Форум КАРАКАЧАНСКО КУЧЕ
News: Втора национална изложба на Каракачански кучета, 31 март 2024г. гр.Пловдив.  Резултати и фотогалерия
 
*
Welcome, Guest. Please login or register. April 18, 2025, 18:13:53 PM


Login with username, password and session length


Pages: [1] 2 3 4
  Print  
Author Topic: И те са дали нещо на света  (Read 103503 times)
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
В. Динчев
Administrator
Full Member
*****
Posts: 138


« on: October 21, 2008, 17:14:26 PM »

Днес съм в настроение. Не мога да не споделя откритието, което направих. Поместения по-долу цитат е от една дипломна работа. Спря ми дъха! Нямам думи! Ще се сетите ли кой е обучавал и напътствал това дете на дивата природа в първите му стъпки към върховете на родната кинЕлогия? Напънете се.
Цитата е набран с оригиналния правопис и предаден буквално, но е силно съкратен. Защо, ще разберете като го прочетете.



“Към пръстоходещите спадат кучетата. Винаги на предните лапи трябва да има пет пръста, а на задните различно – 4,6,7. Каракачанското куче също спада към тях, със сухи прибрани пръсти и закръглени лапи. Също така всички хищници имат различни зъби. Космената покривка е обикновено гъста. Според всички тези показатели разлика между вълка и кучето няма.Но в систематиката документирано е навлязла породата. Чистопородност от систематична гледна точка е свойството на породата от еднакви родители да се постигнат типично породни качества, при което се засилват всичките присъщи на породата положителни и отрецателни качества.
   Международната федерация по кинелогия систематизира през 1990 г. кучешките породи в десет основни групи. В първата група – “Овчарски и пастирски кучета” намира място с още други породи и каракачанското куче. .......
   Каракачанското куче също може да се отглежда в двора като пазач, но за него най-благоприятно е отглеждането високо в планините, където е развито овцевъдството е където условията на живот са по-трудни за човека, но не и за него. .....Свикнало е с чистия и свеж въздух на планините и резките промени на времето не играят роля върху неговото развитие. Влагата и водните пари действа вредно на кучето. Също така кучетата много привличат гръм. ...Когато температурата е под 0о в кожата се съдържа вещество изправящо косъма, който задържа въздуха и с потръпването на  мускулите на кожата го затопля. Вида на почвата не играе роля за отглеждането на каракачанското куче защото не е за предпочитане да се отглежда в клетки или волиери. ....За отглеждането и развъждането на каракачанското куче е необходимо всеки ден да се полагат грижи за здравословното му и техническо състояние. Трябва периодично да се наблюдава състоянието на космената покривка и въвеждане в порядък на отделните органи на тялото. ...Неговите уши са много окосмени и клепнали и е възможно да бъдат запушени с ушна кал и косми, което налага да им се дава твърда храна за да се избутва калта от ушите по естествен път. ....Всяко едно куче включително и каракачанското си има изграден екстериор. ....Екстериора има главно два аспекта – общ и частен. Общия обхваща основните сведения за телосложението и цялостната обстановка на кучето, ......Мускулатурата е гладка, набраздена и мощна. ...При опипване мускулатурата се чете и е без затлъстяване. ...Холката е дълга, мускулеста и добре развита. Тя се състои от първите 5 прешлена на к-то. Следващите 9 са гърба му. “


Насълзяват ми се очите. Не мога да издържа повече!

Ще умра от смях!!!
Logged
dandi
Hero Member
*****
Posts: 2933



« Reply #1 on: October 21, 2008, 17:23:42 PM »

ЕЕ няма ли да кажеш кое е това светило.Аз никога няма да се сетя а и как като не познавам никой от така наречените кинолози. confused
Logged
В. Динчев
Administrator
Full Member
*****
Posts: 138


« Reply #2 on: October 21, 2008, 19:03:56 PM »

Дипломната работа е посветена на каракачанското куче и е на "студент" завършил Програма Кинология при Лесотехническия университет. Преподавател в тази програма и оценяващ работата е г-н Андрей Мицулов. В този конкретен случай той е оценил знанията, които е предал на "студента" с 5 (петица). И наистина, още мъъъничко не е достигнало за шестицата. Строг, но справедлив "преподавател" по кинология е г-н Мицулов.

