка”, но нека не се отдалечаваме от темата.
Какво се случва със статиката и динамиката при кавказката и азиатската овчарки?
Днес, ако разгледаме произволна рекламна снимка, позицията на кучето ще е сносна, макар че за реклами нагласят кучетата непрофесионално. Аз съм длъжен да отбележа, че от всички рекламни материали на кавказци от Москва, се наблюдават малко кучета с правилни предни и задни крайници....А това вече са анатомични аномалии, които не могат да се скрият от никакви фотографски ракурси. Това проблем ли е? – Това е глобален проблем! Добре, има вариант при който стопанина поради неопитност лошо е поставил кучето. Ами ако това откровеният дефект на структурата на крайниците? А??????? ...Ние просто показваме титлите, които са ни присъдили и това е. Днес да се получат титли е толкова лесно....
Например старите експерти забраняваха куцето да се наглася в стойка с ръце и  бяха категорично прави! Те казваха: „Направете крачка напред и оставете кучето да остане само”. Това е мъдра фраза –„да остане само”. Така трябва да бъде винаги. Ще развия тази мисъл и ще я проилюстрирам със снимка.
Какво осигурява правилната статика?
1. Правилна анатомия.
2. Правилни движения/като следствие от правилната анатомия/.
3. Правилна кондиция.
Но! Ето го и парадокса! При всички три правилни пунктове, „изведнъж” може да се открие дисплазия. „Изведнъж” да и се постави диагноза! Смещно нали? За мен със сигурност. Аз вече съм написал своето мнение за дисплазията и тези, които я диагностицират.
Да спрем за миг и да разгледаме снимки на немски овчарки, плод на днешното развъждане....Тук не виждам смисъл да публикувам такива снимки. Те са по всички списания. Дори след проверки от немски експерти, които все по-често започнаха да ни посещават, аз ще имам смелоста да коментирам картината на популацията на немските овчарки от шоу клас у нас – поголовно се наблюдава саблено поставяне на задните крайници, плоски гръдни клетки(което е много меко казано). Китките като правило са извити, както и метатарзалните кости. Впечатлението ми е, че породата е деградирала. Мисля, че това наистина е така, наблюдавайки спада на работните качества, общата нервност на поведението, изразената суматоха и постоянно скимтене на болшинството овчарки....Тук бих добавил и съвремените добермани, но и те успешно се рекламират.
Когато отглеждах овчарки, аз стриктно и продължително ги дресирах. Също така ги фотографирах в стойка и в свободно състояние. Беше достатъчно от положение „легни”, да се отправи команда и да се появи някакъв раздразнител под формата на „апорт”, да предизвика у кучето внимание и устрем в корпуса(отчно устрем, а не движение). Корпуса се напрягаше и се издаваше напред. Правиха се няколко снимки, като естествено се избираха най-добрите. Абсолютно същото съм се стремил винаги да правя и с кавказките и азиатските овчарки. Не искам да излагам цялата си фото-колекция, и ще приложа само някои , според мен правилни снимки.
(http://s50.radikal.ru/i127/1109/d0/07c77c68eda1.jpg)
Снимка 2
Haug f. Trafalga, собственик Кацнельсон, 1988 г.

За наличието на добра стойка на кучето, човек не трябва да е някакъв фокусник. Нужно е да притежава управляемо и анатомично правилно куче.  Да му осигури движение, да го спре с команда или с опъване на повода. Останалото е работа на фотографа, как правилно да заснеме обекта. Това също е наука, но тя е нагледно описана в учебниците по фотографиране. Ще дам за пример няколко кучета, както анатомично правилни, така и грешни в някои части на анатомията. Всички те ще бъдат показани на снимка в най-добрата си позиция, защото от 5-8 снимки на един индивид, се отбират 1-2 добри. Така се прави по целият свят, снимайки модели, животни, цветове....
Така стигаме и до компромисно решение. Снимките, които ще дам като пример, няма да са „именувани”, а само ще са описани анатомичните детайли на кучетата. Това решение е взето за да не се рекламира кучето на един или друг човек и да се обърне внимание именно на свободната стойка на животното. Или даже по-правилно, на неговата естествена поза, избрана от фотографа. Това е правилно заснемане, независимо дали за реклама или за картотекиране.

                 


Title: Re: Статии
Post by: NAPALM on September 08, 2011, 14:52:27 PM
(http://s48.radikal.ru/i119/1109/50/005abc81d57d.jpg)
Снимка 3

Имахме възможноста да заснемем в добра динамика женска кавказка овчарка на година и половина. Тя е много органична и породна. Има правилен формат и здрав тип на конструкцията. Има много правилно положение на врата(при движение). Има добър ъгъл на рамото и също така показва много добри връзки, което се забелязва в положението на китките и метатарзалните кости, което е видно при акция на снимка 3. Тя има правилна долна линия, правилен коленен ъгъл, а също и ъгъл на скакателната става(говорим за ъгъл, а не за ъгли, тъй като виждаме само позиция от ляво). Дължината на краката е подходяща и позволява да се развие добра акция на задните крайници. Също така наблюдаваме обемно бедро.
След това наблюдаваме сравнително късо бедро. Наблюдава се изключителен и натурално  здрав зръх. Тя е изключително хармонична. При ускоряването на темпото, амплитудата на движението се покачва значително, което е парадоксално при такива параметри на бедрото. Мога само да добавя, че такава снимка е трудна беше доста трудна за заснимане.
(http://s15.radikal.ru/i188/1109/78/2e359df5f240.jpg)
Снимка 4

На снимка 4 виждаме същото куче да се изкачва по насип. В даденият случай снимката е фиксирала момента на постъпателно движение, а също и ясната траектория на крайниците от дясната страна на тялото. Неслучайно от старите треньори е казано, че тренировката по планините, както и плуването, на практика тренират почти всички групи мускули. Само дето по някаква причина днес сме забравили за това.

(http://s43.radikal.ru/i099/1109/5e/0530b9d8345f.jpg)
Снимка 5

Мъжки на две години и половина в процес на интензивно сменяне на козината. Снимка 5 е заснета от горе, затова ще допълним и с описание на кучето.
Виждаме много породен мъжки, със съвремена анатомична правилност. Той има красиво запълнена глава и правилно положение на врата. Има добре развита и плавна холка и много драв връх. Бедрото не се вижда заради опашката, отпусната върху него. Той има обемни бедра и точни ъгли на скакателните стави. Ако ви се струват прекалено прави, то това е от самата снимка

(http://s02.radikal.ru/i175/1109/b1/aeda4ed03721.jpg)
Допълнение към снимка 5

Допълнението към снимка 5 открива дясната страна на това изключително куче. Тази снимка също показва кучето в произволна стойка, без наместване с помоща на ръцете.....Състоянието на крайниците очевидно е отлично. Тези крайници няма нужда да не се показват и да се прикриват! Ако начертаем линия на земята от предният десен крак до задният десен крак, ще видим, че кучето е спряло като автомобил(по същата траектория на колелата).
Ето това е показателно за правилна анатомия. На тази снимка виждаме колко е правилен ъгъла на колянната и скакателната стави – нежен и ненатрапчив.
И накрая ние виждаме правилно разположение и размер на бедрото. Вятъра леко е повдигнал козината на бедрото и холката, но това е просто любителска снимка....Много ми се иска да се обърне внимание на правилноста на китките при това куче. Те са обемни и къси, с правилен наклон. Това куче се движи с удивителна хармония.

(http://s56.radikal.ru/i153/1109/71/e3c8dfc44c02.jpg)
Снимка 7

На снимка 7 е мъжки на възраст две години и седем месеца. При цялата на пръв поглед добра кондиция и анатомия, това куче никога няма да застане случайно в правилна стойка. Цялата на пръв поглед стабилност е лъжлива. Удаде ни се да заснемем благоприятният силует благодарение на опита на фотографа, но това не значи, че се изобразява действителноста....Това куче има масивна костна система, която не е обезпечена с необходимата здравина на връзките. Той безуслоно е породен и забелязващ се. На снимката виждаме хармонично куче с вдигнато, но с правилно положение на врата, а също и с добър ъгъл на рамото. Той има добра долна линия и правилни ъгли. При него също се „наблюдава” достатъчно дълго бедро(въпреки, че това не е така). Виждаме коректни китки и метатарзални кости....Макар че като излезем от рамките на снимката, ще ги видим съвсем различни! Ето затова не трябва да се вярва на рекламни снимки. Не е важен фактора на успешната реклама.....Важен е момента на истината!

(http://s48.radikal.ru/i122/1109/ae/6ee722bede7e.jpg)
Снимка 8

Женска на 4 години(снимка 8). Без съмнение с изключителен екстериор.....При желание може да се заснеме по добре, но от това няма никакъв смисъл, тъй като женската е заснета с бременос в тридесетият ден. Заснета е епизодично, при спиране на движението. Дори и при не достатъчно добра снимка се вижда цялата класика на анатомията, заложена в това куче. Започвайки с главата и добре развитата холка, и завършвайки със задните лапи, събрани и „топчести” – всичко това говори за висока породност и елитен произход. Само лекото отпускане на горната линия, говори за тежеста на коремната част на корпуса. Ако прокараме същата виртуална линия по опорните точки(от предните към задните лапи), ще забележим същото точно направление на линиите. С други думи, ако погледнем кучето отпред, а ракурса на тази снимка частично ни позволява това,  то ние може да говорим за „вкопани” крайници....За което все повече започнаха да си спомнят много автори.
Видимо, заради радкото наблюдаване на това „явление”, анатомично тази женска е по-академична от тигровата от предните снимки.
От какво повече в процентно отношение има нужда дадената порода? Академичност на структурата на всички отдели или здравина и сила, погледнато конституционно? Според съветските правила за развъждане, са се сдобивали и с двете. Сега за съжаление това не е така...

(http://i045.radikal.ru/1109/14/d5183634f5c5.jpg)
Снимка 9

Снимса 9 е заснета през 2003 година. На снимката виждаме азиатка, която и днес успешно се показва на изложби и радва експертите със своята породност.
Исползваният в снимката момент на нейното любопитство, позволява да се покаже великолепната екстериорна позиция на кучето.
Тук нищо не е нарушено! Не е изтрит повода, както често правят професионалните фотографи, опитващи се да ни убедят в достоверноста на стойката. Тук е изобразен момент на преход: ДИНАМИКА и СТАТИКА.
Колко е просто и въпреки това необичайно трудно да се запечата такъв момент!
Очевидно така  преди повече от век, европейските коневъди са проследили и направили дадена стойка като класическа. По-късно е наречена ЗООТЕХНИЧЕСКА....
В  каталозите от изложбите на селскостопански животни, можете да видите много животни, заснети в подобни позиции. От коне, до овце. Ние просто продължаваме утвърдената позиция да заснемаме племенни животни.

(http://i026.radikal.ru/1109/0f/0598f9e63c08.jpg)
Снимка 10

На снимка 10 е показана описаната по-горе женска(снимка 3 и 4) във фронтална стойка. Тук добре се забелязва обема на гръдната клетка и правилноста на предните крайници, а също и проекция на постава на левият заден крайник. При движение всичко ще е балансирано...

(http://s011.radikal.ru/i317/1109/be/58129f355056.jpg)
Снимка 11

Заснетото в различни пози куче(снимка 11), не може да омръзне на дилетанти, а съм сигурен, че е интересно и  на експертите. Лично аз, доре без да съм погледнал родословието на кучето, съм сигурен, че тя е потомък на Осман-2. За мен това е много приятно, тъй като кучета с такава анатомия се срещат, само когато имат родствено близки аборигени.
Значи  при културното развъждане има знаменити развъдници, които получават такива кучета без участието на аборигени.
Искам да ви уверя, че по никакъв начин не съм „луд” по това куче като заинтересовано лице, но ми е приятно, че днес се срещат такива индивиди, макар и рядко.....

(http://s52.radikal.ru/i137/1109/64/65dcac100b06.jpg)
Снимка 12

Представената женска(снимка 12) е на 8 годишна възраст и изобразява събрана породност, както и своята органичност и колорит. Започвайки от главата – това е възможно най-породно животно, старокръвно по екстериор и изражение. Тук трябва да направим уточнение: старокръвните индивиди се отличават от съвремените като правило ,че са сухо-здрав тип. Те са с изразителна костна система и не притежават толкова изящност на формите, колкото тяхната стабилност и израз на породата като цяло. Те често имат сухи глави, които са винаги с правилни линии и характерно изражение. След това виждаме мощен, сух врат и правилно образуван и дълбок гръден кош, постепено преминаващ в също толкова мощна гръдна клетка. При пълна кондиция и обем на гърдите, горната линия е стабилна. Бедрото има определен наклон и ми се иска да го видя по-дълго. Тя има хармонична долна линия и здрави крайници с определени ъгли. Тя има здрави връзки и поразява с правилноста на своят фронт, здрави лапи и пълно отсъствие на старчески нокти, които са характерни за тази възраст.....при всичко изброено до тук, тя се движи много хармонично и има добър характер и увереност. Но важното е, че тя е заснета от „живота”, в свободна стойка.
Това винаги ще е интересно за бъдещата епоха в кинологията.

Само се замислете колко дълъг път е изминала кавказката овчарка на тази земя? На практика 3000 години! За това време тя се е променяла....Хората сменяли видове оръжия, територии на обитаване, дрехи, начин на живот. Кучетата на Кавказ и Азия се отдаличавали и връщали „в изходна позиция”. Те също са били убивани от войни и диви зверове, те също са били покосявани от чума, както хората....Те също са се сражавали в рицарски дуели.
И ето, след толкова години, те стоят пред нас, готови да ни следват по всеки избран от нас път. С една и съща гъста щуба зиме и лете, със същите остри зъби и същите предани очи. Тези кучета са свикнали да охраняват това, което принадлежи на стопанинът им. За 3000 години тези животни доказаха, че са по-верни от всеки приятел...Отдавали са живота си на безброй хора, понякога дори заради подплашена от тях овца! Това е изумителна черта – да живееш заради другите! Безкористно да вярваш, че и най-гнусният тип, наречен стопанин – това е Бог....И  освен това, тези кучета обичат да са на път, така се е стекъл живота им.
Затова им дайте възможност да са на път и ще ви покажат най-ярките черти от своят характер и най-интересните ви спомени ще са от общуването ви с тях.
Най-важното е, че ще видите кучето друго. Не такова, което стои в клетка или в автомобил....Свободно и красиво, а най-важното че ще ви гледа в очите, видно опитвайки се да ви каже нещо.......
Вие как мислите, какво?
(http://i014.radikal.ru/1109/2e/5b8c5a3e8bca.jpg)


 Вадим Кацнельсон
Национален експерт на Украина
expert53@mail.ru
http://coordinator-ua.org/


Title: Re: Статии
Post by: ASKAR on September 25, 2011, 06:55:40 AM
КОРОТКОШЕРСТНЫЕ КАВКАЗСКИЕ ОВЧАРКИ


Ильгам Гасымзаде


О  древнем происхождени кавказской овчарки, достоинствах ее рабочих качеств написанно очень много, и по этому поводу нет никаких споров. Кавказская овчарка (аборигенная порода) это гордость всех народов Закавказья и Кавказа, но вместе с тем это и беда этих народов. После развала Советского Союза, каждая из этих суверенных республик старается присвоить себе право создателя этой породы. Какие только новые названия не придуманы : арцахская собака ???, длиношерстный грузинский волкодав, азербайджанский гурдбасар(волкодав), аланская собака, армяно-турецкая, курдская собака и т.д. Если и далее так пойдет то название породы будут по каждому району и каждому селу. И это будет трагедией для породы.

О тяжелом положении кавказской овчарки в Азербайджане в 70-х и в начале 90-х прошлого века, достаточно писалось в республиканской прессе. Но после 1995 года положение стало улучшаться. Появилось достаточно много животноводческих хозяйств , имеющих неплохое (не выставочное) поголовье собак, с хорошими рабочими качествами. И что особенно приятно, возродилась , казалось бы вымершая степная разновидность короткошерстных собак - степной тип овчарки Азербайджана. Это один из типов кавказской овчарки, распространенный по всему региону. Большое поголовье издревне обитало в степных районах Азербайджана.

Вообще, в силу климатических условий (в Азербайджане 7 климатических поясов), а также тем, что исторически животноводство более развито на территории Южного и Северного Азербайджана, все типы кавказских овчарок обитают в нашей республике.

В высокогорных районах, граничащих с Грузией и Арменией, имеются собаки так называемого горного типа – длиношерстные КО, в средней полосе – районах близких к Дагестану – собаки с промежуточной шерстью ( считаю лучшим типом КО, с отличными рабочими качествами, прекрасно чуствующие себя как в достаточно холодных горных местностях,, так и в жарких районах. Например, легко перенося холода, в отделные годы превышающие минус 30 градусов в Нахичеванской Автономной области, и жару, доходящей до 40-45 градусов в низменных степных районах республики.) Кстати, лучшая кавказская овчарка СССР (в 30-х годах 20 века) по кличке Топуш, имел шерстяной покров промежуточного типа.

Если проследить историю возникновения КО, на протяжении многих лет издаваемой как в советское время, так и сейчас, можно заметить, что у всех авторов, как солидных ( в первую очередь А.Мазовер, В.Калинин, Т.Иванова, А.Морозова, журнал «Друг», а также молодой журнал «Аборигенные собаки Кавказа и Азии») так и не особо компетентных , одна версия о происхождении кавказской собаки не вызывает споров, т.е. родоначальник тибетский дог, далее ассирийская, месопотамская собаки и т.д.

В связи с эим хочу обратить внимание любителей КО на такое обстоятельство. Не отнимая ваше внимание на подробности, грубо говоря, спустившись с Тибета, несколько преобразившись, собаки попали в жаркий климат Ближнего Востока, и далее в Закавказье. А потому вполне естественно, что у всех этих собак и вполне логично у конечного продукта - кавказской овчарки должен преобладать короткий шерстяной покров, а ближе к горам Кавказа, промежуточный и длинный.

Короткошерстная кавказская овчарка – это реальность. В 30-е годы прошлого столетия, когда начал осуществляться массовый вывоз собак на территорию России для служебного пользования, предпочтение отдавалось собакам Грузии, так как считалось, что длинношерстные собаки легче перенесут суровые морозы, и надо полагать, в угоду тогдашнему руководству СССР, что также подтверждалось фактами, опубликованными в печати.

Но думается, что и короткошерстные, и с промежуточным шерстяным покровом собаки справились бы с морозами Сибири. Ведь прижились там восточноевропейские овчарки, доги, доберманы, ротвейлеры и др.

Степные короткошерстные кавказские овчарки – собаки крупного роста ( высота в холке доходит до 70-80 см ) с большой головой, костяк более легкий, чем у длинношерстный собак. Индекс костистости в среднем 17,3 . Глаза овальной формы – миндалевидные. Длина шерстяного покрова 3-5 см ( у промежуточных 5-7, длиношерстных –14 см – аборигенные собаки, не заводские). Окрас: палевый, белый, серый, бурый, пятнисто-белые с бурыми или черными пятнами ( черный фон с белыми пятнами нежелателен).

           Особенно ценится огненно-рыжий окрас ( называется в народе «золотистый»).Короткошерстные собаки обладают более высокими рабочими качествами, чем длиношерстные. Об этом можно судить по следующим примерам. С древних пор по настоящее время в собачьих боях принимают участие подавляющее большинство короткошерстных собак или с промежуточным ворсом.

До 1953 года, когда на территории Азерабйджана в субтропической зоне обитали вымершие туранские тигры и леопарды, кавказские овчарки из отары ( в то время в отаре число взрослыхсобак доходило до 15-20) атаковали  зверя и запросто его отгоняли. 5-6 собак легко отгоняли медведя.

Цель данной статьи напомнить псевдо-патриотам- кинологам, что не надо уподобляться политикам, делящим все и вся, от земель до народов. Кавказские овчарки даны нам богом, природой и традициями наших предков. Задача истиных любителей этой породы, в первую очередь не в том, чтобы претендовать на то, кому она принадлежит, а в том, чтобы сохранить ее в первозданном виде, не портить требываниями специалистов «шоу-выставок». «Кавказец» позволяющий судье лезть ему в пасть, что угодно, только не кавказец. КО без агрессии и злобы к чужому – это всего лишь громадный пудель.


Title: Re: Статии
Post by: Ariman on October 25, 2011, 21:23:39 PM
Относно превода от руски -  сложността на текста идва от това, че е научен труд в насока генетика - неточност в превода на термини и неясноти в смисъла на цели изречения е допустим.


Автореферат към дисертационен труд на Ольги Рябининой (Олга  Рябинина)

Филогенетични връзки и генетично разнообразие на някои местни (отечествени) породи кучета
(Според анализа на митохондрийната ДНК)

Автореферат към дисертационен труд за степен – кандидат на биологичните науки
Москва – 2008г.

Работата е извършена в лаборатории по сравнителна генетика при животните
Институт по обща генетика Н.И. Вавилова към РАН(Российская академия наук – Руска академия на науките)

Научен ръководител:
Член – кореспондент  към РАН, проф. Захаров – Гезехус Илья Артемьевич

Официални рецензии:
Д-р. на биологическите науки
Холодова Марина Владимировна
Кандидат на биологическите науки
Рычков Сергей Юрьевич

С десертационния труд, може да се запознаете в библиотеката към  Института по обща генетика Н.И. Вавилова към РАН

Научен секратариат
Дисертационене съвет:
Кандидат на биологическите науки
Полухина Г.Н.


Извинявам се за липсата на фигурите и таблиците, ще се опитаме да поправим ситуацията в скоро време.

Обща характеристика на работата

Актуални теми. Произходът на домашните кучета, филогенетичните връзки на отделните породи, също така и генетичното разнообразие и структурата на породите представляват интерес за света на научните изследвания. Данните получени от генетици, археолози и биолози са взаимно допълващи се, и позволяват да бъде възстановена схемата на филогения при кучето.
Секвениране на генома (определяне на първичната структура, последователност) на домашните кучета за връзка на отделните породи и техните генетични структури, а така също и направлението молекулярна медицина към хуманитарната медицина, използващи кучета като модели при изучаването на наследствените заболявания, позволи процъвтяването на ветеринарната медицина.
Изследванията на филогенетичните връзки при породите кучета се провеждат в цял свят, но в Русия и бившите съветски републики, вкл. и евразийските; както и някои региони, разполажени на пътя на човешките миграции - в близост до териториите, където се предполага , че е одомашено кучето – остават почти неизследвани.
Един от най – широко използваните ДНК  маркери във филогенетичните изследвания се явява този на хипервариабилността на района, контролираната зона на митохондриалната ДНК. Този тип маркер ни позволява да се проследи генофонда на животните по майчина линия, поради снижената интензивност на рекомбинацията предавана по майчина линия.

Цели и задачи на изслседването. Изследване на филогенетичните връзки и генетичното разнообразие на породите кучета, зародили се на териториите на Кавказ, Сибир и Централна Азия.

Поставени са следните задачи:
1.Изследване на полиморфизма на нуклеотидните последователности на левия хипервариабилен фрагмент от контролираната зона на митохондрийната ДНК у представителите на избраните породи;
2.Сравнителен филогенетичен анализ на получените резултати за местните (отечествени) породи кучета и публикуваните резултати от други автори отнасящи се за чужди породи;
3. Оценка на нивото на генетично разнообразие на местните породи кучета;
4 Въз основа на получените резултати от изследнването на митохондриалната ДНК, в съвкупност с данните от кинолози, археолози, генетици и историци, се предполага възможност за възстановяване на схемата на образуването на местните породи кучета.

Научни новости и практическа стойност на работата. В настоящата работа, за пръв път ще бъдат изследвани филогенетичните взаимоотношения и нивото на генетично разнообразие по майчина линия на аборигенните и заводски породи кучета (овчарски кучета от Северен Кавказ, лайки, кавказка и средноазиатска овчарки) с използването в качеството на ДНК маркер, последователността на фрагмента от контролната зона на митохондриалната ДНК.
Първо са проведени молекулярно – генетичните изследвания на кучетата от Северен Кавказ. Получените резултати могат да бъдат използвани при изготвянето на програми за съхранение и опазнване на породите кучета, за поддържане на  необходимото ниво на генетично разнообразие. В допълнение, резултатите могат да бъдат използвани в програми за опазване и възстановяване на местните породи кучета, които са част от биологичното разнообразие на страната.

Теоретическа значимост на работата. Свързана е с установяването на филогенетичните връзки на отделните породи кучета и идентификация на техните корелациите за произход с историята и филогенията на народите, населяващи регионите, в които са се зародили тези породи, изследвана бива и филогенията и на други домашни животни от същите региони.