А след малко ще опитам да представя на вашето внимание "Национална селекционна програма на българско овчарско куче" с основен автор, естествено г-н Мицулов и първи подгласник г-н Аврам Петков. Само се чудя защо иначе толкова активните хвалби на г-н Петков за нечуваните успехи на селекционния им устрем липсват от техния сайт. Утре се надяват да получат резрешение за селекция от Министерството на земеделието, пък мълчат като подплашени съсели. Крият програмата и има защо. И там е голям майтап.
Logged
KaraKitan
Administrator
Hero Member
*****
Posts: 3357



« Reply #3 on: October 21, 2008, 20:36:09 PM »

Четейки горните текстове се подсетих за едно прелюбопитно четиво, което бе публикувано във официалният форум на БКК за БОК на 06 юли 2007г.
Става дума за Стандарта на БОК съставен от БКК за БОК с председател Аврам Петков.
Не случайно използвам думата СЪСТАВЕНWink
В нормалните общества на това му казват плагиатство и кражба на интелектуална собственост!

N.B. Всяка прилика с авторският стандарт на вече патентованата порода Каракачанско куче е (не)случайна.  excl

Quote
БЪЛГАРСКИ КИНОЛОЖКИ КЛУБ ЗА БЪЛГАРСКО ОВЧАРСКО КУЧЕ

СТАНДАРТ НА БОК

І. ПРОИЗХОД НА ПОРОДАТА – БЪЛГАРИЯ
Група – ІІ
Секция – 2 - молосоиди
Подсекция – 2 – без изпитания за работа

ІІ. ИСТОРИЧЕСКА СПРАВКА
Българското овчарско куче е една от най-старите породи в Европа. Кучето е автохтонно (местно, аборигено). Установено е, че подобни кучета със сходен морфологичен тип по нашите земи са отглеждали още древните илири и голяма част от местните тракийски племена. Нашето куче е отглеждано от българи скотовъди от ранни зори на развитието на скотовъдството. Тази порода се е съхранила и развила през вековете охранявайки стадата и имотите на българите. Българското овчарско куче влиза смело във бой с вълци, мечки, и прогонва крадци, рискувайки си живота само да може да опази стадата и имотите на собственика си. Тази порода се е запазила и до днес. Чрез установените правила за развъждане, БКК за БОК се стреми да запази и съхрани породата, нейните ползвателни качества, хармонични форми и пропорции, отговарящи на съвременната кинология, без да опорочава, а да доразвива незаменимите й работни качества.

ІІІ. ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ, ПРИЛОЖЕНИЕ, СПОСОБНОСТИ И ПОВЕДЕНИЕ
1. Предназначение
Българското овчарско куче е селско-стопанско охранително куче, за компания и за охрана на къщи и дворове в селски и градски условия.
Българското овчарско куче охранява всички видове селско-стопански животни: овце, кози, говеда, коне и птици, от дребни и едри хищници (лисици, чакали, вълци и мечки) посредством зорко наблюдение чрез гласово дистанционно облайване, чрез прогонване чрез лай, преследване и в краен случай – атака.
Охранява стадото от непознати злосторници и грабители – гласово –дистанционно, след което следва директна атака с лай и с явна демонстрация на заплаха.
Охранява къщи, селско-стопански имоти, ферми, обори и егреци.
- при вързано състояние – блок-пост – гласово-дистанционно;
- при свободно състояние – гласово-дистанционно, прогонване със лай и чрез явна демонстрация на заплаха;
- персонална охрана на собственика – предупредително ръмжене, облайване и директна атака с лай.