Тестване на работата. Основните резултати от дисертацията са представени на конференциите:
Международна конференция „Изчислителна филогенетика и геносистематика” (Москава, 2007г.)
Международна конференция  „Биоинформатика и регулиране на генома”
(Новосибирск, 2006г.)
Международна конференция „Молегулно – генетични основи за съхранение на биоразнообразието на бозайниците”
(Черноголовка, 2007г.)
Международна конференция „Генетика в Русия и Света” посветена на 40 – годишнината на „Институт по обща генетика - Н.И. Вавилова” РАН (Москава, 2006г.)
6 – та Международна научна конференция „Съвременни постижения и проблеми на биотехнологиите при селскостопанските животни” (Дубровици, 2007г.)
10 – та Конференция на младите учени при Пущинско училище – посветена на 50 – годишнината на „Пущински научен център” към РАН (Пущино, 2006г.)
„3 – та Международна конференция  на руско – иранското селско стопанство и ресурси” (Москва, 2002г.)

Публикации. По материали на дисертацията са публикувани 8 печатни работи.
Обем и структура на дисертацията. Дисертацията е изложена на 117 страници и съдържа следните раздели: въведение, преглед на литературата, материали и методи, резултати и обсъждане, изводи, библиография( включително 44 местни и 169 чужди източници) и приложения. Работата съдържа 16 таблици и 13 фигури( без приложенията), приложенията се състоят от 3 таблици и 4 фигури(илюстрации).
Съдържание на работните материали. Като източник на ДНК са използвани проби от козина с изтръгната луковицата на самия косъм, взети от различни кинологически мероприятия, както и кръвни проби от кучета взети при рутинна ветиринарна практика.
Космените образци и кръвни проби са взети от представителите на: средноазиатска овчарка; местни кучета от породната група на северно – кавказките вълкодави – населяващи Северна Осетия и Караево – Черкезкия район; представители на заводските кавказки овчарки; руско – европейски, западносибирски и източносибирски лайки; така също и от немски овчарски кучета. За сравнителен анализ на получените генетични резултати са използвани по – ранни публикации на други автори(Vila et al., 1997, Savolainen et al., 2002, van Asсh et al., 2005), за последователността на хаплотиповият фрагмент на митохондрийната ДНК в чуждестранни кучета и лайки.
Получените в това проучване последователности на фрагмента на митохондрийната ДНК, както и последователности от GenBank, за анализ са обединени в групи въз основа на морфологичния тип, характера на традиционното им използване както и региона на разпространение.
(Таблица 1.) Съдържа - обща характеристика на групите създадени за анализ, както и регистрационнния номер в базата данни на GenBank; хаплотиповия фрагмент на митохондрийната ДНК при кучетата, описан от по – ранни автори (Savolainen et al., 2002).
(http://pic100.picturetrail.com/VOL765/13289409/23923670/399132259.jpg)


Методи. Докладът анализира основните поредици на фрагмента на левия хипервариабилен участък на митохондрийната ДНК от контролирания регион. Като матрица на PCR – амплификации, за анализиране на частта на митохондрийната ДНК е използвана ДНК извлечена от космените образци и кръвни проби. Последователностите получени на PCR – продуктът извършени по модифицирания метод на Сангър с флуоресцентно откриване на капилярен генетичен анализатор ABI-Prism 3100-Avant (Applied Biosystems, USA).
Определяне в получените първичните последователности, съответстващи на контролираната зона на митохондрийната ДНК, проведено с изравняване със стандарта пълна последователност на митохондрийна ДНК на куче.(GenBank accession number NC_002008)
Търсеният хиплотипов, идентичен, последователен фрагмент на митохондрийната ДНК от нас е регистриран в GenBank, изследването е осъществено с помощта на програмата BLAST( уеб сървър NCBI, адрес http://www.ncbi.nlm.nih.gov/BLAST )


Title: Re: Статии
Post by: Ariman on October 25, 2011, 21:30:25 PM
Изолирането на хаплотипа сред получените първични последователности на митохондрийната ДНК, изчисляване на параметрите на генетичното разнообразие, генетични разстояния, а така също и йерархичен дисперсионен анализ (AMOVA) проведен с помощта на програмата Аrlequin v.3.0 (Excoffier et al., 2005). Изградени са мрежи(таблици) с помощта на програмата TCS v.1.21 (Clement et al., 2002).  Първо са описани хаплотипи, принадлежащи към изброените по – рано хаплотипни групи - A, B, C, D, E (Savolainen et al., 2002), определени по средното групово разстояние, вземайки под предвид модела на Тамуры-Нея (Тамур – Ней) както и относно положението в изградената вече мрежа. Филогенетическите дървета са изградени по метода (neighbor-joining) в програма Mega v.2.1 (Kumar et al., 2001,) и по метод UPGMA в програма Phylip 3.65 (Felsenstein, 2004).
Факторният анализ е на сдвоените FST (Fixation index), за генетичното разстояние (модел Тамуры-Нея) проведен в програмата Статистика 6.0 (StatSoft, 2001).
Анализът на получените нуклеотидни последователности проведен по фрагментният размер 321 базисни пункта, се отнася до позиции 15459-15779 в пълната последователност на митохондрийната ДНК при кучетата (GenBank accession number NC_002008). Първо са описани хаплотипите рагистрирани в GenBank под номера: DQ403817, DQ403818, DQ403819, DQ403820, DQ403821, DQ403822, DQ403823, DQ403824, DQ403825, FJ392757, FJ392758, FJ392759,  FJ392760, FJ392761.
(http://pic100.picturetrail.com/VOL765/13289409/23923670/399132258.jpg)


Фигура 1. – Полиморфните позиции (S = 48) на хаплотипа на митохондиалната ДНК са иднетифицирани в експерименталната част от работата.RH индексът за първи път описва хаплотипа. Хаплотипите, индентифицирани в експериментално изследваните проби, както са описано от други(по – ранни) автори, биват обозначени с индекс съответстващ на определеното описание  (Savolainen et al.,2002), поставя се знак за равенство ако са идентични с изследвания фрагмент.
В изследваният фрагмент от митхондиалната ДНК с дължина 321 базисни пункта в изследваните пробите ние открихме 28 хаплотипа.(фигура 1.) 14 от тях, в момента на опсването им, са били наблюдавани за първи път при кучето. От тях 7 са отнесени към хаплогрупа „А” , една се явява преход между „А” и „D”, 2 в хаплогрупа „В”, един в „C” и два в „Е”. В по – рано описаната принадлежност в хаплогрупите, за пръв път бива описан хаплотип (la5) идентифициран в групата на лайките, но не е в състояние да бъде определен поради броя на заместванията, които го отличават. Анализ на хаплотипа „la5” и последователностите от GenBank,  показал най – голяма хомология на данните получени от контролираната зона на кучешката митохондиалната ДНК, а не от други бозайници, включително и от други представители на рода Canis,  така и представители на други таксони.

За разлика от метода на построената дендограма (дървовидна диаграма), където хаплотипите биват разположени в краищата на „клоните”, в методът на средната мрежа (максимален брой парсимонии в мрежата) позволяват разполагането на хаплотипа и във „възлите”. (Posada & Crandal, 2001).

Изградената мрежа вклчва както хаплотипи описани по време на работата, така и такива индентифицирани по – рано от други автори(Savolainen et al.,2002). Представени във Фигура 2.

Топологията на изградената мрежа от хаплотипи е подобна на тази получена от други изследователи (Savolainen et al., 2002). Като дава възможност да се видят и допълнителните особености във взаимоотношеният на хаплотипите.

Както беше отбелязано по – рано, изградената мрежа показва, че основната хаплогрупа „А”  се състои от няколко подгрупи, всяка с отделен хаплотип за „корен”. В насоящата работа са идентифицирани, както по – рано описаните хаплотипови „корени” на групи , така и „производни” от корена данни.

Методът на мрежата позволи идентифициране на връзката на хаплогрупа „D” с хаплогрупа „А” чрез описаният за първи път в работата хаплотип RH 24, открит в групата на лайките.Също така показва наличието, в хаплогрупа „D”, на различни съребрени линии, представени от хаплотип RH 26.
(http://pic100.picturetrail.com/VOL765/13289409/23923670/399132257.jpg)
Фигура 2 – мрежа от медиани, показващи хаплотипа в митохондриалната ДНК при куче. Представени са собствени данни, в съвкупност с по – ранни такива. (Savolainen et al. 2002). Правоъгълниците обозначават хаплотипа, идентифициран в експерименталната част от тази работа. RH индексът маркира за пръв път описаните хаплотипи. Идентифицираните, в експериментално изследваните проби, хаплотипи -  описани по – рано от други автори, са обозначени с индекс, съответстващ на описанието(Savolainen et al., 2002) със знак на равенство, при които има иденстичност в изследвания фрагмент. Разпределение на числата, на иднентифицираните хаплотипи по хапло групи , за всяка изследвана група кучета, са представени в Таблица 2. Следва да се отпбележи , че при породата САО ( средноазиатска овчарка) е идентифициран хаплотип от хапло група „E/W”, по – рано отбелязан само при кучета от Япония и Корея.
Също така, в групата на севернокавказките вълкодави и групата на лайките е идентифициран хаплотип от хаплогрупа „D”, споменат по – рано с висока честота при кучетата от Скандинавия, както и единично в планинските раьони на Южна Европа и Турция.




Title: Re: Статии
Post by: Ariman on October 25, 2011, 21:33:59 PM
Таблица 2 - Разпределение на числата, на иднентифицираните хаплотипи по хапло групи, за всяка изследвана група кучета.
(http://pic100.picturetrail.com/VOL765/13289409/23923670/399132256.jpg)




1.   Собствени данни;
2.   Първични последователности и честоти на хаполитпа в планинските раьони, взети от литературен източник (van Asсh et al., 2005).Изчисленията вземат под наблюдение фрагмент с дължина 321 базисни пункта.
3.   Първичните последователности и честоти на хаплотипа в планинските ражони, взети от литературен източник (Savolainen et al., 2002). Изчискенията вземат под предвид само фрагмент с дължина 321 базисни пункта.
Разпространение на хаплотип от група „D” в митохондиална ДНК на куче.

Хаплотип RH 24 (Фиг.2), беше открит само в един от видовете, от групата на лайките, който се явява промеждутъчен между хаплогрупи „А” и „D”. От най – близкият хаплотип А 27 и А11=А12=А13=А14=А54, се отличава по една замяна (отношението транзация/трансверсия, съответно). От хаплотип D 5, най – близкият от група „D”, хаплотип RH 24 се отличава с две транзации.

Хаплотип RH 26, също така беше открит само в един от видовете, от групата на лайките и представлява друг клон на хаплогрупа „D”отличаващ се от хаплотип RH 24 с две трансверсии и една транзация.

По този начин, групата на лайките получава най – високо представителсто (максимален брой хаплотипи) от хаплогрупа „D” – хаплотипи, които се появяват с най – голяма честота при породите кучета от Скандинавия.

Хаплотип D 6, маркирани в групата на севернокавказките вълкодави, се различава с една замняна от хаплотип D 5. Хаплотип от тази група, ние идентифицирахме в лайките, съвпада с хаплотипи D1, D2, D3, D4, проявяващи се с висока честото при породи кучета от Скандинавия. Този хаплотип се отличава от хаплотип D 5, обелязан в породите кучета от Турция, с три замени, а от хаплотип D 6 с четири замени. Идентифицираният в групата на севернокавказките вълкодави хаплотип D 6, маркиран по – рано (van Asch et al., 2005) при портогалската порода – естрелско планинско куче, показва наличе на обща майчина линия при тези породи, т.е. на съществуването на един по – ранен контакт във времето между популациите от Северен Кавказ и Португалия.
Идентифицираният в турските кучета, хаплотип D 5, различаващ се от D 6 по една замяна и явяващ се „междинен” в хаплотипите от група „D”, отразява вероятността за преминаването на даден генетичен поток през Турция.

Независимият произход на хаплотиповите данни на групите иглежда малковероятен, тъй като останалите хаплотипи ги разделя по – голямо число на замени, от колкото при хаплотипите от група „D”.