ІV. РЕГИОНИ НА ПРИЛОЖЕНИЕ
Всякакви местности и терени при които се практикува селско-стопанско животновъдство – ферми, егреци, къщи и дворове, където е възможна поява на хищници, злосторници и неприятели.

V. НАЧИНИ НА РАБОТА
По единично и в група. Най-добре му се проявяват работните качества при работа в група.
1. При охрана на стадата – постоянно наблюдение извършващо се в стационарно състояние в обсег на зрение до 2000 метра.
През деня охранява следствие силно развито зрение, обоняние и слух.
Пред нощта охранява посредством силно развито обоняние и слух.
2. При охрана на имоти –
А) при вързано състояние – чрез зрение, обоняние и слух, чрез гласово оповестяване;
Б) при свободно състояние – чрез зрение, обоняние, слух, гласово оповестяване и атака с лай.

VІ. ПОРОДНО ПОВЕДНИЕ
1. Силно развито зрение (за типично охранително куче) с далечина, острота и диференцираност до 2000 метра;
2. Силно развит слух за нощна охрана;
3. Силно развито обоняние към хищници и непознати;
4. Ръмжене - дълбок гърлен глас “като идващ изпод земята”, ниско-предупредителен, усеща се с диафрагмата на човек;
5. Лай – мощен, дълбок, поривист, чува се до 500 метра. При атака гласът става по-висок и по-продължителен. Влиза в битка с лай.

VІІ. ПРЕОБЛАДАВАЩА РЕАКЦИЯ
- активно-отбранителна с нисък праг на дразнимост;
- силно агресивно форма и борба до победа.

VІІІ. ОТНОШЕНИЕ КЪМ ДОМАШНИТЕ ЖИВОТНИ
1. към поверените му за охрана: дружелюбно, подчертано внимателно, грижливо и осигуряващо продължението на рода;
2. към чужди животни: дистанциращо и прогонващо посредством лай.

ІХ. ТИП ВИСША НЕРВНА ДЕЙНОСТ
- Мощен, силен и умерено-подвижен тип с лек оттенък на меланхолична нервна дейност.
- Със силно преобладаване на възбудни процеси и бавно продължително угасване на възбудата;
- Добра адаптивност към битови и атмосферни условия. Непретенциозен към хранене.
- Трайно доверие към признатия от него собственик и неговото семейство, изградена любов и доверие към децата в семейството.
- Изразено недоверие към негови познати и приятели;
- Силно недоверие към непознати.

Х. ОБЩ ВЪНШЕН ВИД
Едро масивно куче с горда осанка, излъчващо самоувереност и жизненост, хармонично развито с добре свързани части на тялото. Мускулатурата му е мощна, костите са масивни с обилно космено покритие. Видът му излъчва сила, увереност и внушава респект. Половият Диморфизъм е силно изразен.

ХІ. ТИП КОНСТИТУЦИЯ
Груб и здравогруб.

ХІІ. РЪСТ
1. За мъжки кучета – от 68 до 78 см
2. За женски кучета – от 62 до 68 см

ХІІІ. ПРОПОРЦИИ НА ТЯЛОТО
1. Костен индекс
А) мъжки – от 20 до 23
Б) женски – от 19 до 21
2. Индекс на разтегнатост (формат - от 105 до 109)
3. Индекс на дългократост – от 51 до 53
4. Индекс на масивност – от 116 до 120
5. Индекс на дългоглавост – от 39 до 42
6. Индекс на широкочелост – от 55 до 60

ХІV. ГЛАВА - Пропорционалана-обемна
1. Черепна част- широка, масивна. Челото слабо и изпъкнало, почти плоско със забележим задтилен издатък, надочните дъги са слабо изразени.
2. Стоп – слабо изразен;
3. Муцуна – обемна, слабо стесняваща се към носа, тъпа и дълбока;
4. Носна гъба – голяма и добре пигментирана, ноздрите са широки. Ностното гъба и видимите лигавици са черно пегментирани, а при кафяво-белите кучета може да са в кафяво-пигментирана гъба;
5. Устни – дебели и прилепнали – горната покрива долната, тъмно пигментирали с дълбок прорез;
6. Зъби – здрави, големи и бели с нормален набор 42 броя, в горната челюст – 20, а в долната – 22 броя. Захапката е ножицовидно и клещовдидна. Резците са разположени в лека дъга;
7. Уши – висящи, поставени на нивото на очите, триъгълни със заоблен връх, средноголеми покрити със дебели и плътни косми. Допустима дължина на ушите - +- 2,5 с от вътрешния медиален ъгъл на окото. Допускат се поставеност на ушите – 2,5 см под или над линията на очите.
8. Очи – малки, дълбоко и косо поставени като латералните ъгли стоят по-високо от медиалните. Формата на очите е от кръгъл до бадемов като се препоръчва бадемовата форма. Цвета на очите е тъмно или светло кафяви в зависимост от окраската на косъма, ръбът на клепачите е тъмно оцветен, погледът е самоуверен, излъчва твърдост на характера.
9. Шия – мощна, среднодълга, добрезамискулена с леко заоблена линия на тила, видимо разширяваща се към трупа поставена под ъгъл от 30 до 35 градуса. Кожата по шията е еластичноподвижно свързана но не образува гънки.

ХV. ТЯЛО
1. Горна линия – хоризонтално права.
2. Холка – Мощна, добре зомускулена, леко излизаща над линията на гърба.
3. Гръб – среднодълъг, здрав, прав и широк.
4. Поястница – къса и тясна при мъжките кучета, а при женските дълга, замускулена с прибрана коремна линия.
5. Крупа – среднодълга, широка, леко наклонена, заоблена и мускулеста. При мъжките кучета е сравнително тясна, а при женските – по-широка.
6. Гръден кош – широк, дълбок и достига нивото на лакътната става. Гръдната част е добре изразена, а ребрата са широки и заоблени. Допустима дълбочина - +-2 см от лакътната става.
7. Долна линия и корем – коремът е е мускулест и стегнат, леко прибран.
8. Опашка – поставена не много високо – достига до скакателната става, но се среща и допуска вродено къса опашка. Опашката е покрита с дълги и груби косми с много обилен подкосъм. В спокойно състояние виси отпусната с навита на кука край. В движение е повдигната над гръдната линия навита сърпообразно или в кръг.

ХVІ. ПРЕДНИ КРАЙНИЦИ - Прави и успоредни помежду си и широкопоставени
1. Рамо – дълго и широко, здраво свързано с трупа и покрито с масивна мускулатура. Ъгълът между лопатката и раменната кост е от 100 до 110 градуса.
2. Лакти – насочени назад и успоредни;
3. Подрамо – среднодълго с масивна кост и развита мускулатура;
4. Китки – масивни, сравнително къси и почти отвесно поставени, допуска се лек наклон.
5. Метакарпуси – широки, силни с лек наклон;
6. Лапа – голяма, закръглена със сухи прибрани пръсти и сводеста. Богатоокосмена. Възглавничките са еластични и тъмни, ноктите са дебели и здрави, за предпочитане тъмни на цвят;

ХVІІ. ЗАДНИ КРАЙНИЦИ
Прави успоредни погледнати отзад със силно развита мускулатура.
1. Бедра – среднодълги, широки с масивна мускулатура;
2. Колена – със слаба изправени ъгли;
3. Подбедра – пропорционални и добре замускулени;
4. Скакателни стави – силни и здрави – ъгълът е от 140 до 150 градуса;
5. Метатазуси – среднодълги, масивни и отвесно поставени. Често срещан белег на породата е допълнителен пети и шести;
6. Лапи – средно големи, с овална форма, с прибрани пръсти и окосмяване между тях. Добре засводени, здрави ноктки. Възглавничките са твърди и тъмни;

ХVІІІ. ДВИЖЕНИЕ
Рационални, неизразходващи излишна енергия , свободни с широка крачка. Характерен е спокойният лек ход и прожиниращ тръст.