В средата на изградената хаплотипова мрежа (Фиг. 2.), хаплогрупа „D” има форма на дърво с дихотомни разклонения. Хаплотип RH 24, намиращ се в основат на структурата, се отличава от близкия до него двоен хаплотип от група „А”, съответно с по една транзация и трнсверсия. От най – близкия хаплотип от група „D” данните на хаплотипа се различават с две транзации.

Разпространение на хаплотипи от група „D” в митохондиалната ДНк при куче.

В кучетата от породата САО(средноазиатска овчарка) са идентифицирани два хаплотипа, принадлежащи към хаплогрупа „Е”, близки до хаплогрупа „W” – която включва и хаплотипите на вълка от Китай и Монголия. Ние идентифицирахме нови данни за захплотипи от тази група (RH 2, RH 14), отличаващи се една от друга по два заместителя. Най – близкият до него хаплотип е намерен във вълците в Китай. Ние идентифицирахме нова хаплогрупа „Е” различаваща се от Е 1, съответно до три и пет замени. По – рано описаните хаплотип Е 1 отнасящ се до хаплогрупата е отркриван само при кучета от Япония и Корея. В допълнение, при САО, еднократно е идентифициран хаплотип, хомологичен фрагмент на хаплотип А 29,  явяващ се „корен” при дингото(Savolainen et al., 2004) и отбелязан по – рано (Savolainen et al., 2002) само при кучетата от Източна Азия (Китай, Япония, Индонезия), както при хъскитата и маламутите. По този начин, при кучетата от Централна и Юго – Източна Азия, присъстват два различни, странични клона на хаплогрупа „Е”, близки до хаплотипите от група „W” на вълците.

Междупородни двойки FST (Fixation index)
За сравнение на спектровите честоти на хаплотипите в излседваните групи кучета са изчеслени двойки по значимост - FST  (Таблица 3.)
Получената междугрупова стойност  FST   = 0.00 свидетелства за липса на диференциация по спектровите честоти по майчините линии на следните изследвани групи: средноазиатска овчарка – севернокавказка овчарка – породи от Турция – кавказка овчарка – немска овчарка – лайки. Сойността на FST   = 0.08 между представените групи кучета и естрелското овчарско куче е по – малка, дори от колкото при естрелското овчарско куче и други породи от Португалия, а също ретривъри и породи от Скандинавия. Това е отражение на сходството, на естрелското планинско куче с данните от групите, включващи азиатски овчарски кучета, немско овчарско куче, кавказка овчарка и лайки, по разпределението на спектровите честоти на хаплотипа, в сравнение с групи кучета от съседните на тези породи райони.

Таблица 3. – Значение на междупородните двойки FST . С удебелен шрифт са маркирани стойностите, за които съответства p>0.05.
(http://pic100.picturetrail.com/VOL765/13289409/23923670/399132254.jpg)

Бележки.
1. Собствени данни.
2. Първични последователности и честоти на хаплотипа в скалите, взети от литературен източники(van Asch et al., 2005). Изчисленията вземат предвид само изследвани в това проучване хаплотипи с дължина на фрагмента 321 базисни пункта.
3. Първични последователности и честоти на хаплотипа в скалите, взети от литературен източники (Savolainen et al., 2002). Изчисленията вземат предвид само изследвани в това проучване хаплотипи с дължина на фрагмента 321 базисни пункта.

Генетични разстояния между породите.

За да се идентифицира по – детайлно картината на деференциацията и филогенетическите връзки на изследваните породи/ групи кучета, са оценявани междугруповите разстояния, като се взима под предвид модела Тимур – Ней(Тамуры-Нея). Този тип на рзстояние, дава възможност да се вземат под предвид освен честотите на хаплотипа и степента на хомология, отразяваща еволюционната връзка, но и  намаляването на хомоплзното въздействие. Генетичните разстояния, които отчита модела Тимур – Ней, метод неизмерващ сдвоените междугрупови среди(UPGMA) построява дендограма отразяваща филогенетическите връзки на породите. (Фиг.3.)

Изборът, в качестовото си на външна група,  на породата Кастро лаборейро се обуславя от факта, че в резултат на продължителното отглеждане в изолация при ниската численост на тази порода, тя остава в страни, от каквито и да било проучвания, което отразява значението на междугруповите генетични разстояния.

В изградената дендограма можете да разграничите две групи. В състава на първата влизат породи/групи: естрелско планинско куче, немска овчарка и субкластер „азиатски породи”: северокавказки вълкодав, средноазиатска овчарка и породите от Турция. В състава на втората група влизат: кавказка овчарка, португалска овчарка и ретривъри. При избор, в качеството си на външни групи породи(външен корен), породата кавказка овчарка също така не винаги може да се групира при азиатските овчарски породи, а стои по – близо до други проучени европейски породи.



Title: Re: Статии
Post by: Ariman on October 25, 2011, 21:37:12 PM
(http://pic100.picturetrail.com/VOL765/13289409/23923670/399132276.jpg)

Фигура 3. – Дендограма, показваща филогенетическите връзки на излседваните групи от кучета, изработена по метод UPGMA на междугруповите генетически разстояния, вземащ под внимание метода Тимур – Ней. Групирането на кавказката овчарка с европейски породи като португалска овчарка и групата на ретривърите, показва присъствие на генофонд, голям дял от общи майчини линии. Това е в противоречие с историята на породата кавказка овчарка, чийто произход се свързва с аборигенните кучета на Кавказ. Трябва да се отбележи, че групата от севернокавказки вълкодави, състояща се от местните кучета на Северен Кавказ влизат в състава на по – горе описаните групи. Резултатите от мащабирането, които позволяват да се изготви триизмерна, пространствена матрица на междупородните генетични дистанции, вземаща под предвид модела Тимур – Ней, не позволява ясно и еднозначно да се определят взаимозависимостите между изследваните породи кучета. Слвдователно, за да идентифизират основните групи, след което би могло разделянето на изследваните породи е нужно да се определят ключовите променливи, определящи най – значимите ферсии на породоформирането, е приложен факторен анализ на генетическите разстояния в два вида: модел Тимур – Ней(Фиг.4) и FST (Фиг. 5)
(http://pic100.picturetrail.com/VOL765/13289409/23923670/399132275.jpg)

(http://)Фигура 4. – Проекция на натоварващя фактор. Обяснение на генетичните дисперсни дистанци между породите, по метода Тимур – Ней.

Обозначения(легенда): 1. Средноазиатска овчарка, 2. Севернокавказки вълкодави, 3. Кавказка овчарка, 4. Овчарско куче от Азорските о-ви, 5. Портогалска овчарка, 6. Естрелско планинско куче, 7. Турски породи кучета (акбаш, кангал и производни), 8.Скандинавски породи кучета, 9. Лайки, 10. Немска овчарка, 11. Кастро – лаборейро, 12. Ретривъри

При факторен анализ на сдвоения FST,  седем основни(първични) фактора, могат да се обяснят 70 % от вариацията, от които делът на първите две представлява 21 %.
Също така е възможно да се определи вторичният фактор, разделя групата, състояща се от порода/група средноазиатска овчарка, севернокавказки вълкодав, кавказка овчарка, турски породи, лайка и немска овчарка от останалата част от излседваните породи.
За разлика от резултаите от анализа на междупородните генетични дистанции(Тимур – Ней( Фиг. 3 и 4), факторният анализ на сдвоения FST  показва близостта на породата кавказка овчарка към групата на азиатските овчарски кучета (Фиг. 5).
(http://pic100.picturetrail.com/VOL765/13289409/23923670/399132273.jpg)

Фигура 5. – Проекция на натоварващия фактор, обяснява дисперисията на двойките при FST.
Обозначения(легенда): 1. Средноазиатска овчарка, 2. Севернокавказки вълкодави, 3. Кавказка овчарка, 4. Овчарско куче от Азорските о-ви, 5. Портогалска овчарка, 6. Естрелско планинско куче, 7. Турски породи кучета (акбаш, кангал и производни), 8.Скандинавски породи кучета, 9. Лайки, 10. Немска овчарка, 11. Кастро – лаборейро, 12. Ретривъри

По този начин, анализът на междугруповите генетични разстояния, отразяват филогенетичните връзки между породите, като се посочва присъствието в майчиния генофонд на породата кавказка овчарка компоненти, които НЕ са характерни за овчарските кучета от Азия.




Title: Re: Статии
Post by: Ariman on October 25, 2011, 21:43:58 PM
Йерархичен дисперсионен анализ на молекулярната изменчивост(AMOVA), е взет под, за да се оцни ролята на географският фактор(разстояние между регионите на предполагаемия произход) при формирането на групите кучета. Анализът позволява да се оцени приноса на междугруповата, вътрегруповата и вътрепородната  изменчивост, въведени в общата молекулярна вариация, при различните варианти на състава на изследваните групи кучета.
При свързването на породите в групи въз основа на географският район на предполагаея произход и разпространение( 1. Централна Азия, Турция и кавказ, 2. Европа, 3. Скандинавия, 4. Сибир.) са получени стойности на дисперсните компонентите, показващи неточности в тези групировки. При анализа на разстоянието не вземаме предвид вида на нуклеотидните замени между хаплотипите, при групирането на породите е получена отрицателна стойност на междугруповите компоненти. Така също и при анализа на генетичните разстояния (метод Тимур – Ней) са получени различия между породи  в състава на една  група, по – големи отколкото разликата между две групи.
Бяха тествани различни варианти за оформяне на изследваните групи. Във всички иследвани от нас случаи, дялът на вътрепородната изменчивост значително превишава междугруповите и вътрегръуповитре различия и съставлява 75 – 85 % от общата молекулярна промяна.

В резултат, от проведения филогенетически анализ, показва че въпреки изключително сложните и нееднозначни филогенетически отношения на породите кучета, използването на няколко допълващи се един – друг статистически метода, позволяват да се определят основните характеристики, отразяващи разпределението на майчините линии в изучените породи кучета.
Самата миграция се осъществява с преселението на народите – собственици, търговия, а в случая на овчарските кучета – съпътстващи стадата и тяхното движение, именно за това при проведеното търсене на корелации разки филогенетическите връзки при кучетата с тези на основните филогенетични линии в генофонда при породите овце, както и при формирането на различните народи и етноси.
Що се отнася до проблема засегнат в тази статия – връзката на една от португалските породи кучета – естрелско планинско куче с овчарските кучета от Азия( Фиг.3 и Табл.3, общ хаблотип ( D 6 ) в тези групи), в по – ранни изследвания засягащи породите овце  (Pereire et al., 2006), показват същото наличие на общи линии митохондриална ДНК в една порода от Португалия, с породите овце от Кавказ и централна Азия, които не са идентифицирани в нито една друга порода в Европа.
Наличието на големия брой хаплогрупи в митохондрийната ДНК, широко представени в групите кучета от Северен Кавказ и Средна Азия, корелират с разнообразието в митохондийната ДНК на народите, населяващи тези райони.
Предполагаемо силно влияние при формирането на тези групи кучета, е била метизацията с кучета от други райони, корелира с факти свидетелстващи миграцията на древните племена в юго – западя азиатски коридор, простиращ се от Анадола(Мала Азия) и транс – кавказкия регион, чрез Иранското плато в Пакистан и северо- западна Индия.