ХІХ. КОЖА
Плътна, еластична и прилепнала, необразиваща гънки с изключение на слабо развит гердан, разположен надлъжно в долната част на шията.

ХХ. КОСЪМ
Различават се два типа кучета по отношение дължината на косъма –
1. дългокосмести – с дължина над 10 см
2. късокосмести – с дължина до 10 см
Допуска се минимум дължина на косъма при холката – 7 см.
Косъмът е прав и твърд с много добре развит подкъсъм.
3. цвят – окраската е двуцветна
Предпочитат се големи, ясно очертани тъмни петна на бял фон или големи бели петна на тъмен фон. Тъмният фон може да бъде – черен, сив, кафяв и червен.

ХХІ. НЕДОСТАТЪЦИ
- Незначителни отклонения от посочените индекси.
- Недостатъчно широка и масивна глава.
- Ярко изразена медиална бразда.
- Издължена или недостатъчно широка муцуна.
- Недостатъчно развит гръден кош.
- Тясна постановка на крайниците.
- Провиснал или изпъкнал гръб.
- Малко по-висока задница от холката.
- Изкривени предни или задни крайници.
- Отпуснат или подчертано прибран корем.
- Леко отпусната кожа в шийната област.
- Тънки или леко висящи бърни.
- Високо поставени уши, неприлепнали към главата.
- Недостатъчно окосмяване на опашката и задната част на крайниците.
- Дребни и редки зъби и резци разположени извън основната линия (некоректен фронт).
- Зъби с нарушен или оцветен емайл.
- Меки и разпуснати лапи.
- Скъсени тежки и тромави крачки.
- Незначително отклонение от правилните движение.

ХХІІ. ПОРОЦИ
- Не изразена породност;
- Слабо изразен конституционен тип;
- Рязко изразен стоп;
- Тясна и нежна глава;
- Тънка, лека и остра муцуна;
- Много увиснали бърни и долен клепач на очите;
- Изправени, стоящи или големи уши;
- Значително по-висока задница от холката;
- Агресивност или страх;
- Нестандартна окраска на космената покривка;
- Много къс, мек и къдрав косъм;
- Липса на подкосъм;
- Отклонение от стандартната захапка;
- Липсващи зъби;
- Едностранен или двустранен клиптохизъм;
- Мъжките трябва да имат два нормални по вид, форма и големина тестиси, които да са напълно спуснати в скротулната торбичка;
- Не изразен полов диморфизъм.
« Last Edit: October 22, 2008, 22:45:15 PM by KaraKitan » Logged

"All truth passes through three stages.
 First, it is ridiculed.
 Second, it is violently opposed.
 Third, it is accepted as self-evident"
                         Arthur Schopenhauer
                                     /1788-1860/
В. Динчев
Administrator
Full Member
*****
Posts: 138


« Reply #4 on: October 21, 2008, 20:52:54 PM »

Кой каквото ще да казва мицулогията е сериозно нещо. Къде другаде могат да се видят толкова безсмислици на едно място.



А сега де, де е БОК, де е БПОК (българско, че и пастирско, че и охранително, че даже и куче). И как не го е срам Мицулов, "понастоящем селекция не се прави, а само ненаправлявано развъждане". Това сигурно не го е видял г-н Петков Аврам, той от толкова години селектира. При това с директни потомци от кучетата на хан Хандихлав (така Стефан Попов наричаше Сандилх, предводителя на утигурите)
За малко да забравя, част от едната от четирите дипломни работи е публикувана в началото на темата. Верно, че там пише за каракачанско куче, ама както е написано повече му отива да е БПОК, май.


Само че са забравили да споменат за "гентестовете" и "генната решетка", дето ги бяха правили още преди години. Тук скромни, просто ще градят генотип. И тук-там ще довършват линии. Както са я подкарали, наистина ще довършат каквото са докопали.



Мониторинг, бонитиране, кросинг, направо ми пресъхна устата. Сложни думички пущините. Как ги помни Мицулов. Може и да не знае какво означават, ама си е представително някак.



Ред, значи трябва да има и дисциплина. "Селекцията се извършва по строга генеалогична структура". Как иначе, можеш ли да довършиш толкоз линии. До една година и ще "опраскат" още четири. Направо да не им се мяркаш пред очите.



И накрая, авторите. Илф и Петров. (за неизкушената литературно аудитория, Остап Бендер е "плодът" на творческото сътрудничество на оригиналите) Творбата и на нашите е доста смешна, макар че идеята е била по-различна. Но както казват - каквото сам си направиш, никой не може да ти направи. Глупостта с английския текст на печата е най-малкия проблем на "произведението".
« Last Edit: October 21, 2008, 21:16:56 PM by В. Динчев » Logged
dandi
Hero Member
*****
Posts: 2933



« Reply #5 on: October 21, 2008, 21:23:19 PM »

Това не може да е истина lol lol clap
Logged
В. Динчев
Administrator
Full Member
*****
Posts: 138


« Reply #6 on: October 21, 2008, 21:30:35 PM »

Може, може, в страната на неограничените възможности всичко може.
Само гледай.
Logged
В. Динчев
Administrator
Full Member
*****
Posts: 138


« Reply #7 on: October 21, 2008, 21:40:19 PM »

Годината е 1993. Авторът е главният мицулог, самият г-н Мицулов. Едно "патриотично" предложение за обща шар-каракачанска "порода". Това е, патриот още от мъничък. И нито дума за БОК или пък БПОК. Ма как ги къдри тез имена. Подарявам му едно ново - ПЛЬОК (Пастирско ЛЬОхманесто Куче).

Logged
vano
Guest
« Reply #8 on: October 23, 2008, 12:39:54 PM »

Quote
“Към пръстоходещите спадат кучетата. Винаги на предните лапи трябва да има пет пръста, а на задните различно – 4,6,7. Каракачанското куче също спада към тях, със сухи прибрани пръсти и закръглени лапи. Също така всички хищници имат различни зъби. Космената покривка е обикновено гъста. Според всички тези показатели разлика между вълка и кучето няма.Но в систематиката документирано е навлязла породата. Чистопородност от систематична гледна точка е свойството на породата от еднакви родители да се постигнат типично породни качества, при което се засилват всичките присъщи на породата положителни и отрецателни качества.
   Международната федерация по кинелогия систематизира през 1990 г. кучешките породи в десет основни групи. В първата група – “Овчарски и пастирски кучета” намира място с още други породи и каракачанското куче. .......
   Каракачанското куче също може да се отглежда в двора като пазач, но за него най-благоприятно е отглеждането високо в планините, където е развито овцевъдството е където условията на живот са по-трудни за човека, но не и за него. .....Свикнало е с чистия и свеж въздух на планините и резките промени на времето не играят роля върху неговото развитие. Влагата и водните пари действа вредно на кучето. Също така кучетата много привличат гръм. ...Когато температурата е под 0о в кожата се съдържа вещество изправящо косъма, който задържа въздуха и с потръпването на  мускулите на кожата го затопля. Вида на почвата не играе роля за отглеждането на каракачанското куче защото не е за предпочитане да се отглежда в клетки или волиери. ....За отглеждането и развъждането на каракачанското куче е необходимо всеки ден да се полагат грижи за здравословното му и техническо състояние. Трябва периодично да се наблюдава състоянието на космената покривка и въвеждане в порядък на отделните органи на тялото. ...Неговите уши са много окосмени и клепнали и е възможно да бъдат запушени с ушна кал и косми, което налага да им се дава твърда храна за да се избутва калта от ушите по естествен път. ....Всяко едно куче включително и каракачанското си има изграден екстериор. ....Екстериора има главно два аспекта – общ и частен. Общия обхваща основните сведения за телосложението и цялостната обстановка на кучето, ......Мускулатурата е гладка, набраздена и мощна. ...При опипване мускулатурата се чете и е без затлъстяване. ...Холката е дълга, мускулеста и добре развита. Тя се състои от първите 5 прешлена на к-то. Следващите 9 са гърба му. “