Генетично разнообразие.
За оценка на генетичното разнообрази на митохондрийната ДНК в изследваните породи/групи, за всяка от тях за изчислени следните стойности (Таблица 4): брой на полиморфните резултати в изучаемия фрагмент от контролираната зона на митохондиалната ДНК (S) ; нуклеотидно разнообрази  (π/L) ; средният брой на различията в двойките (π) ; хаплотипово ранообразие (H).
(http://pic100.picturetrail.com/VOL765/13289409/23923670/399132272.jpg)

Таблица 4 – Значение на параметрите на генетичното разнообразие на митохондрийната ДНК в излседваните групи кучета.
Бележки.
1.   Собствени данни;
2.   Първични последователности и честота на хаплотипа в изследваните породите, взет от литературен източник (van Asсh et al., 2005). Изследванията вземат под предвид само данните за фрагмент с дължина 321 базисни пункта;
3.    Първични последователности и честота на хаплотипа в изследваните породи, взети от литературен източник (Savolainen et al., 2002). Изследванията вземат под предвид само данните за фрагмент с дължина 321 базисни пункта
Таблица 4 показва, че високите стойности както на хаплотиповите, така и на нуклеотидните разнообразия са характерни едновременно за изследваните групи, като средноазиатска овчарка, севрно кавказки вълкодав и естрелско планинско куче. Едновременно с това, ниски стойности на параметрите са получени за породата кавказка овчарка, португалска овчарка, групата на ретривърите и особено за породата кастро – лаборейро. Максималният брой на полиморфните(вариабилни) резултати  е отчетено при средноазиатската овчарка и групата на лайките. В породата кавказка овчарка е наблюдаван брой на полиморфните резултати, под средната стойност сред всички разгледани групи/породи.
При сравнение на породата кавказка овчарка с редица други заводски породи, изключвайки кастро – лаборейр, показва наличието на приблизително същият брой хаплотипи на митохондриалната ДНК, значително по – малко  в сравнение с аборигенните породи и породите създадени на основата на аборигенни кучета.
При сравнение на породата кавказка овчарка  с редица други заводски породи, се характеризира с по – ниски полиморфни резултати, средно ниво на хаплотипово         (генетично) разнообразие, ниско нуклеотидно разнообразие, и по – ниско в сравнение с португалското овчарско куче и азорското овчарско куче, представителство на халогрупите на митохондрийната ДНК. Комплексното значение на тези параметри, свидетелства много ниско ниво на генетично разнообразие в породата кавказка овчарка, вероятно явяващо се в следствие на тесния инбридинг - „ограничаващият фактор”.
По – този начин, аборигенните и създадените на тяхна основа породи се отличават от заводски създадените, с високо ниво на хаплотипово, нуклеотидно и полиморфно разнообразие, както и по – широкото представителство на хаплогрупите (съответно - средно в четири и две хаплогрупи).

Резюме.

1.Азиатските породи овчарски кучета – средноазиатска овчарка, турски овчарски породи(акбаш, кангал) и севернокавказките вълкодави – по резултати от анализите за изменчивост на митохондрийната ДНК съставляват близкородствени групи.

2.Заводската порода кавказка овчарка се характеризира с ниско ниво на генетично разнообразие, сравнимо с нивото на генетично разнообразие на европейските заводски породи, а също така съдържа компоненти на генофонда по майчините линии, отделящи се от  тези на азиатските овчарски кучета и същевременно приближаващи я към други европейски породи.

3.Породата средноазиатска овчарка и породната група на сборигените от Северна Осетия и Карачаево – Черкезия (севернокавказки вълкодав) се характеризират с високо генетично разнообразие на генофонда по майчини линии,по – високо от това на заводските породи.

4.Във формирането на азиатските овчарски породи, влияние е оказал контактът с популации от Югоизточна Азия, а също така и Южна Европа.

5.Групата на лайките е филогенетически близка с групата на азиатските овчарски кучета.

6.Първоначално са описани хаплотипи открити в лайките, свързващи кучета от хаплогрупа „D” с такива от група „А”. Скандинавската хаплогрупа „D”, вероятно има азиатски произход.


Материалът в оригинал можете да намерите тук - http://forum.pitomnikgamaun.ru/index.php?topic=750.0, преводът и публикацията му, са със знанието и съгласието на редакторите на руския сайт. Надявам се информацията да е полезна, желая Ви приятно четене!



Title: Re: Статии
Post by: rex on October 26, 2011, 07:06:20 AM
Мишо, ако тоя всичкия текст ако ти си го превеждал, евала човек! 
И каква стана тя - заводската кавказка овчарка твърде не е кавказка?
Даже имам чувството, че така смътно започвам да се досещам кои може да са тези други европейски породи, към които е генетично близка. :lol:


Title: Re: Статии
Post by: NAPALM on October 26, 2011, 07:57:45 AM
Браво Мишо! Заслужаваше си чакането! Отлично свършена работа! За нещастие не е нещо, което не се знае и не се забелязва и то от години, но няма значение. За беда, тъй като развъждането на тази порода е бизнес за мнозина, по всяка вероятност ще се получи нещо от сорта "Керванът си върви, а кучетата си лаят", но дано все повече хора си направят труда да си "извадят главата от торбата", за да се започне някакво нормализиране полека. Естествено не бива да се надяваме на крупните и "утвърдени" развъдчици да се съобразяват с подобни изследвания.....Но....Струва ми се редно, поне да именуват производството си с друга търговска марка... Поздравления за превода още веднъж :cheers:


Title: Re: Статии
Post by: NAPALM on October 26, 2011, 08:20:40 AM

И каква стана тя - заводската кавказка овчарка твърде не е кавказка?
Даже имам чувството, че така смътно започвам да се досещам кои може да са тези други европейски породи, към които е генетично близка. :lol:
Ами така излиза Ники...И то няма как да не излиза след като са използвани "подобрители" като нюфаундленд, сан бернар, езточно европейска овчарка(откъде си мислиш са тези черни седла при кавказците), испански мастиф, чау-чау, московска стражевая, претопяването на разните им там водолази и тем подобни безсмислици. Да не говорим, че така и няма да узнаем напълно за "творчеството" на "селекционерите" в "Красная Звезда".


Title: Re: Статии
Post by: ASKAR on October 28, 2011, 16:47:26 PM
Браво за превода :clap: :clap: :clap:,и то какво излезе ,че Ко е по близка до Други породи отколкото до аборигените.Сигурно заводските КО участвали в това проучване са по трите "Велики"линий :lol: :lol: :lol:.За съжаление никои не ще да коментира тези факти-ЗАЩО ЛИ?Когато преди време Жоро( Галдон)бе публикувал този труд на руски-единствената реакция бе,че това нищо не доказва,така това си мина И замина и нещата са си все същите.


Title: Re: Статии
Post by: Ariman on May 16, 2012, 09:32:46 AM
"Аборигенните породи кучета в съвременният свят"

В наше време проблемът със запазването на аборигенните и местни породи животни, в това число и кучетата, е осъзнато в световен мащаб като едно от най важните направления в делото за съхранение на културното и природно наследство на нашата планета. От 1974 г., две структури на ООН: Програма за околната среда и Продоволствена и селскостопанска организация, съвместно работят по няколко проекта в това направление.
Общият интерес към изучаването и спасяването на изчезващи породи домашни животни се определя от следните причини:
1. Аборигенните и местните породи се явяват част от биологичното разнообразие на земята, т.е. влизат в състава на общопланетарното природно наследство;
2. Аборигенните породи са винаги неразривно свързани с древните културни традиции на всички народи на света. За някои етноси тези животни до ден днешен са култови и нерядко определят своеобразието на духовният им мир и религия;
3. В така наречените обтегнати биоценози, уникален и адаптиран в течение на векове и хилядолетия генетичен материал, представлява съвкупност на генофондове на аборигенните и местни породи, често не може да бъде заменен с никакви вариации на домашни породи от други региони или на такива от заводско развъждане.
В случаите, когато генофонда продължително се съхранява в локална местнос, той представлява естествено природно богатство, не по-малко ценно от нефта, въглищата, златото и т.н. В нашата страна такива се явяват генофондовете на множество местни породи домашни животни, коне, рогат добитък, птици и разбира се кучета – най-древният спътник на човека.
Известният генетик А.С.Серебровский е указал два процеса, изменящи състава на генофонда: селекционният подбор(естествен и изкуствен), чиято цел е да размножи идни гени и да отстрани други, и мутационният, създаващ нови гени. Генофонд на дадена порода е прието да се разглежда като наследствен комплекс или набор на гени и техните алели, които обуславят основните признаци и качества на дадената порода. В буквален смисъл генофонда на произволен вид домашни животни се определя от разнообразието на породи, популации и отделни животни, които като цяло съответстват на понятието “генетични ресурси”.
Естествени(аборигенни) и изкуствени(заводски) породи
В своето време Дарвин е разделил породите домашни животни на изкуствени и естествени. Първите са получени в резултат на целенасочена селекционна дейност от страна на човека – те често имат неестествен външен вид, и без поддържващ подбор в значителна степен са склонни да губят новите придобити признаци в следствие, първо на зъзвръщане към екстериора и поведението на предците, и второ, в следствие на продължаващата се изменчивост. Към изкуственото развъждане могат да се отнесат породите, които са заводско развъждане.
Естествени породи домашни животни – древни, преди всичко аборигенни породи, запазили формата и облика на предците си и притежаващи нефункционални признаци на одомашняването в най-малка степен. Те са оптимално приспособени към външните уславия, вследствие на оскъдно хранене и сурови условия на живот, отличават се с крепка конструкция, голяма издържливост и устойчивост към местните болести. Естествените породи, обитаващи обширни райони, като правило се състоят от вътрешнопородни групи, които могат видимо да се различават по външни признаци и по своето значение. В сегашно време естествените(аборигенните) породи се срещат в райони от планетата, които са слабо засегнати от цивилизацията, при все, че в миналото те са били разпространени повсеместно и са съществували във всички европейски страни. Подбора с умисъл рядко им е влияел, най-често е бил несъзнателен и естествен, тъй като такива животни сами се грижат за себе си и се адаптират активно в условията на обкръжаващата ги среда, изпитвайки всяко пряко влияние, дори и нан най-малките различия във външните условия.
Най-заметна част от естествените породи представляват кучетата. В нашата страна към тях принадлежат арктическите и северни ловджийски кучета, ездовите и гонещите елени шпицове, кавказката и средноазиатската овчарка, в местата на своето историческо развъждане.
Както е известно от 30-те години на 20 век в СССР започва целенасочена селекция или заводско развъждане на много аборигенни кучета, преди всичко на ловджийски лайки, кавказка овчарка и средноазиатска овчарка. В наши дни тези кучета външно не се отличават кой знае колко от аборигенните, но значително им отстъпват по работни качества, издържливост и някои особености на поведение.
От съвременните развъдчици се изисква повече такт при съставяне на програми за развъждане на аборигенни кучета в градски условия и развъдници, а също и специално внимание на съхранелете се в Русия територии на естествено обитание на аборигенните породи.
По мнение на авторите е нужно да се отнасяме с особено внимание към опитите да се раздели която и да е от аборигенните породи на редица други породи, основавайки се на такива частни признаци като цвят и някои конституционни особености на района на обитаване. Това би означавало раздробяване на единен генофонд, което меже да взриви генетическото, в това число и имунното и психологично здраве на породата като цяло.
Влияние на заводското развъждане на аборигенните породи.
В отличие от принципите на народна селекция, обеспечаващи устойчивоста на аборигенните породи, при заводското развъждане на кучета, изменението на екстериора, работните качества и поведението настъпват в течение на дейноста на едно поколение развъдчици, за което свидетелстват приетите от съветските кинолози целенасочени преобразования на аборигенните ловджийски лайки в три известни спортно-ловни породи. Поведението и екстериора като правило се изменят не в най-добра страна като за самостоятелно вземащо решения куче.
Ще разгледаме промените на на няколко основни характеристики на екстериора на кучетата под влияние на изкуственият подбор.
Цвят и космена покривка. Състоянието на космената покривка служи като показател за здравето на животните, а унаследеното осветление на окраската на козината, ириса на очите и носната гъба, указва за генетично отслабване, така че трябва да се подхожда много внимателно при развъждането на кучета със светла окраска. Окраските на космената покривка имат при породите както формално, така и функционално значение. Функционално се различават предимно плътните и пъстри окраски. Големите бели петна облекчават визуалното проследяване на кучетата при стадата, на лов, при свободно търсене на различни обекти в местноста, особено в сумрак или лошо осветени площи.
От дълбока древност изменението на окраската на кучето е било свързано с необходимоста да се даде на тези домашни животни най-убедителен признак за различаване спрямо дивите им роднини. Съвременното разнообразие на окраски, постигнато по пътя на селекцията, в наше време е придобило идентификационно значение.
Първият етап на деструктивното изменение на космената покривка при лайките е във връзка с това, че почти столетие го оценяват на изложби, провеждани между откриването на ловните сезони, т.е. в първата половина на лятото. При дивите кучета от северното полукълбо през тези месеци протича основната смяна на зимната козина с лятна. Само че болшинството кинолози-експерти, не вниквайки в тази биологична закономерност, отдават предпочитание на изложбите към кучета с все още зимна козина, т.е. към тези, при които смяната на козината се е преместила от пролетно-летният на есенно –зимният сезон.
Лайките също са подложени и ноа подбор на лятно-есенни полеви изпитания с плаваща във вода патица. В този период кучето не е в период на смяна на козината и е по-добре защитено от измръзване във водата. Има също и подбор, който е през есенно-зимният сезон по гонене на белка. Дипломата, получена при работата по белката открива на лайката пътя кам племенният клас, към продължение на своят род.
За двата часа, през които се провеждат тези изпитания спортната лайка трябва да покаже разширено и задълбочено търсене на небогати на белки райони, а това и позволява да направи максималната и скорост при бягане. Естествено куче с изкуствено сменена по срокове козина, ще спечели с подвижност куче с несменена зимна козина, но съответстваща за сезона. На такива кучета се отдава предпочитание на изпитанията в средната полоса на Росия. Но когато връщат спортните лайки в северните райони за “подобряване” и възстановяване на местните породи им се налага през деня да търсят звяр за отстрелване при температура под -40 градуса и нощем да спят на снега. Уви да издържат на изпитанието на студа, те вече не могат.
Изменениена срока за смяна и качеството на космената покривка при кучетата, попаднали от степите и предгорията на Средна Азия и Кавказ в умереният климат на Източна Европа.
Ще се спрем на главата, в която са съсредоточени основните породни признаци.
Преди всичко ще отбележим, че при крайно слабо развитите потни жлези при всички кучета, вспомагателна топлообменна функция при много породи изпълняват езика и бърните и увеличените ушни раковини. Неслучайно такъв”радиатор за охлаждане” е разположен близо до главният мозък, особено чувствителен към прегряване. Морфо-физиологичните изменения на ушните раковини при гончетата и близки до тях по произход породи започват в резултат на естественият подбор, но след това биват засилени от изкуственият подбор, продължаващ вече не една и две хиляди години.
Гончетата и родствените им породи, по време на работа, продължаваща часове, изпитват психо-физически натоварвания на границите на предела и предизвикват силно загряване на организма. Това е довело до изменения не само в устройството на ушните раковини и нарастване на бърните, но и на скъсяване и разреждане на космената покривка и загуба на подкосъма.
Няма нищо по-печално от кучета, чийто породен признак е брахицефалията(булдози, мопсове, боксери и др.). Пастта на брахицефалите не може да побере език с необходим размер за ефективно участие в топлообмена, а ушните раковини при боксерите много стопани продължават и до сега да купират, независимо от измененията в стандарта. Такива животни в летната жега не могат да бъдат спасени нито от късата им козина, нито от постоянното им слюноотделяне и т.н. На летни изложби им покриват главите със специално направени за целта шапки и въпреки това те страдат от топлинни удари при това при температура ненадвишаваща +30 градуса по Целзий.
Като цяло заводското развъждане на работни породи на основата та екстериорен принцип е съпроводена с добре забележими изменения в строежа на главата. Например при самоеда за десетки години развъждане с цел куче-компаньон, тесните и поставени косо очи са се превърнали в кръгли и изпъкнали, мордата е станала по-къса, ушите са се променили и са загубили своята “дива” форма. С една дума кучетата от тази породата са придобили нрав на мил и сърдечен градски жител, уви несъвместим с първоначално заложеното си работно предназначение.


Title: Re: Статии
Post by: Ariman on May 16, 2012, 09:37:48 AM
Опашка: Маниера на кучетата да си държат опашката навита на кръг е присъща на абсолютното мнозинство на шпицообразните, динго и много други породи, представлява един от най-ранните признаци за одомашняване на кучето.
Безусловно при оценката на аборигенното куче, всички отклонения на екстериорните признаци, без функционално предназначение, са длъжни да отидат та втори план в сравнение с неговото поведение и работни качества. За съжаление заводските стандарти и правила за изпитание на аборигенните породи, слабо отчитат тяхната биология и функционални особености в обстановка на нормално работно използване, и форсират розвитието основно екстериорно и с признаци на формално или декоративно поведение. Трансформирането на работните породи в декоративни лесно може да проследим в съдбата сполетяла немският вълчи шпиц, самоеда и др., успешно развъждащи се с комерсиални цели даже в страни със субтропичен климат.
Всичко изказано по-горе демонстрира ценноста на екстериорните признаци при стандартизацията на аборигенните породи, особено тези,обитаващи обширни територии на историческо разпространение(лайки, кавказка овчарка и средноазиатски овчарки и др.). Кинологията, като никой друг отрасъл на животновъдството се отличава с изобилие на породи, множеството ст които по зоотехнически критерии следва да признаем за формални, отделени като такива неоправдано. Важно е да се отбележи, че създаването на голямото количество такива породи, изискващи особено развъждане, и естествено бързо израждащи се, е в ущърб и ограбва генофонда на породите като цяло.
При съвременото “породо-творчество” е уместно да се помни историята за създаването на трите породи лайки. Не ни се иска този печален опит да се повтори и в наши дни.

Л.С.Богословская, К.Т.Сулимов
Научно-координационен съвет по отечествените породи кучета на Русия при Рос НИИ за културно и природно наследство към Министерството на Културата на РФи РАН
                                                                                                              Източник:kavkazka.net


Title: Re: Статии
Post by: NAPALM on May 16, 2012, 17:31:38 PM
Статии, статии, статии....Само да има кой да ги чете, както и разбере. А пък ако някой от наричещи себе си с гръмкото прозвище развъдчик вземе, че се излъже да си извади и поуки, би било прекрасно...


Title: Re: Статии
Post by: Ariman on September 25, 2012, 11:25:53 AM
Статията на Шамил Дотаев " КАВКАЗСКИЙ ВОЛКОДАВ" - "В произведението си авторът разказва за създаването на нова самостоятелна порода - кавказки вълкодав, както и опитите да се определи желаният тип и стандарт на тази уникална порода" - нея може да откриете тук - http://security-dog.org/statiya/dotaev_kav_volkodav/index.html (http://security-dog.org/statiya/dotaev_kav_volkodav/index.html)


Title: Re: Статии
Post by: Ariman on September 25, 2012, 11:28:40 AM
КОМЕНТАР на Вадим Канцелсон
върху статията на Шамил Дотаев „Кавказки вълкодав”


С голям интерес прочетох статията на Шамил Дотаев „Кавказкий вълкодав”, публикувана в голям обем в списание  "Твое собачье дело" № 4-5 (27-28) 2001 април – май. Дълго мислих как да се отнеса към подобна публикация, тъй като никога до сега не съм правил журналистическа критика…

Аз също не съм безразличен към съдбата на кавказката овчарка, както и Шамил Дотаев и уважавам всички борещи се за оцеляването на породата.

Но снимките, които видях – не са на кучета от една порода.Това не е порода, а голяма група мелезирани животни. Това е твърдото ми мнение, работил съм с Нонной Татиновой от 1987 година насам( началото на Клуб Пятгор), като дори и тогава метизацията в Ставропол(Ставрополье) се случваше повсеместно и е видна вече  повече от десетилетие...
Ето защо една година след излизането на статията „Кавказкий вълкодав”, аз поисках разрешение от главния редактора да я изкоментирам.

В никакъв случай не искам да убидя автора, защото виждам желанието му да спаси породата.

Но, уважаеми Шамил, какво искате да спасите? Къде е породата? В края на краищата, кучетата на вашите снимки – са от различни породи! Вие сам пишете: нямат статут на порода. Защо? Защото вашите предци – овчари, спокойно са метизирали овчарските кучета. Никой от големите кинолози не им помогна, за да видят зрънцето истина. И порода не се получи!

Защо в Грузия в периода - 60-те -80-те години кавказкте овчарки са еднотипни? Само заради географското място? Едва ли. В Грузия експедицията била водена от кинолога Мазовер(А.П.Мазовера) и видно желаният тип е бил определен и са дадени прпоръки за отглеждането на овчарките. С такова впечатление оставам, като чета отчетите на Мазовер му.

Там има и измервания на най- добрите кучета. Не искам да идеализирам Мазовер, но неговите научни книги се основават на изучаването на стотици животни в Кавказ и Туркмрнистан. За едно съм съгласен с Вас, Уважаеми Шамил, че на 500 овчарски кучета само едно е достатъчно добро, за да се противопостави на вълк. Следователно тези единици се наричат вълкодави.

Лично аз съм наблюдавал кучетата на кошарата на Ибрахим Сурхаев(Ибрагима Сурхаева) в село Махмуд – Мектеб и реакцията им спрямо вълците, които октомври 1990, се приближаваха нощно време на 300 – 400 метра от кошарата.Бяхме събудени от воя на кучетата, който преминаваше в лай.Тогава на кошарата бяха 5 кучета.Младите бяха вързани, само 8– годишният Дато и една кучка бяха пуснати. Очите на вълците блестяха ясно. Те сновяха напред –назад и с тези си маневри допринесоха за суматоха в поведението на кучетата. Отидох при Дато, който стоеше на „линията на боровия огън”. Защо „линията на огъня” ли?  Опитах се с едно движение да го накарам да престъпи линията на запалените огньове, да добие смелост – напразно. Той стоеше като вкопан, уверен, с наежена холка и потрепващ нервно опашка. Но да пресече линията,той не посмя. Кучката беше редом до него.Младите се разкъсваха на веригите. Но Ибрахим не ги пускаше, защото знаеше, че вълците ще ги подмамят и никое от тях няма да се върне живо!  Но тогава овчарят не ни каза истината. Истината ни „каза” Дато. Психологическият рунд  беше издържан.Вълците бяха изчезнали. Но при съседа на Ибрахим, те отмъквали овце редовно. Там имало две кучета. Част от  вълците отвличали вниманието им и те ги гонели на 50 – 100 метра от кошарата. През това време останалите вълци нападали кошарата и разкъсвали овцете.

За това, вълкодава е рядка порода, Уважаеми Шамил. И ще бъде все по – рядка. За това и не всяко куче участващо в организирани битки е вълкодав!

Напълно съгласен съм с Вас, Уважаеми Шамил, че присъствието на вълкодав придава смелост и на другите кучета в глутницата т.е. вълкодавае лидера. Да, прав сте и за това, че войната 41 – 45  навреди на целият свят. Както също и на кучетата...

Лично аз не съм чул, през тези години кинолози да са говорили лошо за вълкодавите. Точно обратното, за вълкодава в Кавказ са писали, че е голяма гордост за чобаните. Споменават само, че взетите от Кавказ възрастни кучета, в града трябва да се приучат към караулна служба(охрана), тъй като вълци там няма. И развъдник „Червена Звезда”(„Красная Звезда”) успешно ги прилага в караулна служба, показвайки в следвоенните години, че дори обекти с национално значение, могат да бъдат поверени на тези прекрасни животни.

И внесените кучета са предимно от Грузия, където те били по – еднотипни и едри.  И представени на ВДНХ (Изложба на постиженията на народното стопанство) в Москава, били гордост за отечеството, но това са били най – добрите индивиди, определени от експерти. Но никой не попитал, колко вълци са удушили тези кучета. А се избирал генофондът на породата! После се формирала племенната група. Ето това е образно казано, когато племенната груба принадлеже на едноличен собственик, а това не може да бъде така, не е редно. Кучета, различни от тези в развъдниците, събрат привърженици. И вече в техните ръце породата може, разбира се невинаги, да бъде стабилна...

Не е тайна, че в Москва започват да развалят породата със санбернар и др. Подобни случаи има и в развъдник „Красная звезда”, където новото ръководство „сделяли водолаза” като кръстосали нюфаундленд с кавказка овчарка. „Сделяли” московската стражевая, „сделяли” московският дог – кръстосвайки В.Е.О и К.О.! „Сделяли” вредителство на държавно ниво, вместо да стабилизират породата.
Ето и тя си отиде, няма я!

Тепърва, уважаеми Шамил, ще се връщаме към исконните райони насъществуване на тези кучета. Където хората просто са живели , трудили са се  и са отглеждали породисти животни.Тогава за породността на кучетата, никой не се е съмнявал. Те им били нужни за работа. Овчарите не са отдавали значение на екстериора на кучето, но са знаели, че „попадне ли в стадото въшлива овца, трябва веднага да се отърве от нея, защото отиде ли качеството на вълната и доходите ще бъдат лоши”.

Това казва всичко за проблема на Вашето развъждане и в други райони на Кавказ и Азия. На никой на държавно ниво не му е било нужно , не му е нужно и сега. Държавата се нуждае от вълна, месо и мляко.
И само ти, Шамил и още няколко фанатици се опитвате да спасите порода. Но как ? В крайна сметка, ако сте запознати с развъждането на селскостопански животни като зоотехници – Вие знаете, че е нужно да се определи задачата и с помоща на поглъщателно или възпроизводително кръстосване да се формира стадо. Стадо, забележете, а не семейство от кучета, разпръснати  из голям регион.