Е това изби всичката риба biggrin biggrin biggrin
Logged
dandi
Hero Member
*****
Posts: 2933



« Reply #9 on: November 15, 2008, 21:38:56 PM »


 
Тези,към които се обръщам ме разбраха много добре,божи кравичките
Само аз не мога да разбера теб и такива като теб :O
Какво бе вие стартер,Велко и т.н сте настръхнали,айде стига вече,че ми пробихте очите,дрън,дрън-глупости колкото искаш. Разбира се,че и в КК има мераклии за кучешки битки и участници в тях,разбира се,че и там е пълно с мелези,чиито потомства се толерират и награждават от капацитети в редиците на сектата,я вижте кви криваци сте окачили с медали,какво говорите,чувате ли се,ние нямаме претенции да сме големи разбирачи,но доматите не ги ядем с колчетата. Яги виж тях-безгрешните,чисти и неопетнени,мили и хрисими :huh:
Anna 3
Hero Member

Пол:
Мнения: 1157



   (Без заглавие)
« Изпратено до: dandi -: Март 18, 2008, 03:42:39 pm »
« Ти си препратил или отговорил на това съобщение. » Цитат Отговор Премахни   

--------------------------------------------------------------------------------
здравей Дънди,първо те поздравявам за най-добрите снимки във форума и ти засвидетелствам огромно уважение дори да не те познавам. тук във Велинград имам един добър приятел,който онемя пред твоите кучета,той е привърженик на каракачаните и аз лека-полека започнах да разбирам защо. това са истинските,автентични,стари и качествени кучета,а името БОК,олицетворява същите кучета,но "подобрени" с алабайска и сан бернардска кръв. сега знам,че името БОК е създадено единствено с комерсиална цел и е жалко,че има много свестни хора,които не го разбират. истинското,спокойно,преданно,гордо куче с компактна,яка фезика и богата космена покривка е иманно това,което ти наричаш каракачан. поздрави и дано се видим някога.
Докладвай на администрацията

--------------------------------------------------------------------------------
" НЕВЕДОМИ СА ПЪТИЩАТА ГОСПОДНИ
« Last Edit: November 15, 2008, 22:13:24 PM by dandi » Logged
milkojor
Sr. Member
****
Gender: Male
Posts: 349



« Reply #10 on: December 08, 2008, 12:46:42 PM »

http://karakachandog.com/index.html vijte teq ku4eta ne sa li sharplaninci pove4eto
Logged

Балкана ражда Хора,Полето Тикви !!!
petko
Hero Member
*****
Posts: 1225



« Reply #11 on: January 01, 2009, 17:05:22 PM »

karakitane da tta pitam ,shtot mai si spomniam da si go kazval ,karakachanite i vlahite edno" pleme "li sa?
pp sloji posta niakyde drygade ako ne mu e tuk miastoto
Logged

USTATA MI OTDAVA VSEKIMU DULJIMOTO
dandi
Hero Member
*****
Posts: 2933



« Reply #12 on: January 01, 2009, 18:21:34 PM »

И аз да питам като Пенчо.
Във Вановия Форум г-н Анастасов е публикувал това:
ma kogato sedefchev vi otpravil pokana sysvsem dryg ste se izkarali – Не зная като какъв ме виждаш да съм се изкарал. Нали уж не беше прочел какво съм писал. Както и да е. Явно не си го прочел коректно, или не си го разбрал правилно, или просто не желаеш да го разбереш. Аз казах и пак ще го повторя, че не съм фактор в нито една организация, имаща за предмет овчарското куче на България, така че от мене нищо не зависи. Петко, ако аз правя нещо, това е абсолютно частно мероприятие. На мене никой не ми дава нито пари на ръка, нито членски внос, нито се присламчвам към този или онзи да ме спонсорира.

И сега ще ти кажа нещо, което за пръв път огласявам. Един единствен път поисках пари. И познай не само дали ми ги дадоха, но дали въобще ми отговориха. Миналата година получих покана от един американец да участвам в Международен симпозиум, който той организира. Темата най-общо бе за местите породи кучета. Симпозиумът щеше да се проведе в Алма-Ата (Казахстан). Тъй като ме канеха да представям българска порода, реших този път да се обърна за съдействие към човека, оглавяващ официалната организация за Българско Овчарско Куче. Обясних за какво става дума и казах, че за да отида, за да представям нашата национална порода, се нуждая от финанси за виза, самолетен билет и разходи за хотел. Е, до тук свърши всичко.

Но доколкото ми е известно това е съдържанието на поканата:
Logged
dandi
Hero Member
*****
Posts: 2933



« Reply #13 on: January 01, 2009, 18:32:05 PM »

Та май Владимир Береговой е канил привърженици на КК.
Седефчеви също не са присъствали лично в Алма Ата(незнам поради липса на какво,финанси,виза,самолетни билети и т.н.)но ето част от отзивите за тях:
" An example of progress in the preservation of the Karakachan Dog was made by A.
Sedefchev and S. Sedefchev (2007) in Bulgaria. The Sedefchevs, did not fly to Almaty, as they planned, but they
sent their article recently. They conduct an exciting project for preserving three of the oldest animal breeds still
surviving in Europe: the Karakachan Dog, the Karakachan sheep and the indigenous breed of horse; and this work
is a part of an integral project of nature preservation, including wolves and bears. Such efforts can serve as an
example to others how to obtain financial support and tackle such difficult and complex problems."
« Last Edit: January 01, 2009, 18:35:31 PM by dandi » Logged
KaraKitan
Administrator
Hero Member
*****
Posts: 3357



« Reply #14 on: January 03, 2009, 17:52:44 PM »

karakitane da tta pitam ,shtot mai si spomniam da si go kazval ,karakachanite i vlahite edno" pleme "li sa?
pp sloji posta niakyde drygade ako ne mu e tuk miastoto
Според мен много неща говорят, че корена на Влахите/както се наричат помежду си хората и двете групи/ е общ - древните Траки. Доказано е от антрополози, че каракачаните(влахо) са идентични с населението на Балканският п-ов от преди идването на елините. Дори гръцкият антрополог Арис Поулянос твърди, че са едни от най-старите етноси на Европа заедно с лапландците и баските. Учени от различни дисциплини считат, че пастирите власи(каракачани) са реликтна тракийска популация преживяла поради специфичният си бит и социална изолация претопяването от прииждащите по-късно на полуострова славяни, (пра)българи, кумани и др. Като автохтонно население на Балканите е нормално да са се чувствали по близки до елинската и римската култура с които са живяли векове преди идването на пришълците. Доказано е, че животните които са селектирали и съхранили тези балкански номади представляват най-примитивните и стари породи в Югоизточна Европа и едни от най-старите в света. Каракачанската овца се счита за най-типичната и първична форма на типа цакел. Интересно е да се отбележи че там където са разпространени цакелските породи овце се срещат и овчарски кучета удивително сходни с нашето Каракачанско куче. Каракачанският кон е бил най добре консолидираната порода местни коне. Според първият му изследовател А. Петров, този кон е бил с много по-добри екстериорни и работни качества от сходните нему породи в други страни - хуцула, коника, босненският планински кон, хафлингера... Бедата е, че докато у нас този кон е бил пренебрегван и прецакван, неговите събратя са били селектирани и рекламирани.
В заключение, света познава трите каракачански породи за автохтонни български.  Wink
Logged

"All truth passes through three stages.
 First, it is ridiculed.
 Second, it is violently opposed.
 Third, it is accepted as self-evident"
                         Arthur Schopenhauer
                                     /1788-1860/
Pages: [1] 2 3 4
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines

Valid XHTML 1.0! Valid CSS! Dilber MC Theme by HarzeM