Как без да има стандарт еднапорода, без родословия проследявате развъждането?Отговорете сам на себе си: „Никак!”  Докато вашите хора не седнат и не разрешат проблема нучно – няма да има порода.
Прекрасните хора, които споменавате във статията си: Ф.Акполова, Т.Темирова и Вашият родственик И.Дотаев, както и много други. Нонна Татинова много години работи с Ваши кучета – резултат никакъв. Метисите съставляват ядрото на Ставрополските кавказки овчарки, или както Вие ги наричате вълкодави.

Уверен съм , че Вие уважаеми Шамил, виртуозно владеете бойните кучета, че у Вас има усет за бойци. Но не лепете стандарт на нищо! Съберете 50 глави еднотипни животни и допълнете към статията, че това е първата стъпка към изграждането на порода. При правилен подбор ще отнеме 20 години...Ние с Вас, уважаеми, няма да доживеем, а толкова бих искал да видя полодовете на Вашия успех, но уви...

Цялата Ваша статия е посвтена на боя. Това е Вашият проблем. Но защо кръстосвате „Жигули” и „Запорожец”, и искате да получите „Мерцедес”.

Защо говоря така ли?Не ме разбирайте погрешно. Ще разгледам, като експерт, снимките на Вашите кучета, представени в статията.


Title: Re: Статии
Post by: Ariman on September 25, 2012, 11:42:14 AM
Снимка 1: Лайза – типична азиатка узбекистански или таджикистански тип.
(http://security-dog.org/statiya/dotaev_kav_volkodav/foto/layza.jpg)
(майка Домбая, дъщеря на Барбоса, внучка на Батир. Учкекен - 99)

Снимка 2: Каплан от Дегестан – мелез.
(http://security-dog.org/statiya/dotaev_kav_volkodav/foto/kaplan.jpg)

Снимка 3: Гыдык – мелез.
(http://security-dog.org/statiya/dotaev_kav_volkodav/foto/gydyk.jpg)

Снимка 4: Домбай – мелез.
(http://security-dog.org/statiya/dotaev_kav_volkodav/foto/dombay.jpg)

Снимка 5: Батыйхан – мелез.
(http://security-dog.org/statiya/dotaev_kav_volkodav/foto/batyjhan.jpg)

Снимка 6: Тотик – азиатец турркменски тип.
(http://security-dog.org/statiya/dotaev_kav_volkodav/foto/totik.jpg)
(шампион на Кабардино - Балхарските републики, внук на Джигрин(Украйна))

Снимка 7: Малыш – добър кавказец късокосмест тип.
(http://security-dog.org/statiya/dotaev_kav_volkodav/foto/malysh.jpg)

Снимка 8: Акшеш – мелез.
(http://security-dog.org/statiya/dotaev_kav_volkodav/foto/aktesh.jpg)
(син на белия Джигит, внук на Батир,има далечен примес на санбернар)

Снимка 9: Добрыш – кавказец.
(http://security-dog.org/statiya/dotaev_kav_volkodav/foto/babur.jpg)
(племенник на Гыдыка)

Снимка 10: Кинга – азиатка.
(http://security-dog.org/statiya/dotaev_kav_volkodav/foto/kinga.jpg)

Снимка 11: Бабур – мелез.
(http://security-dog.org/statiya/dotaev_kav_volkodav/foto/babur.jpg]http://)
(внук на Барбоса, Дегестан)

Снимка 12: Домбай 1 – мелез.
(http://security-dog.org/statiya/dotaev_kav_volkodav/foto/dombay1.jpg)

Снимка 13: Добар – мелез.
(http://security-dog.org/statiya/dotaev_kav_volkodav/foto/dobar.jpg)

Снимка 14: Шайтан – мелез.
(http://security-dog.org/statiya/dotaev_kav_volkodav/foto/shaytan.jpg)

Снимка 15: Сары – дъщеря на Гыдык – мелез.
(http://security-dog.org/statiya/dotaev_kav_volkodav/foto/sary.jpg)
(дъщеря на Гыдыка, инбридна по Батир)


Title: Re: Статии
Post by: Ariman on September 25, 2012, 11:44:43 AM
Защо е така? Вие знаете по – добре. Защо, с изключение на бойните качества, децата не наследяват типа на родителите? Защото няма генофонд – а само многовековна метизация.

Но това не е порода!

По – рано през 70-те години в различни градове, аз съм виждал майстори, които събираха машини (коли) от части от различни марки: „Волги” , „Чайки” и др. Те също ги наричаха странни. Но за да направите порода кучета, нямате право да използвате „странности”.

Арабите създали прекрасен кон. Туркмените -  мериносовата овца и ахал – текинския кон, както и туркменския вълкодав. Много красоти е съдал човека.

Даже и неживите форми заслужават възхищение, да речем , автомобилите.

Но когато се вгледате в арабския жребец,не казвате че прелича на тежковоз. А когато гледате „Мерцедес”, не казвате че прилича на „Жигули”.Редът е нужен за всички - на първо място в съзнанието на своя създатели неговото създание. Кучешките боеве – спорт, бокс – също. Но спортистите са избрани и направени от треньорите.

Сега за Вашето предложение за стандарт напородата.
Вие пишете: „Високи и ниски, широки и тесни, с удължен формат и квадратни,мощни и елегантни, напомнящи на боксер, булдог,бултериер, дог, пантера, вълк и т.н.”. Вие осъзнавате ли, уважаеми Шамил, какво може да означава подобно многообразие от породи по отношение на стандарта? Подобен дилетантски(аматьорски) подход към научна тема, е на ниво на ученик от четвърти клас. За напред, препоръчвам Ви измерванията и теглото, да ги правите така, както уж претегляте най – добрите бойци на Кавказ.

Освен това: „ Най – желаният тип – е този между „пантера” и „булдог”??? Защо има кавички немога да разбера. Не мога да си представа и животно м/у пантерата и булдога!И още: „ Нежелателно явление е борзообразния тип – тясна глава и тяло, скокливос.”

На снимката Батыйхан нима не е скоклив? Или на другата снимка, на която е Шейтан ( син на Добара) – нима не е с тясна глава? Защо Вие гарантирате, че Вашите кучета нямат примеси от дог, санбернар и прочее, приписвате  тези примеси на кавказки овчарки?
„Теорията на главата” – неясна. Ами устните? „Месести, но без бърни, кожата на бузите не трябва да виси...” Тогава какво ще кажете за главата на Актеша? Кръвен син на Джигит, внук на Батыра, но с примес на санбернар. До тук спираме със стандарта и се пренасяме в темата за боевете.

Нататък четем: „В племенната работа се използват едни от най – добрите бойни кучета от Узбекистан, Туркмения и Казахстан”. Добавяйки: „Въпреки,  стандарта не упоменава определени недостатъци, ние имаме предвид характерните признаци на породата.” И след това причислявате към статията снимки на животни с физически дадености.  които подхождат на много отделни породи.

Със зъбите,просто отлично: „ Понякога доланата челюст леко или значително е издадена напред.Това не трябва силно да вълнува развъдчика, тъй като такъв недостатък лесно може да бъде отстранен в първо поколение при удачен подбор на двойката.” Оптимизма е хубава черта, но не и в генетиката!

Окраска: „Допустим евсеки цвят. Нежелани са цветовете типични за други породи – кафяв цвят и кафеникави оттенъци...” Защо не кафявият? Добрый – племенник на Гыдыка – той не е кафяв ли?

Размер: „  Няма ограничения нито в теглото, нито в ръста,но кучето трябва да създава впечатление за запълненост и масивност, съответстващ натипа на породата.” Шамил - това е чиста утопия: „Без граница”? Нямат граница Вашите фантазии! „Животно между пантера и булдог”! „ Животно, нямащо предел в ръст и тегло” ?

А Вие знаете ли, че природата е определила максимално тегло за пантерата 70 кг. По – тежките екземпляри се катерят трудно по дърветата и не могат пълноценно да ловуват. Слонът( погледнат в еволюционен план, съвремие) е среден на ръст и тегло,защото той е слон, а не мамут! А мамутите са измрели!

Вълците също имат различни подтипове. Степните вълци – малки, сибирските  по – големи. Аляските вълци са най – големи – до 1 м. в холкатаа, но за теб явно не е понятно, че природата е създала животни в съответствие с ареала им на местообитание. Какво ще кажеш? Висшият разум ръководи хора и животни. Но висшият разум е рационално създание, а хората не винаги са рационални. Искам да Ви разбера, Шамил, но все още не мога, защото всичко, което Вие пишете са свободни съчинения. Но е възможно поне, по въпросът за храненето на Вашите кучета, да знаете повече.

Развъждане. „Често съм наблюдавал, че при връзки на добри кучета бойци, обикновенно се раждат бездарни такива”. Вие сам сте отговорили на въпросите си, както и на тези на Вашите читатели: „Ще бъде ли заводска порода кавказкият вълкодав?” Мисля, в скоро време,не.

От Вашите наблюдения четем: „При първото си разгонване не плодете кучките, тогава те обикновенно са капризни относно партньора си ,биха могли да имат фалшив еструс, както и да бъдат негрижовни майки.”
При такъв подход – прогрес в породата, дори при получените екземпляри, не се очаква.

Нататък четем. Формиране на характерана вълкодава.
Не засегнах тази тема, тъй като има система за обучение на сурови и силни бойни кучета. На лице  е сериозен, фундаментза научно издание. За храненето говорих вече- специфичен за Вашият регион и предполагам подхожда и на кучетата Ви. Но запарено кърмило(зърно) с довака мляко  или помия – изглежда ми съмнителен коктейл. В начина на хранене има много възможности. Млякото и млечни продукти, яйца, или каши сварени във вода или мляко. Боршът(супа, помия) – тази киселина, домат с мляко – несъвместимо, това на пръв поглед е нещо дрбно, но заради подобни комбинации съм виждал десетки „скъсани стомаси” при малките кученца.
След всичко казано от мен  до тук, аз искам да попитам нещо основно: „ Ще атакуват ли Вашите вълкодави човек, проникнал в двора Ви с цел кражба или покушение над Вас?” Как би се случило това? Страхуват ли се те от удар с палка, изстрел или ужасен крясък от непознат?

Мисля, че този въпрос ще остане бе отговор. И не защото при Вас няма смели кучета! А защото Вие не им давате да хапят хора. Не ме разбирайте погрешно, няма предвид да са неконтролируеми. Но те трябва да могат да хапят по време на служба. А ако служебните кучета само лаят и плашат, по – добре би било да държите злите мелези настрана и да си вземете автомат „Калашников” под ръка – хем по – надежно, хем по – евтино. Не съм ироничен.Просто съм бил във Вашият край и съм виждал отношението на  кучетат към хора. Честно казано отношението към конете и кравите при Вас е по – добро, отколкото към кучето.

Вашата книга или статия изглежда като наръчник за възпитание на бойци. Мисля, че бойците при Вас са били и винагище бъдатдобри, но боец- не е порода, а само квалификация.

Порода, или както казват немците – раса, зависи от обема на генотипа, а не главното понятие да е фенотиа. Тогава имам обособена порода.
Хрътките – една раса, булдозите друга, овчарките трета. Вашите вълкодави не са раса – а грамадна група мелезирани животни.

Изразявам мнението си доста меко, тъй като все още мога да видя във кучета Ви остатъци от кавказки и туркменски овчарки. Обичам тези породи, те са раси.Но не обичам, когато „леят куршум не в калъп”.

Всичко трябва да има своя форма и съдържание .
Океанът – ражда моретата.
Слънцето – генерира топлина.
Вятърът – създава буриите.
Расата(породата) е природен феномен.
Не заблуждавайте природата, хората и най – вече себе си.



С дълбоко уважение
Национален експерт на Украйна Вадим И. Канцелсон

В оригинал статията можете да немерите тук - http://coordinator-ua.org/statiya/dotaev_comments/index.html (http://coordinator-ua.org/statiya/dotaev_comments/index.html)


Title: Re: Статии
Post by: Ariman on September 25, 2012, 12:02:24 PM
За финал и за паралел публикувам кучета представени от Вадим Канцелсон .

(http://coordinator-ua.org/statiya/dotaev_comments/foto/djigit.jpg)
(Джигит 9.5г, собств.Хубиев, по думи на собственика ловува язовци в гората и пробягва по 15 - 20км на ден , без пректсване, 1987г)

(http://coordinator-ua.org/statiya/dotaev_comments/foto/samyr.jpg)
(Самир, ушите са специално оставени с тази дължина, за да не влиза вода в ушната мида при дъжд)

(http://coordinator-ua.org/statiya/dotaev_comments/foto/dato.jpg)
(Дато 7г.(от разказа), собств. Ибрахим Сурхаев, 1989г.)

(http://coordinator-ua.org/statiya/dotaev_comments/foto/batyr1.jpg)
(Бойният шампион Батир - 1, бледожълт, 1987г.)

(http://coordinator-ua.org/statiya/dotaev_comments/foto/batyr2.jpg)
(Батир - 2,1987г.)

(http://coordinator-ua.org/arhiv_1990/foto/alash.jpg)
(Апаш, б. Памир, м. Шайна)

(http://coordinator-ua.org/arhiv_1990/foto/kuka2.jpg)
(Кука,аборигенно ставрополско развъждане)

(http://coordinator-ua.org/arhiv_1990/foto/habir_teyna.jpg)
(Хабир и Тайна, 1998г.)

(http://coordinator-ua.org/arhiv_1990/foto/habir_issa.jpg)
(Хабир и Исса, това са кучета от една порода)


Title: Re: Статии
Post by: Ariman on September 25, 2012, 12:22:40 PM
Допуснал съм лека неточност.
Снимка 9: ДОБРЫЙ(племенник на Гыдыка)- кавказец
(http://security-dog.org/statiya/dotaev_kav_volkodav/foto/dobryj.jpg)

Снимка 11: Бабур(внук на Барбоса, Дегестан) – мелез.
(http://security-dog.org/statiya/dotaev_kav_volkodav/foto/babur.jpg)


Title: Re: Статии
Post by: NAPALM on November 27, 2013, 11:21:53 AM
Една по моему интересна публикация......
http://security-dog.org/labunskiy/index.html (http://security-dog.org/labunskiy/index.html)


Title: Re: Статии
Post by: NAPALM on November 27, 2013, 11:31:48 AM
Кратка извадка от публикацията по-горе......

"......Хочу высказать пожелание людям, интересующимся кавказской овчаркой. В питомнике «Красная Звезда» раньше на стендах, как в музее, в кабинете начальника питомника были фотографии и описания знаменитых собак. Бывший, во время моих посещений питомника в 70-е годы, начальник Николай Иванович Бортников любезно разрешил мне посмотреть этих легендарных собак. Я обратил внимание на "Топуша" — знаменитого кобеля — "кавказца", уничтожившего более 100 волков! Его экстерьерные данные значительно отличаются от современных декоративных "кавказцев", экспонируемых на выставках.

Я коснулся проблемы кавказских овчарок потому, что подобное происходит и с «азиатами». Только САО повезло чуть больше, чем кавказским овчаркам, т. к. их культивировать, заниматься «энергичным» разведением стали значительно позже и не успели еще так навредить породе, как кавказской овчарке."


Title: Re: Статии
Post by: vano on November 27, 2013, 14:39:41 PM
Някой може ли да пусне снимки на този Топуш?


Title: Re: Статии
Post by: NAPALM on November 27, 2013, 17:05:50 PM
В този форум има снимки на по моему две различни кучета Топуш, за които става въпрос че са унищожили повече от 100 вълка. Снимката от 50-те години е публикувана тук по-рано струва ми се. Бях чел някъде, че точно това е въпросният Топуш....
http://forum.zoologist.ru/viewtopic.php?id=505&p=33 (http://forum.zoologist.ru/viewtopic.php?id=505&p=33)


Title: Re: Статии
Post by: Garu on March 27, 2014, 20:51:50 PM
В планините да съществуват успешно и да работят могат само много добре сложените, силни и издържливи кучета. Излишната тежест и едрина в такива условия може да струва живот.

При нашият оглед на около 100 глави, ние направихме следните описания и измервания: по-голямата част от мъжките кучета са с височина в холката 70-78 см и тежест от 55-70 килограма, женски 63-72 см в холката. Обхвата на китката средно при мъжките е 13-16 см., при женските 12-14 см., индекса на разтегнатост е колеблив, средно от 106-112, а понякога и до 118.
Излишна тежест няма 60-70 килограмови кучета в планината... :confused: а стандарта от 1930г. за КО е "Высота в плече у кобеля 62 -70см, у суки 60 - 65см." ако 70-78 см и тежест от 55-70 килограма са нещо обичайно за популацията на работещите кучета тогава днешния стандарт на КО си е нормален явно но как тогава са се объркали през 1931г.  :confused:


Title: Re: Статии
Post by: rex on March 28, 2014, 14:36:53 PM
Garu, за кога тогава говориш? Предполагам, че визираш статията на Наталия Львова. А тя е наш съвременник, като посещенията и в Кавказ започват далеч-далеч след 30-те години на ХХ век, като продължават и до днес. 

ПП Не разбрах кой какво се е объркал през 1931 г.

Поздрави


Title: Re: Статии
Post by: NAPALM on July 31, 2014, 14:18:52 PM
Надявам се да четивото да е полезно за четящите в този форум......
http://www.dissercat.com/content/produktivnye-i-biologicheskie-osobennosti-sobak-pastushikh-porod-pri-ispolzovanii-raznykh-ko (http://www.dissercat.com/content/produktivnye-i-biologicheskie-osobennosti-sobak-pastushikh-porod-pri-ispolzovanii-raznykh-ko)


Title: Re: Статии
Post by: Ariman on October 20, 2014, 10:45:58 AM
(https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xap1/v/t1.0-9/10450746_833401210024363_7598055743079037967_n.jpg?oh=65ef6c93547d2f332ebdf976161fefc1&oe=54B22D36&__gda__=1420560874_db369cbae28fcc5bfc7498933e493eeb)

(https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/v/t1.0-9/10689874_833401520024332_7091409968847591778_n.jpg?oh=9dcdebc0cb9060fdc49663358c9af566&oe=54B94617)

(https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xap1/v/t1.0-9/10402747_833401590024325_680247251299062607_n.jpg?oh=dc398ad2af65d67e378846a7ce4fc612&oe=54AA1C86&__gda__=1420477903_df6433cf5602cf1358ef17fbf1db8380)

(https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/10584032_833401636690987_1498440101626789270_n.jpg?oh=6d42f371b6e5852eb498714328d96c9c&oe=54AEA6E1&__gda__=1424809305_314a2a5a8f0a55d0f0b66e85304af2e9)

(https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/10616208_833401696690981_3529474644463905717_n.jpg?oh=a519b9f831c7b10e5d5f52be24164def&oe=54AB1C9A&__gda__=1425115682_e8b0984b9da99fc7bb4cb8e105cbc925)


Title: Re: Статии
Post by: Ariman on October 20, 2014, 10:47:29 AM
(https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xap1/v/t1.0-9/10153051_833401730024311_7095157370227629994_n.jpg?oh=d03583d94dd279c6071fb81cd17d9893&oe=54B8FD15&__gda__=1421625289_6a818990a939a93a3bdfaa63abf2c89c)

(https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/1800441_833401786690972_8670296955485312729_n.jpg?oh=1ca030bb978d0428838d446bd3cf9d7a&oe=54AF3331)

(https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfp1/v/t1.0-9/10636179_833401876690963_7422590135932806816_n.jpg?oh=e66031109531f8dec481cfe29985618b&oe=54E929D3&__gda__=1421434714_00e5a5e3e7811e23aceec9eef18fc0a5)

(https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xap1/v/t1.0-9/10153755_833401943357623_8916985467058053059_n.jpg?oh=05b86a722b241a618db15c8af92584d3&oe=54B9FB7D&__gda__=1420870817_0b3e8eb146789e5e5c3117f09ff7f383)

(https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xap1/v/t1.0-9/10345734_833402020024282_1897314950259666491_n.jpg?oh=e31270c0f70b844a463171d9ce4d3ccb&oe=54ACB22C&__gda__=1420827376_aee18ef392944e4ac0dbb50f7991340d)


Title: Re: Статии
Post by: Ariman on October 20, 2014, 10:48:45 AM
(https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfp1/v/t1.0-9/10426791_833402096690941_7294800292084674978_n.jpg?oh=9a99b51e8e34aa1bc5a8a3ecf04d017d&oe=54BAC060&__gda__=1421229545_2b285b370582a08c56079418d7d8838f)

(https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t1.0-9/10455128_833402190024265_7387889429078035635_n.jpg?oh=049be97393005162ee64b5fb6f6bf675&oe=54B50861&__gda__=1421384459_66dbb8aeec0871201238d497511ea61c)

(https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/10394026_833402230024261_5916417229096923316_n.jpg?oh=2b74cc8c6272045587f48b4bfcc3dff8&oe=54B4C329&__gda__=1424524177_1f885e93b9f64129af87ed2ee762ceb8)

(https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t1.0-9/10678688_833402316690919_8093527349619409427_n.jpg?oh=e2790bf9524b3f419fb9a8914ded93c6&oe=54B93EAC&__gda__=1425563334_578be409906333dd284620d392eefca4)

(https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/10685380_833402416690909_5096673340038964163_n.jpg?oh=9dfb2d816b80492cfff3c07dfe2075de&oe=54E9DDD9&__gda__=1424880481_1459392c892c42513882a39167674d30)


Title: Re: Статии
Post by: Ariman on October 20, 2014, 10:50:13 AM
(https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/10689877_833402610024223_4141112918473517863_n.jpg?oh=8e0febe5e44af185852e62b32b201996&oe=54B513D0&__gda__=1420943976_7a9dbf1b29f70ed0d6b7f3a438881c7c)

(https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/10731206_833402706690880_2230065800275179007_n.jpg?oh=71db74b56acb6b6ea52740d04437579e&oe=54B41214&__gda__=1424702636_0874cf42f4d77f30260ecea457f66736)

(https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xaf1/v/t1.0-9/10710897_833402820024202_2809982519922516098_n.jpg?oh=2de649a88b5f1a00c56ce7cd8ea4ae23&oe=54F6C421&__gda__=1420922768_be27d6577a90ff88108410265404b0cd)

(https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/10606211_833402916690859_4797708311268377792_n.jpg?oh=bb55196b652ac9767d20326327294605&oe=54BB5029&__gda__=1420599185_bab0e12e4b37d57f7c3831c37af58e55)

(https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/10698638_833402956690855_6578970406785579809_n.jpg?oh=13cdb091f3b38fd835c2e72713ffacff&oe=54B9248B)


Title: Re: Статии
Post by: Ariman on October 20, 2014, 10:51:37 AM
(https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/10366035_833403060024178_2549647907462766977_n.jpg?oh=fcdc58174e5058e9a84910ec4a9a81e6&oe=54E8DDF8&__gda__=1421054784_91a68c60d89115a55e76645e23ce2a41)

(https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/7588_833403103357507_7042199010568988503_n.jpg?oh=e97d6872ccd6f1bb9a515d5e1b68a95b&oe=54ECE926&__gda__=1424672511_bbab9ff1739873f9d879a917b3ae4a07)

(https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/v/t1.0-9/10615355_833403156690835_181904126799594165_n.jpg?oh=ed0db45a8e83a2852f7b8650b2d286c8&oe=54BD0027)

(https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/10375142_833403406690810_386892261311015950_n.jpg?oh=29a9456707ba484e336d165d88332fe4&oe=54F1DC70)

(https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfa1/v/t1.0-9/10394462_833403476690803_573021003664916924_n.jpg?oh=0db401af7b2acf0dbb6e1e650f3b49d2&oe=54AC9CE6&__gda__=1421499830_13ff6efff488959ebabcdbce71817e11)


Title: Re: Статии
Post by: Ariman on October 20, 2014, 10:52:25 AM
(https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfa1/v/t1.0-9/10712946_833403546690796_2682651807342920125_n.jpg?oh=79f8984a40807bd8da2e38fad5bb25dc&oe=54ECD7DD&__gda__=1420587499_a3229504c8e9e255f7235ec869534cb4)

(https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfa1/v/t1.0-9/1912107_833403610024123_4903558369982524530_n.jpg?oh=a09b95c14357e320d4bc0c22e17bd6db&oe=54F5A556&__gda__=1420736518_ff29f52b7dddc5126abf00c48c67c4e6)


Title: Re: Статии
Post by: NAPALM on November 12, 2014, 11:46:18 AM
http://refdb.ru/look/2400311-pall.html (http://refdb.ru/look/2400311-pall.html)